ПЛАН-КОНСПЕКТА УРОКУ
Тема шкільного курсу: Комп’ютерна графіка
За технологією проблемного навчання
Урок № _1_
Тема уроку: Поняття комп’ютерної графіки. Растрові й векторні зображення та їх властивості. Колірні системи. Призначення та класифікація засобів обробки графічних даних. Формати графічних файлів. Засоби перегляду зображень та перетворення графічних форматів.
Цілі уроку:
Навчальні – навчання учнів користуватися системою опрацьованої графічної інформації, ознайомлення з різними типами графічних файлів, формування знання про основні типи графічних файлів, види графіки (векторної і растрової), їх властивості, про колірні моделі |
Виховні – виховання бажання користуватись додатковою літературою, інтерес до професій, пов’язаних з графікою,- дизайнера, редактора, конструктора , ін. |
Розвиваючі – розвивати вміння працювати в малих групах, аналізувати, порівнювати, робити висновки |
Обладнання уроку: комп’ютер, інструкція до виконання практичної роботи, заздалегідь підготовлені файли, картки для роботи в групах Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Основні етапи уроку:
Етап |
Кількість часу |
Організаційна частина |
2 хв |
Мотивація навчальної діяльності |
7 хв |
Вивчення нового матеріалу |
20хв |
Закріплення матеріалу |
10 хв |
Домашнє завдання |
3 хв |
Підсумок уроку |
3 хв |
Компетенції учнів на уроці
Основні поняття |
Основні знання |
Основні уміння |
Формати комп’ютерної графіки: Tiff-,jpg-,gif-,bmp-, піксель |
Пояснює: -властивості поширених форматів графічних файлів, таких як BMP,GIF,JPEG; |
Вміє: перетворювати формати графічних файлів за допомогою спеціалізованих програмних засобів, |
-поняття векторного і растрового зображення; -параметри растрового і векторного зображення |
Описує: -призначення та різновиди засобів обробки графічних даних; -растрові й векторні зображення та їх властивості. -властивості векторних і растрових зображень; |
Використовує: спеціалізовані програмні засоби для перегляду зображень
|
Поняття колірної системи.
|
Порівнює: -колірні системи; -принцип кодування кольору в системах RGB,CMYK,HSB; |
Досліджує: зміни, що відбуваються при перетворенні графічних зображень(збереженні його з іншим типом) |
Дидактична матриця уроку
Етапи уроку |
Методи навчання |
Форми організації навчальної діяльності
|
Методи контролю |
||
За джерелом знань |
За рівнем пізнавальної активності |
За логікою розгортання думки |
|||
Мотивація навчальної діяльності |
вербальне |
Пояснювально-ілюстративний |
традуктивний |
фронтальні |
|
Вивчення нового матеріалу |
вербальне |
Частково-пошуковий |
|
групова |
|
Закріплення матеріалу. |
вербальне |
Репродуктивні, |
традуктивні |
«Мозкова атака» |
Фронтальна |
Домашнє завдання |
практичне |
|
|
|
Лабораторно-практичний |
Підсумок уроку |
вербальне |
репродуктивний |
фронтальні |
індивідуальна |
|
Ход урока:
Етап 1. Організаційна частина
Що робить учитель |
Що роблять учні |
Перевірка присутніх |
Вітаються |
Підготовка робочих місць до уроку |
|
Етап 2. Мотивація
Що робить учитель |
Що роблять учні |
Бесіда за запитаннями |
Відповідь учнів |
Наводить приклади, доповнює |
Наводять приклади |
Оголошує тему та завдання уроку: Чим відрізняється растрова графіка від векторної? -Як зменшити розмір графічних файлів? |
Слухають |
Форми навчання на даному етапі: фронтальна
Методи навчання на даному етапі: вербальне, пояснювально-ілюстративний, традуктивний
Засоби навчання на даному етапі: проектор, заздалегідь підготовлені файли
Етап 3. Опрацювання нового матеріалу
Що робить учитель |
Що роблять учні |
Поділ класу на 4 групи: науковці, науковці, дослідники, консультанти |
Учні займають свої місця за окремим столом у своїй групі |
Роздає емблеми |
Кожен учень отримує емблему своєї групи |
Роздає «Правила роботи в групі», теоретичний матеріал по растровій графіці |
Науковці 1 групи вивчають теоретичні основи растрової графіки |
Роздає «Правила роботи в групі», теоретичний матеріал по векторній графіці |
Науковці 2 групи вивчають теоретичні основи векторної графіки |
Роздає «Правила роботи в групі», «Інструкцію для групи дослідників» та завдання з ходом виконання роботи, короткі теоретичні відомості |
Дослідники виконують практичне завдання за інструкцією, формулюють доповіді про різні типи файлів |
Роздає «Інструкцію для консультантів» |
Консультанти - учні, які мають певні знання з теми(учні, яких виділив учитель під час проведення актуалізації) |
Вчитель повідомляє групам завдання і термін виконання роботи: 15 хв, консультантам 2-3хв |
Групи опрацьовують отримані картки із завданням і пам’ятки |
Допомогає, дає консультацію групі консультантів |
Консультанти опрацьовують своє завдання 2-3 хв., потім допомагають іншим групам у створенні доповіді |
Доповнює, коригує відповідь |
Доповідь науковців по теоретичних основах растрової графіки (3 хв) |
Доповнює, коригує відповідь |
Доповідь науковців по теоретичних основах растрової графіки (3хв) |
Форми навчання на даному етапі: групова
Методи навчання на даному етапі: частково-пошуковий
Засоби навчання на даному етапі: ПК, заздалегідь підготовлені файли
Етап 5. Закріплення попередньо засвоєного матеріалу
Що робить учитель |
Що роблять учні |
|
|
На дошці демонструє зразок таблиці |
Учні створюють порівняльну таблицю растрової та векторної графіки |
Пропонує перший критерій |
Учні відповідають на запитання |
Ставить запитання: -Чим відрізняється растрова графіка від векторної? Який вид графіки кращий? -Чи досягли ми першої мети, яку ставили перед собою на початку уроку? Вчитель коригує відповідь |
Учні відповідають, доповнюють друг друга записують у таблицю на дошці |
Залишилося питання: Зменшення розмірів растрових файлів |
Виступ учнів із групи дослідників. Запис в таблицю. |
Форми навчання на даному етапі: «Мозкова атака»
Методи навчання на даному етапі: репродуктивні, традуктивні
Засоби навчання на даному етапі: комп’ютер, набір програм, картки з завданням
Етап 6. Домашнє завдання
Що робить учитель |
Що роблять учні |
Вивчити відповідний параграф, уміти давати відповіді після нього |
Записують у щоденники |
Заповнити порівняльну таблицю переваг і недоліків векторної і растрової графіки |
|
Форми навчання на даному етапі: фронтальна
Методи навчання на даному етапі: практично-лабораторний
Засоби навчання на даному етапі: картки із завданням
Етап 5. Підсумок уроку
Що робить учитель |
Що роблять учні |
Проводиться аналіз роботи |
Слухають |
Вказуються суттєві недоліки, та які найчастіше зустрічалися |
|
Учням пропонують «уявний мікрофон» та орієнтовний перелік питань |
Відповідають |
Форми навчання на даному етапі: індивідуальна
Методи навчання на даному етапі: «Мікрофон»
Засоби навчання на даному етапі:комп’ютер, дошка
Додаток
Правила роботи в групі
Орієнтовний план доповіді науковців 1.Що є основним елементом побудови зображення? 2. Від чого залежить розмір файла? 3. Які він має недоліки? 4. Для яких видів робіт використовується?
|
Растрова графіка
|
Векторна графіка
|
Інструкція для групи дослідників Мета: дати відповідь на запитання «Які чинники впливають на розмір графічних растрових файлів?» Завдання: дослідити зміни, що відбуваються з графічним растровим файлом при збереженні його з іншим типом. Хід роботи
|
Інструкція для консультантів Мета: дати відповідь на запитання; «Які файли (растрові чи векторні) легше редагувати?» Хід роботи
|