Відкритий урок на тему
Поп-музика
Мета. Ознайомити з поп музикою, розглянути характерні особливості поп музики, ознайомити з історією поп-музики та творчістю видатних виконавців поп - музики, ознайомити із хітами популярної української та зарубіжної музики XX та ХХІ століття. Розвивати вміння учнів уважно слухати поп- музику та надавати характеристику поп-хітам, розвивати вміння впізнавати на слух популярні композиції та називати імена їхніх виконавців, розвивати вміння виконувати пісню хором, малими ансамблями та сольно. Виховувати інтерес до української поп- музики XX та ХХІ століть, інтерес до творчості видатних поп-виконавців, до українських популярних співаків. Тип уроку: комбінований, урок поглиблення в тему. Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичних творів та пісні або мультимедійна презентація, портрети композиторів і виконавців популярної музики XX століття. Основні поняття для засвоєння: особливості поп- музики, видатні імена поп - виконавців. Твори, що вивчаються на уроці: Гурт «АББА», «Мамма міа» («Mamma mia»); Пупурі на теми пісень гр. «АББА»; Андріано Челентано «Сюзанна»; Мірей Матьє "Bravo Tu As Gagne" ("The Winner Takes It All"); сл. і муз. В. Івасюка «Червона рута» вик. С. Ротару.
Хід уроку
1.Організаційний момент
Вітання.
Мотивація навчальної діяльності / повідомлення теми уроку
Я дуже радий бачити вас знову. Кожного разу ми з вами пізнаємо світ музики - чарівний, цікавий, неповторний… Сьогодні, не відступаючи від традиції, ми поринемо у минуле, але зовсім недалеке. В цьому році ми з вами приділяли велику увагу розвитку сучасного мистецтва, а саме музичного. Напевно, немає такої людини, яка б не слухала музику про яку ми будемо сьогодні говорити. Тема нашої зустрічі – «Поп-музика». На уроці ви дізнаєтеся що означає цей термін, хоча я впевнений, що більшість учнів знає; про основні риси цього напряму, форму, історію виникнення та яскравих представників… Ми з вами будемо мандрівниками, які здійснятимуть подорож світом.
2. ( питання вчителя)
Рок це Рок-музика (англ. rockmusic, від rock — розгойдуватися) — різновид сучасної-музики, який бере свій початок від пісенно-танцювальних жанрів негритянського міського фольклору 20—30-х pp. XX ст., ритм-енд-блюзу і рок-н-ролла.
Елвіс Преслі, гурт Бітлз, гурт «Квін», «Пінк Флойд, Роллінг Стоунз, Металіка, Нірвана, Рамштайн та інші.
Одноманітний ритм з сильними чіткими ударами барабанів. Багато соло у електрогітари. Характерною рисою рок музики є також колективність. Основою виконання є віртуозна техніка, вміння передавати драйв ( тобто енергію, задоволення).
«Океан Ельзи»лідер групи Святослав Вакарчук, Воплі Відоплясова, Скрябін, СКАЙ, Плач Єремії, Бумбокс, Антитіла, Без Обмежень, Хардкісс та інші.
Зірки ( поп-музики, рок-музики), зірки джазу.
3. Новий матеріал для засвоєння.
Розповідь про популярну музику: історію розвитку, характерні риси, відомих виконавців.
У 50-х роках XX ст. поп-музикою (англ. pop music, від popular music — «популярна, загальнодоступна музика») називали рок-музику; пізніше ці поняття розділилися. Поп-музика — це розважальна масова музика, що використовує стилі, жанри і форми року. У цьому її відмінність від популярної музики в широкому значенні слова — найвідоміших, часто виконуваних творів (у тому числі симфонічних). Провести межу між рок- і поп-музикою непросто, хоча на практиці будь-який прихильник музики легко відрізнить ці два полюси музичної культури. Рок-музика більш індивідуальна, для неї характерне прагнення до мелодійного, ритмічного, поетичного або виконавського новаторства. Поп-музика (англ. pop music, скорочення від popular music — популярна, загальнодоступна музика) — жанр сучасної музики, твори якого легко сприймає і розуміє масовий слухач; основна увага приділена власне пісні – мелодії і тексту, а не інструментальному виконанню. Танцювальний ритм став особливо важливим елементом музики, а мелодія і слова вокальної партії відступили на другий план. Основні риси поп-музики, як жанру- проста нескладна, ритмічна мелодія, яка легко запам’ятовується. Вокал характеризується мелодійною та емоційною манерою виконання. Основна і практично єдина форма в композиції в поп-музиці – пісня. Пісня – це вокально-інструментальний жанр. Форма пісні – куплетна ( чередування куплетів із приспівом). Основне призначення поп-музики — розважати людей і спонукати їх до танцю.
Жанри поп-музики:
Диско – музичний стиль, кінця 70-х, виділяється гарною мелодією, вокалом та танцювальним ритмом. Саме стиль диско став проривом в поп- музиці. Данс – поп – стиль електронної танцювальної музики, на сьогодні є самим популярним жанром в молодіжних клубах та на дискотеках. Класик – поп – стиль поп – музики, в якому основним інструментом є фортепіано. До речі в 70-х роках ХХ століття в Радянському Союзі поп-музику називали «естрадною музикою», «естрадою», а пісні виконували співаки-солісти під інструментальний акомпанемент. Популярна музика з кожним роком збагачувалася новими іменами: у США естрада була тісно пов’язана з джазом (золотим голосом якого став Френк Сінатра); 1980-х роках у США з’являються нові зірки: Майкл Джексон, Мадонна, Принс, Вітні Х’юстон та інші. У Франції ціла низка естрадних співаків — Едіт Піаф, Мірей Матьє, Джо Дассен; В Італії — Андріано Челентано, Тото Кутуньо та інші. Паралельно розвивалася й українська популярна естрадна музика —зірками нашої сцени у 70-90-х роках були С. Ротару, В. Зінкевич, Н. Яремчук, О. Білозір, Т. Петриненко, А. Кудлай, В. та С. Білоножки, П. Зібров, та гурти «Водограй», «Смерічка», «Червона рута», «Стожари», «Черемош», тріо Мареничів та інші. Скільки зірок на небі, стільки є й ЗІРОК естради!
4. Ще раз хочу зауважити, що справжнім проривом в поп-музиці стала поява у 1970-ті стилю «диско» та гуртів «АВВА», Boney M. Настав час завітати до Швеції..
Слухання музики. Гурт «АББА», «Мамма міа» («Mamma mia»); Пупурі на теми пісень гр. «АББА». Які ваші враження від цієї пісні? (пісня весела, танцювальна)
Гурт АВВА
ABBA (укр. А́ББА) — шведський музичний квартет, утворений в 1972 році в Стокгольмі. Назва гурту походить з перших літер імен учасників (Агнета, Б'єрн, Бенні, Анні-Фрід). Вважається одним з найуспішніших колективів за всю історію популярної музики. ABBA продали понад 380 мільйонів альбомів і синглів по всьому світу. Вони також відомі своєю перемогою на конкурсі «Євробачення-1974», де представляли Швецію. Гурт проіснував десять років, упродовж яких посідав найвищі місця у світових чартах (рейтингах пісень). Заснували гурт музиканти, співаки й автори пісень Бйорн Ульвеус і Бенні Андерссон. Сьогодні навряд чи знайдеться радіостанція, на хвилях якої не звучать пісні цього гурту. Альбоми талановитих скандинавів купують і нині. Агнета Фельтског Нині колишня солістка популярного квартету продовжує займатися музичною творчістю. Живе в передмісті Стокгольма, захоплюється йогою, астрологією, верховою їздою і разом з онуками часто співає популярні хіти своєї молодості. Бйорн Ульвеус На сьогоднішні Бйорн і Бенні вважаються одними з найбільш заможних людей в шоу-бізнесі своєї країни: вони заснували власні компанії і займаються продюсуванням. Однак зараз Ульвеус став менше приділяти увагу музиці, а більше присвячує себе громадській діяльності. Бенні Андерссон В наші дні колишній соліст групи «ABBA» продовжує писати музику до фільмів і керує колективом «Оркестр Бенні Андерссона», який користується великою популярністю в Швеції. У 2019 року музиканти анонсували віртуальний гастрольний тур — ABBA Avatar. У ньому будуть використані передові технології, за допомогою яких глядачі побачать на сцені реалістичні 3D-проекції музикантів ABBA, які виконують свої знамениті хіти. Не виключено, що в віртуальному турі ABBA будуть включені і нові пісні гурту. Теми пісень колективу звучать у першому українському анімаційному мультсеріалі «Лис Микита». Пісня «Waterloo» визнана найкращою піснею за 50-літню історію пісенного конкурсу «Євробачення». 5. Розвиток поп-музики в Італії.
Зупиняємось не надовго в Італії. Яскравими представниками італійської поп-музики є – Емма Морроне, Міа Мартіні, Адріано Челентано, Тото Котуньо та інші. Одного з них дізнаємось на уроці.
Адріано Челентано
Адріано Челентано — талановитий італійський музикант і композитор, відомий кіноактор і телеведучий, відомий естрадний співак, кінорежисер, громадський діяч, продюсер. Музична кар'єра Челентано почалася у 1956 році й триває досі, він є одним із найуспішніших та найвпливовіших виконавців в історії італійської музики: за свою кар'єру виконав близько 300 пісень і випустив понад сорок студійних альбомів загальним накладом 150 мільйонів. Вважається одним з засновників та лідерів італійського рок-н-ролу. Музика Челентано представлена такими жанрами, як: рок, поп, джаз, електроніка і хіп-хоп. Є власником студії звукозапису «Clan Celentano», яку створив 1961 року. Існує велика кількість двійників Челентано, у зв'язку з чим у ЗМІ часто виникає плутанина. Наприклад, у 2009 році в Єревані виступала людина на ім'я Нік Челентано, якого багато глядачів прийняли за справжнього. Примітно, що більшість двійників називають себе „ліцензованою копією“ артиста, хоча правдивої інформації про дозвіл Челентано на таку діяльність немає. Ім'я Челентано носить всеукраїнська мережа ресторанів швидкого обслуговування — „Піца Челентано“. Челентано неодноразово виявляв невдоволення використанням свого імені в комерційних цілях, в тому числі й цією мережею ресторанів. Коли мережа „Піца Челентано“ почала відкривати свої заклади в Молдові — Челентано подав на цей бренд в суд за використання свого прізвища, проте програв. Ім'я „Адріано“ власники піцерії намагаються не згадувати, оскільки в італійського співака є власні зареєстровані товарні знаки — „Clan Celentano“ і „Adriano Celentano“
Слухання музики. Адріано Челентано « Сюзанна». 6. Поп-музика Франції.
Відомими поп-співаками Франції є: Патрісія Каас, Едіт Піаф, Мірей Матьє, Джо Дассен.
Мірей Матьє
Мірей Матьє (Mireille Mathieu) – видатна естрадна співачка Франції, добре відома і улюблена багатьма далеко за її межами. Вона записала більше ста мільйонів сольних альбомів, проданих по всьому світу, і близько 1200 пісень на одинадцяти іноземних мовах. Її незвичайний голос, небаченої краси і сили, приводив у захват і заворожував публіку протягом майже півстоліття, а ім’я стало символом і уособленням країни поряд з такими вічними цінностями як Тріумфальна арка, Нотр-Дам-де-Парі або Ейфелева вежа. На сьогоднішній день в світі продано 133 млн альбомів і більше 55 млн синглів співачки, сума їхніх продажів становить 190 млн доларів. Матьє співає на 9 мовах - французькою, англійською, німецькою, італійською, іспанською, японською, китайською, російською та фінською, а також на двох діалектах - провансальської і каталонською. Все 1200 с гаком пісень зі свого репертуару легендарна француженка знає напам'ять. Квіти, які підносять їй шанувальники, Матьє засушує старовинним провансальським способом. А пелюстками троянд вони разом з сестрою Монік прикрашають паризькі костели.
Слухання музики. Мірей Матьє- "Bravo Tu As Gagne" ("The Winner Takes It All") 7. Українська поп-музика. Яскравими представниками поп-музики є Ірина Федишин, Тіна Кароль, Софія Ротару, Руслана Лижечко, Олег Вінник, Олександр Пономарьов, Ірина Білик, Настя Каменських, Ольга Полякова та інші. Символом української поп-музики вважають пісню «Червона рута». Автором віршів та музики є Володимир Івасюк. (Володимир Івасюк-талановитий композитор-пісняр. Свої найкращі пісні композитор написав на власні вірші: «Червона рута», «Водограй», «Я піду в далекі гори», «Пісня буде поміж нас» та інші). А перша виконавиця пісні Софія Ротару.
Софія Ротару
Видатна співачка, виконавиця більш ніж 400 пісень, багато з яких стали класикою української естради. Народна артистка України, народна артистка Молдавії, народна артистка СРСР. Лауреат багатьох конкурсів, зокрема — «Золотий Орфей», «Янтарний соловей», «Міс Естрада-89», («Краща естрадна співачка 1996 року»), «Людина року-2000». Знялася в кількох музичних і художніх фільмах. Нагороджена орденами «Знак Пошани», Дружби народів, «Св. княгині Ольги», зіркою «Герой України». Народилася Софія 7 серпня 1947 року в невеликому селі Маршинці Чернівецької області України. Музичні здібності в біографії Ротару проявилися ще в дитинстві. Тоді вона співала в хорі, грала на баяні, домрі. Також захоплювалася спортом- легкою атлетикою. Головна роль у фільмі вперше в біографії Софії Ротару була зіграна в 1971 році («Червона рута»). Після успіху стала співати в однойменному ансамблі. Пісні Ротару здобули велику популярність. Співачка почала гастролювати по Польщі та інших країнах Європи.
Слухання музики. Вірші та музика Володимира Івасюка, «Червона рута» у виконанні Софії Ротару. 8. Вокально-хорова робота. Робота над піснею «Червона рута» В. Івасюка. Давайте, зараз всі разом заспіваємо цю пісню. Зверніть увагу : форма цієї пісні – двокуплетна, приспів після 2-го куплету повторюється двічі. 9. Підсумок уроку. Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці. 10. Домашнє завдання. Серед музичних композицій, які ви зазвичай слухаєте вдома, знайдіть ті, що належать до поп-музики і запишіть в зошит. Підготуйте повідомлення про улюбленого сучасного виконавця чи гурту популярної музики.