Конспект уроку + презентація: Звуки [дж], [дж'], позначення їх буквосполученням «дж».
1 клас, Буквар Пономарьової, 2 ч., ст 66-67.
Тема. Звуки [дж], [дж'], позначення їх буквосполученням «дж».
Мета. Формувати в учнів навички злитого вимовляння звуків [дж], [дж']; поглиблювати уміння співвідносити звуко-буквені структури слів; вчити правильно поєднувати букви «д» і «ж» між собою та з’єднувати з іншими буквами у словах; збагачувати словниковий запас слів; розвивати навички виразного читання, пізнавальну та мовленнєву активність, творчу уяву; формувати в учнів уміння інтонаційного читання; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати охайність, любов до птахів, бережливе ставлення до природи.
Обладнання. Предметні малюнок бджілки і джмелика,
Хід уроку
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляйтесь не шуміти,
Руку гарно підіймайте,
На уроці не дрімайте.
Щоб не було нам мороки,
Всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаєм,
І урок вже починаєм.
- Учні, послухайте скоромовку і скажіть, який звук ви почули частіше?
Вдіну джемпер, джинси вдіну –
Джентельмен наполовину.
Ще вести себе навчуся,
Буде щаслива бабуся. ( Звук дж)
3. - Артикуляція звука, віднесення його до приголосних.
- Давайте разом промовимо цей звук
- Попрацюйте в парах, оберніться один до одного і вимовте звук [дж]
- Як вимовляється цей звук?( При цьому зуби стулені, губи розкриті, язик упирається в верхні зуби. Сильний струмінь повітря, що виходить з голосом, натрапляє на перешкоду, що створюється язиком і зубами. (Учитель залучає учнів до спостереження за вимовою звука і до пояснення, де і як утворюється звук. Підводить до висновку: звук [дж] — приголосний, твердий, глухий.)
5. Дидактична гра «Спіймай звук»
- Діти, слухайте уважно. Я читатиму слова, а ви плеснете в долоні, якщо почуєте звук [дж]. Якщо такого звука немає, плескати не треба
Дзиґа , дзеркало , бджілка, кукурудза джем , джміль, ґудзик, джунглі, джинси. ( червоним звук дж)
- Діти, щоб дізнатися хто до нас завітав на урок, потрібно відгадати загадку
До квітки лечу,
Лечу-дзижчу,
Джум-джум-джу-джу!
Як звуть – не скажу!
(Бджола)
- Так, це бджілка. Але вона прилетіла не сама.
Ця комаха, мов дзвінок,
Підлітає до квіток.
Черевце її кругленьке –
Жовте, в смужечку чорненьку.
Не чіпай, бо буде біль,
Гостре жало має …
(Джміль)
( фото бджоли і джмеля слайд 10)
- Сьогодні бджілка і джміль познайомлять нас з новим звуком. Ми навчимось правильно читати і писати слова.. Ще дізнаємось більше про цих корисних комах. Якщо будемо працювати старанно, то бджілка нам залишить гостинець.
- Ми будемо відпрацьовувати правильну вимову звуків [дз], [дз’], читати тексти у Букварі, відгадувати загадки, грати в різні цікаві ігри.
1. Розповідь про бджілок і джмеля
- Бджоли живуть великими сім’ями. Між ними існує чіткий розподіл доручень. Одні прибирають у вулику, другі – вартові. Є серед бджілок будівельники, розвідники. Розвідники розшукують медоносні рослини, щоб повідомити бджілкам, які займаються збиранням нектару. Є в бджолиній сім’ї і ледарі – трутні. Їх виганяють з вулика.
Бджілки великі трудівниці. Вони весь час працюють.
Джміль - відрізняється великими розмірами, мирним характером і не дуже болісним укусом. У багатьох відношеннях близький медоносним бджолам. Корисний запилювач. Запилює багато квіток, які не запилюють інші комахи. Найбільше запилює конюшину. Тільце у джмеля товсте і волохатіше, ніж у бджіл.
2. Робота з віршем
- Я прочитаю вірш, а ви його уважно послухайте (читання вірша)
- А зараз цей вірш прочитає ось ця дівчинка, потім цей хлопчик.
Джміль на склянку з джемом сів,
Ґедзь до нього підлетів,
І дзвінка пішла розмова.
Першим гедзь промовив слово:
«Що, солодкий джем із грушки?»
«З’їм його я самотужки!»
Джміль дзижчав, що було сили,
Поки склянку не закрили.
(слайд 12)
Діти розучують вірш з опорою на динамічну аплікацію.
1.Перед читанням вірша на дошці розміщується зображення великої склянки із джемом без кришки.
2.Під час читання першого рядка вірша на склянку додається зображення джмеля.
3. Під час читання другого рядка до аплікації додається зображення ґедзя.
4.Читаючи слова про розмову комах, учитель ворушить їхніми зображеннями.
5.Наприкінці вірша на зображення склянки накладається малюнок із кришкою.
- Про що розповідається у віршику?
- Куди сів джміль? (на склянку з джемом)
- Хто до нього підлетів? (Ґедзь)
- Про що вони розмовляли?
- Послухайте, як треба правильно вимовляти слово джем.
Хвилинка відпочинку
- Дітки, сядьте зручніше. Заплющте очки і уявіть, що ви знаходитесь на квітучому полі. Тепленьке сонечко лоскоче вас за щічки, пахне м’ята, ромашки, конюшина. В небі чути пісню жайворонка. Ось до квіточки прилетів джмелик і п’є солодкий нектар. Поруч, на сусідній квіточці, примостилась бджілка. Вона працює, їй ніколи відпочивати.
Ось і ми беремось до роботи.
3.Читання складів за променевою схемою
а о
дж
у и
(джи, джа, джу, джо) слайд №12
4. Прочитай склади
- Бджілка і джмелик підготували нам завдання, потрібно прочитати склади (слайд №13)
Фізкультхвилинка
- Молодці ,з цим завданням ми впорались. А зараз проведемо невеличку фізкультхвилинку.
Раз! Два! Всі присіли.
Потім вгору підлетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П'ять! Шість! Усі веселі.
Летимо на каруселі.
Сім! Вісім! В поїзд сіли
Ніжками затупотіли.
Дев'ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли.
5.Робота з Букварем.
А зараз відкриваємо сторінку 6 і 6 (66). Попрацюємо вимовляти звук(дж) злито.
- Прочитайте назви малюнків
- Молодці, а тепер прочитаємо завдання Читаночки
6. Робота над віршем «Бджілка» (с. 67)
- Я прочитаю вам вірш, а ви уважно слухайте . ( Читання вірша)
- А зараз ми з вами прочитаємо разом. ( Читання хором)
- А тепер ми з вами спробуємо стати розвідниками. (Метод розвідники)
- З ким вів розмову хлопчик? (Із бджілкою)
- Що хотів хлопчик? (щоб бджілка зіграла на сопілці)
- Чи змогла бджілка? (ні)
- Чому? (дуже зайнята була)
- Що хлопчик запропонує бджілці завтра? ( свою допомогу у збиранні меду)
7.Робота над прислів’ям «Бджола мала, а й та працює» (слайд № 19)
─ Як ви розумієте його зміст?
- У народі дуже часто людину, котра старанно працює, порівнюють із бджолою. Тільки-но народившись і трішки набравшись сили, ця комашина починає працювати й робить це невпинно до кінця життя: щодня вона налітує до десятка кілометрів у пошуках нектару, потім перетворює його на мед, а водночас дбає про нові покоління бджілок. Люди дуже поважають цих трудівниць, та не тільки за смачний результат їхньої праці, запашний мед, а й за сам спосіб життя. Змалечку нас привчають до праці й
поваги до праці інших.
V. Підсумок уроку
Бджілка і джмелик вам вдячні за працю. Вони частують вас солодким медком.
(Роздати дітям медові льодяники)