Конспект уроку по темі "Зміни природи своєї місцевості під впливом діяльності людини"

Про матеріал
Конспект уроку з географії по темі : " Зміни природи своєї місцевості під впливом діяльності людини" ,учні мають можливість дізнатися про зміну природи під впливом антропогенних чинників, розвивати уміння визначати , які чинники належать до діяльності людини, виховувати дбайливе ставлення до позитивних наслідків діяльності людини
Перегляд файлу

 

 

 

Тема уроку:

Зміни природи своєї місцевості

під впливом діяльності людини

8 клас

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                      Підготувала: вчитель географії

                                      Звенячинського ЗЗСО

                                      Дубковецька Тетяна Юріївна

                                     

 

 

       

Тема уроку: Зміни природи своєї місцевості під

впливом діяльності людини

Мета:поглибити та розширити уявлення учнів про екологічний стан природного середовища, охорону природи та раціональне природокористування; розвивати  екологічну культуру особистості, виховувати екологічну пильність, удосконалити уміння учнів у роботі з додатковою літературою; пропагувати ціннісне ставлення до природи і бажання примножувати її багатства.

Тип уроку: урок –дослідження

Обладнання: карти України «Загальне забруднення навколишнього середовища», «Природоохоронна діяльність», «Забруднення атмосферного повітря», інтернет – джерела, матеріали місцевих ЗМІ, довідники.

Ng4OGn8Fv24.jpgЕпіграф уроку

Люби, пізнай мене – ПРИРОДУ, - і  ти зрозумієш, яким багатством володієш, ЛЮДИНО, і яке так мало цінуєш і бездумно розтринькуєш у повсякденному житті.

Бережи мене і ти збережеш себе і забезпечиш майбутнє для нащадків.М.Чорний

Хід уроку

І Організаційний момент

ІІ Актуалізація опорних знань

Вчитель. Американський еколог БарріКоммонер так сформулював основні закони екології:

  1. Все пов’язане з усім;
  2. Все має кудись подітися;
  3. Природа «знає» краще;
  4. Ніщо не дається задарма;

Наведіть по одному прикладу до кожного закону

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Вчитель. Тема уроку: Зміни природи своєї місцевості під впливом діяльності людини. Ми поговоримо про екологічну ситуацію, яка склалася на Україні, зокрема досліджуючи нашу місцевість визначити  позитивний та негативний вплив людини на природу та наслідки цього процесу.

Завдання 1. Гра «Словесний клубок» Назвати якнайбільше слів або словосполучень  до слова «природа»

ІV. Змістовно – пошукова діяльність учнів

Вчитель.Тема нашого уроку дуже актуальна, тому  що зараз на Землі людина створила загрозливу ситуацію, яка насамперед шкодить самій людині і всьому живому на планеті.

Прийом «Стосується кожного»

  1. Чи замислювалися Ви над тим, як впливає життєдіяльність людини на довкілля?
  2. На які геосфери поширюється цей вплив?
  3. У чому він проявляється? (учні ведуть обговорення)

Метод «Шукаю інформацію»

Завдання 1.За географічними картами ( атлас Тернопільської області) визначити ступінь забруднення природи Тернопільської області, Борщівської ОТГ, своєї місцевості.

а)за картою «Забруднення атмосферного повітря» визначте розмір викидів шкідливих речовин в атмосферу

б)  за картою «Загальне забруднення навколишнього середовища»  визначте ступінь забруднення своєї місцевості.

в)дослідити карту «Природоохоронна діяльність» і визначити, які заходи вживаються з метою охорони компонентів природи Вашої місцевості

(учні спілкуються один з одним, читають карти, збирають та аналізують інформацію, формують відповіді до поставлених завдань, озвучують зібрану інформацію)

Метод «Домашня заготовка»Завдання 2. Дослідити зміни природи вашої місцевості, що відбулися під впливом людини, використовуючи розповіді дідуся чи бабусі про те, як виглядали ландшафти вашого краю в часи, коли вони вчилися в школі.Заслуховування повідомлень учнів.

Представлення презентації«Несприятливі природні процеси і явища, техногенні катастрофи в Україні,  Тернопільській області»

ВчительНа основі  здобутих знань, зібраної інформації із географічних карт та презентації ваше завдання   критично проаналізувати інформацію

Метод для критичного аналізу інформаціїFishbone (учні  одержавши інформацію занотовують причини та наслідки проблеми, обговорюють та формують висновки

                                                                  ДІЇ                                                                                                

 

 

 

 

ВИСНОВКИ

  НАСЛІДКИ

 

Проблема:

Які риси екологічної  ситуації  в Україні, області? (орієнтовні  відповіді)

 

ДІЇ

  1. промислові відходи
  2. побутові відходи
  3. нерозумне використання агрохімікатів
  4. насичення атмосфери вуглекислим газом
  5. забруднення повітря хімічними речовинами
  6. спалювання сміття, опалого листя
  7. надмірна вирубка лісу

Наслідки

  1. виснаження грунтів
  2. кислотні дощі
  3. знищення озонового шару
  4. зникнення багатьох видів тварин і рослин
  5. зниження рівня грунтових вод
  6. проблема чистої води
  7. збільшення кількості  захворювань  ( онкологічних, алергічних, серцево-судинних)

Висновки

  1. Раціональне природокористування
  2. Зменшення та очищення викидів у довкілля та знешкодження відходів
  3. Охорона й відтворення природних умов і ресурсів
  4. Політика сталого розвитку
  5. Зелене споживання
  6. Формування екологічно свідомої людтни

 

                         Метод «Вислови власну думку»

Завдання 3. За вказаним    маршрутом  провести    дослідження                                  

геоекологічної  ситуації в межах свого населеного пункту

а) виявити  джерела забруднення довкілля;

б)виявити антисанітарні місця у населеному пункті (на своїй вулиці)

в) намалюйте екологічні знаки, які можна було б розмістити в конкретних місцях

г) запропонуйте заходи щодо покращеннягеоекологічної  ситуації в межах свого населеного пункту

д)запишіть, що зробили Ви для створення сприятливихгеоекологічних умов  в  

        своїй місцевості

 

 Екологічний двобій

Розрахункові екологічні задачі

 

1.Один в’яз за сезон поглинає з атмосфери 120 грам сіркового газу. В’яз живе 400 років. Скільки сіркового газу знешкодить в’яз за своє життя?

2. 20 кг макулатури зберігають від зрубування одне дерево. Скільки дерев збереже 1 тонна макулатури?

3.Пластикова пляшка гниє у ґрунті 180 років, поліетиленовий пакет – на 20 років довше, а папір – у 100 разів швидше, ніж поліетилен. За скільки років згниє папір у ґрунті?

4.  Втрата лише 1 мм шару ґрунту означає, що гектар поля втратив 80 кг калію, а фосфору – у 3 рази більше. Скільки фосфору втрачає гектар землі? 

Рефлексія знань

  1. Мені сподобалося…
  2. Я зрозумів (запам’ятав)…
  3. Найцікавішим для мене було…
  4. У майбутньому мені стануть в пригоді знання  про…

V. Підсумок уроку

Заключне слово вчителяДослідження на сьогоднішньому уроці ще раз підтвердили, що людина змушена переосмислити своє ставлення до природи, зрозуміти її неоціненне значення для себе, шукати шляхи гармонізації взаємин людини і природи

Природа нам - як рідний дім,

Вона усім - як мати.

Щоб лад завждибув в домітім,

Про це нам треба дбати.

Не рви, не знищуй, не руйнуй  -

Цезаповідьдля тебе.

Оцінювання учнів

VІ. Домашнє завдання

Написати лист до міського голови із пропозиціями заходів щодо забезпечення нашому краю принципів  сталого розвитку

 

 

 

docx
Додано
27 січня 2022
Переглядів
2841
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку