1
Тема.
Урок позакласного читання.
Олександр Пушкін. "Пісня про віщого Олега".
Літописне джерело «Пісні ...». Зображення побуту і звичаїв Київської Русі
Мета:
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання:
Методи:
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Організація і настрій класу на плідну роботу.
2. Слово учителя.
Олександр Сергійович Пушкін... Видатний поет... Незрівняною популярністю користується його творчість, непідвладна часу. Під впливом його творчості в наших душах пробуджуються світлі, добрі, шляхетні почуття. Беру на себе сміливість і поетичну зухвалість перефразувати пушкінські рядки:
И долго будет тем любезен он народу,
Что чувства добрые он лирой пробуждал…
Пушкін вчить нас цінувати і берегти дружбу (ліцейська лірика), любити близьких і представників прекрасної статі (лірика любові і дружби), захоплюватися красою навколишнього світу (пейзажна лірика), ненавидіти свавілля і несправедливість (суспільно-політична лірика)...
Але про це ми дізнаємося трохи пізніше, тому що «у кожного віку свій Пушкін», - як справедливо зауважив поет О. Твардовський.
3. Актуалізація опорних знань з використанням методу «ланцюжок».
В якому віці до вас прийшов Пушкін? Чи не з колиски? Потім був дитячий садок, початкова школа, 5-ий клас. І кожен період був відзначений зустріччю з поетом. Яким ви запам'ятали Пушкіна?
(Відповіді учнів).
Отже, «у кожного віку свій Пушкін».
Ми виросли «з казок», як людина виростає з пелюшок, сорочечок, дитячих костюмчиків... і сьогодні подорослішали та прийшли на нову зустріч з поетом.
4. Підготовка учнів до сприйняття "Пісні про віщого Олега". Інтерес до історії у творчості О. С. Пушкіна.
«Повага до минулого - ось риса, що відрізняє освіченість від дикості», - стверджував поет. Пушкін поважав своє минуле, його завжди цікавила історія.
Давайте послухаємо діалог на цю тему. Слово нашим літературознавцям.
5. Комунікативний діалог ведуть 2 учні.
- З ліцейських років Пушкіна цікавили події світової та російської історії. Вже в ранніх віршах він використовує історичні події, образи державних діячів. Так, у вірші «Ліцинію» юний поет розмірковує про давньоримську історію, про причини занепаду імперії і заявляє: «Свободою Рим зріс, а рабством погублений».
- Так, а в іншому юнацькому вірші «Спогади в Царському Селі» увагу поета привертають події єкатерининського століття, який він назвав «гучне століття військових суперечок».
- Вірно, я з тобою згоден і хочу далі розвинути свою думку. З роками інтерес до історії поглиблюється. Перебуваючи на засланні в Михайлівському, Пушкін знову звертається до історичних праць, збирає матеріали для історії народного руху Степана Разіна. Про народного бунтаря поет написав три пісні.
- А як не згадати суперечливу фігуру Петра Першого? Його діяння теж спонукали Пушкіна до творчості. Темі Петра присвячена поема «Полтава», до образу Петра Пушкін звертається в поемі «Мідний вершник».
- А глибокий інтерес до «російського бунту», ретельне вивчення матеріалів пугачовського повстання привели Пушкіна до створення повісті «Капітанська дочка».
Учитель. Погоджуюся з вами. Але інтерес Пушкіна до історії веде його ще далі, до давньоруської старовини. Вивчення літописних джерел надихнуло його на створення балади «Пісня про віщого Олега». Сьогодні ми відкриваємо нову сторінку у творчій біографії поета.
Оголошення теми уроку.
6. Історія створення балади "Пісня про віщого Олега".
Слово вчителя.
У 1820 році Пушкін був засланий на південь. Він відправляється в довгий шлях по степових просторах, бачить стародавні кургани, один з них, на березі Дніпра, на горі Щекавиця, називають могилою Олега. Пушкін неодноразово перечитує старовинний літопис «Повість временних літ», складений ченцем Нестором. Саме там він прочитав про князя Олега, і його вразив цей епізод літопису.
Ви прослухали літописне джерело сучасною мовою і мовою оригіналу. Пушкін інтерпретує реальні події сивої давнини і пише твір, в основу якого покладено текст давньоруського літопису. Свій твір він назвав «Пісня про віщого Олега» і написав його в жанрі балади.
7. Сенс назви. Знайомство з жанром балади.
Давайте розшифруємо назва твору.
Слово історикам.
Олег - перший князь Київської Русі, про правління якого розповідають літописи. У 907 році Олег здійснив успішний похід на столицю Візантії Константинополь. Візантійський імператор заплатив Олегу величезний викуп і уклав вигідний для Київської Русі договір. Завершивши війну миром, Олег зі славою повернувся до Києва і став популярним в народі, народ прозвав свого князя Віщим. В знак перемоги і непорушності укладеного договору Олег прибив свій щит на ворота Царгорода.
Беседа.
Учитель.
Свій твір автор назвав баладою. Це літературний жанр, з яким ми зустрічаємося вперше.
Балада - невеликий вірш, що має сюжет, в якому автор передає свої почуття і переживання. Балада може мати історичний, героїчний або фантастичний зміст.
Характерні особливості балади -?
Джерела баладного змісту -?
(Знайти відповіді в підручнику і прочитати)
8. Знайомство з твором.
Учитель.
«Пісня про віщого Олега» - це дотик поета до історії.
Давайте доторкнемося до історії і ми.
Перегляд відеоролика.
https://www.youtube.com/watch?v=9V6dowRKQeI
Бесіда.
Давайте і ми спробуємо, слідуючи зразку, максимально наблизитися до майстерності художнього читання.
Інсценування уривка балади заздалегідь підготовленими учнями.
О. С. Пушкін переносить нас у далеке IX століття.
Бесіда.
(Відповіді учнів. Використовує застарілі слова і архаїзми).
Знайдіть їх в тексті і роз’ясніть за допомогою словника застарілих слів.
А зараз давайте зробимо заочну подорож в Давню Русь.
Слово історикам.
«Пісня про віщого Олега» переносить нас у далеке минуле, коли наші предки були язичниками.
Все, що їх оточувало: каміння, трави, річки - наділялося людськими якостями і здавалося живим. Всі явища природи слов'яни пояснювали діями богів. Богів було багато. Одним з головних богів був Перун - бог грози і війни. За віруваннями, душі померлих, загиблих в битві продовжували жити після смерті. Над могилою насипали курган - могильний пагорб. Разом з небіжчиком клали в могилу ніж, посуд, зброю. Воїна ховали з конем - другом і супутником військового життя, так як більшу частину життя воїн проводив в сідлі. На честь небіжчика відбувалася тризна, тобто влаштовувався бенкет, на якому співали пісні, що прославляли подвиги померлого, і відбувалися військові ігри.
Наші предки вірили, що є люди, які вміють вгадувати долю, волю богів; таких людей вони називали волхвами, або чарівниками. Вони вірили, що волхви мають здатність творити дива; можуть управляти силами природи, можуть перетворюватися на звірів, передбачати майбутнє.
Слово учителя.
Так, в баладі ми бачимо Давню Київську Русь з її побутом, звичаями, віруваннями, забобонами. Автор зображує суворе життя воїна - князя, його "товариську любов" до свого коня, тривожне очікування виконання року. Все це ми побачили в літописі та баладі.
Що об’єднує літопис і баладу? Назвіть відмінності.
(Відповіді учнів.
Загальне: твори обох жанрів засновані на історичних подіях.
Відмінності: літопис - прозовий твір, балада - поетичний, активно використовує засоби художньої виразності. Мета балади, на відміну від літопису, не тільки повідомити про подію, а й створити певний образ, вплинути на читацьке ставлення до героя).
9. Робота з ілюстраціями.
Не тільки літопис і текст балади переносять нас за часів Київської Русі і розповідають про віщого Олега. Давайте запам'ятаємо ім'я художника, який в своїй творчості теж доторкнувся до цієї теми. Ім'я художника - Віктор Михайлович Васнецов.
(Відповіді учнів. Художник показує історичне минуле через кольорову гаму, вирази облич героїв, деталі одягу).
10. Підсумки уроку. Рефлексія.
Сьогодні ми з вами відкрили для себе новий твір А. С. Пушкіна. Тут є все:
Складання сінквейна.
Давайте спробуємо осмислити цей образ великої художньої сили (образ віщого Олега) і висловити свої почуття віршами. Я запрошую вас в «майстерню натхнення».
Французи вигадали вірш, який назвали "сінквейн". У вільному перекладі це означає "п'ять натхнень", або "п'ять удач".
Правила написання цього дива такі:
Колективне складання сінквейна.
Слово вчителя.
Залишаємо «майстерню натхнення» і прощаємося з поетом до нової зустрічі на наступних уроках.