План-конспект уроку
з хімії
в 9 класі на тему:
Тема : Одноосновні карбонові кислоти. Етанова (оцтова) кислота, її властивості. Застосування.
Мета уроку: вивчити молекулярну та структурну формули оцтової кислоти, функціональну карбоксильну групу карбонових кислот, фізичні властивості карбонових кислот; вивчити хімічні властивості оцтової кислоти, її застосування; розвивати навички складати рівняння реакцій , що характеризують хімічні властивості оцтової кислоти, доводити дослідним шляхом її кислотні властивості ; розуміти суть і типи записаних реакцій.
Очікувані результати: учні повинні вміти записувати формули органічних кислот, характеризувати їх, чітко пояснювати фізичні і хімічні властивості оцтової кислоти, знати способи і методи застосування на практиці.
Обладнання: мультимедійний проектор, комп’ютер, роздатковий матеріал, реактиви і обладнання для проведення л/д : пробірки, штатив, метиловий оранжевий, фенолфталеїн, лакмус , натрій карбонат, етанова кислота.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
Форми проведення: лекція, бесіда, лабораторний дослід, ВХЛ.
Епіграф: «Справжній учень той, який вчиться відкривати невідоме за допомогою відомого, цим самим він наближається до свого вчителя. »
Хід уроку:
І. Організація класу.
Слайд 1.
Налаштування учнів на роботу. Спробуємо провести урок так, щоб до кінця уроку у всіх учнів був гарний настрій.
Щоб наш урок вдався плідним, нам потрібно попрацювати організовано, і повинні бути уважні , кмітливі, допитливі.
Слайд 2.
Слайд 3.
Коментар до картки обліку навчальних досягнень.
Картка обліку навчальних досягнень.
____________________________________________________________
Завдання 1 |
Завдання 2 |
Бали за відповіді, доповнення |
Рівень навчальних досягнень |
6 б. (12 завдань × 0.5 б.) |
6 б. (6 завдань × 1 б.) |
|
12 б. |
|
|
|
|
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Для старту нашої роботи пропоную пригадати попередній матеріал.
Завдання 1. Обведіть кружечком слово «Так», якщо твердження правильне, слово «Ні» - якщо твердження неправильне.
І варіант
Так |
Ні |
1. Функціональна група спиртів – група OH |
Так |
Ні |
2. Формула метанолу – C2H5OH |
Так |
Ні |
3.У молекулі гліцеролу наявні три гідроксильні групи |
Так |
Ні. |
4. Етанол активно взаємодіє з натрієм |
Так |
Ні |
5. Спирти в розчинах добре дисоціюють |
Так |
Ні |
6. Етанол у розчині можна виявити за допомогою купрум (ІІ) гідроксиду |
Так |
Ні |
7. Етанол і гліцерол за звичайних умов – рідини |
Так |
Ні |
8. Під дією концентрованої сульфатної кислоти спирти піддаються дегідратації |
Так |
Ні |
9. При взаємодії етанолу з гідроген хлоридом утворюються хлороетан та водень |
Так |
Ні |
10. Гліцерин відноситься до одноатомних спиртів. |
Так |
Ні |
11. Етанол можна застосовувати для пом’якшення шкіри. |
Так |
Ні |
12. Метанол –отрута. |
ІІ варіант
Так |
Ні |
1.Формула етанолу – C2H5OH |
Так |
Ні |
2.Молекула метанолу містить одну гідроксильну групу |
Так |
Ні |
3.Метанол активно взаємодіє з натрієм |
Так |
Ні. |
4.Спирти – дуже слабкі електроліти |
Так |
Ні |
5.Гліцерол у розчині можна виявити за допомогою купрум (ІІ) гідроксиду |
Так |
Ні |
6.Для проведення дегідратації спирти нагрівають із концентрованою сульфатною кислотою |
Так |
Ні |
7.При взаємодії етанолу з гідроген хлоридом утворюються хлоретан та вода. |
Так |
Ні |
8. Гліцерин можна застосовувати для пом’якшення шкіри. |
Так |
Ні |
9. Метанол відносять до багатоатомних спиртів. |
Так |
Ні |
10. Етанол і гліцерин застосовують у парфумерії. |
Так |
Ні |
11. Спирти – це органічні сполуки, які містять гідроксогрупи. |
Так |
Ні |
12. У молекулі гліцеролу наявні дві гідроксильні групи |
Завдання 2.
1. гексен С6Н12
2. етин С2Н2
3. пропан С3Н8
4. етанол С2Н5ОН
5. 1-хлорбутен-1 CHCl=CH-CH2-СH3
6. натрій етанолят С2Н5ОNa
Перевірка завдань (Слайд 4,5 )
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слайд 6.
Яблука, мандарини, апельсини, лимони.
Як ви думаєте, що об'єднує ось ці смачні продукти?
Правильно, в них є кислоти - фруктові з класу органічних карбонових кислот.
А які асоціації виникають у вас при згадуванні слова «кислота»?
На магнітну дошку вивішуються слова: «кислі», «їдкі», «рідкі», «небезпечні», «неїстівні».
Отже, сьогодні ми маємо з’ясувати, які ж таки речовини, що називаються органічними кислотами? Які властивості вони мають? Де застосовуються?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Оголошення теми та мети уроку. Слайд 7.
Визначення карбонових кислот. Поняття про карбонові кислоти. Слайд 8.
Похідні вуглеводнів, молекули яких містять одну або декілька карбоксильних груп, називають карбоновими кислотами.
Карбоксильна група є функціональною групою карбонових кислот. Загальна формула R-COOH. (R- Н, СН3, С2Н5, С3Н7, С4Н9)
(Запис на дошці формул кислот)
Номенклатура. Слайд 9.
Назви кислот походять від назв відповідних радикалів з додатком суфікса – ова і слова «кислота». Найпростішими представниками є метанова, і етанова кислоти.
Класифікація (розповідь учителя).
o одноосновні ;
o багатоосновні .
2. За характером вуглеводневого радикалу розрізняють кислоти:
o насичені ;
o ненасичені ;
o ароматичні .
Будова молекули. Слайд 10.
Фізичні властивості оцтової к-ти : (Слайд 11.)
безбарвна рідина, летка, має різкий специфічний запах, змішується з водою в будь – яких пропорціях, розчин кислий на смак; за t ‹ 17 C кристалізується.
Хімічні властивості оцтової кислоти.
Інструктаж із БЖД (Слайд 12.)
Властивості неорганічних кислот для порівняння. (Слайд 13).
Лабораторний дослід 9,10.
Учні разом з вчителем проводять досліди і записують в зошит.
Дослід №1. Дія оцтової кислоти на індикатори. (ВХЛ, Слайд 14)
Дослід №2. Взаємодія оцтової кислоти з металами. (ВХЛ, Слайд 15)
( Л.д. 10)
СН3СООН + Mg = (CH3COO) Mg + H2 ↑
Слайд 16.
Дослід №3 Взаємодія оцтової кислоти з лугами. ( Л.д. 10)
СН3СООН + NaOH = CH3COONa + H2 O
Дослід №4 Взаємодія оцтової кислоти з солями. ( Л.д. 10)
CН3СООH + NaHCO3=CH3COONa + CO2 ↑+ H2O
Дослід №5 Взаємодія оцтової кислоти з спиртом.
СН3СООН + НОС2Н5 → СН3СООС2Н5 + Н2О
Підсумок про хімічні властивості оцтової кислоти
IV. Застосування оцтової кислоти. Слайд 17.
V. Узагальнення та закріплення знань. Слайд 18.
1. Вкажіть функціональну групу карбонових кислот:
а) –ОН; б) –СООН; в)-NH2; г) –СОН
2. Вкажіть формулу оцтової кислоти:
а) НСООН; б)СН3СООН; в)С15Н35СООН; г)С17Н33СООН
3. Вкажіть колір індикатора лакмусу в розчині оцтової кислоти:
а) рожевий; б) синій; в) прозорий; г) червоний
Задача 8 (с.109)
Записати в молекулярному, повному та скороченому йонних формах реакції взаємодії етанової кислоти з основами та солями.
VI. Рефлексія
Закінчити речення
На сьогоднішньому уроці я ….
VI. Домашнє завдання. Слайд 19.
Опрацювати § 30
Творче завдання: підготувати з допомогою батьків рецепти консервування овочів, де використовується оцтова кислота(оцет).