Готуючись до уроку природознавства за темою" Якими бувають рослини Дикорослі і культурні рослини ",дібрала різні види робіт, включаючи інтерактивні технології.З 1 класу учні вчаться працювати в парах , групами, висловлювати свої думки.
УРОК ПРИРОДОЗНАВСТВА
У 1 КЛАСІ
«ЯКИМИ БУВАЮТЬ РОСЛИНИ?
ДИКОРОСЛІ І КУЛЬТУРНІ РОСЛИНИ»
Фафруник Леся Іванівна
Тема. Якими бувають рослини?
Дикорослі і культурні рослини.
Мета. Дати уявлення про рослини як складову живої природи, розширити знання учнів про різноманітність рослинного світу., познайомити з дикорослими і культурними рослинами;
розвивати спостережливість, увагу, вміння розпізнавати рослини, групувати за місцем зростання;
виховувати бережне ставлення до рослин, культуру поведінки в природі.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: ілюстрований план, картки із зображенням рослин на кожну парту, презентація до уроку, підручник, зошит.
Хід уроку
Бо багато її в нас.
► Вправа «Очікування»
2. Хвилинка спостережень
- Ми розпочинаємо третю мандрівку у природу, тому треба знати погоду.
► Вправа «ПОГОДА» (слайд 1)
-Яка зараз пора року?
- Який місяць ?
- Тепло чи холодно ?
Подивіться у віконечко, а тепер на екран і виберіть те, що відповідає сьогоднішньому дню: вітер, дощ, сніг, град; хмарно, ясно, похмуро.
Запис у календар погоди.
► Психологічний настрій.
Нам не вистачає сонечка. Але кожен з вас - це маленьке сонечко. Уявіть, що тримаєте в руках люстерко. Подивимось в нього, посміхнемось і скажемо: «Добрий день, сонечко!» Як гарно засяяли сонечка в класі.
3. Підготовка до сприймання нового матеріалу
Сьогодні у нас незвичайна мандрівка. Ми відправляємось у гості до тітоньки Сови, але не до лісу, а на телевізійну передачу, на урок живої природи (слайд 2 (фрагмент з навчального мультфільму «Уроки тітоньки Сови»))
Познайомтесь з програмою передач сьогоднішнього дня (ілюстрований план уроку на дошці)
Хочеш вір, а хочеш ні:
Ти мені – я тобі.
ПЕРЕДАЧА 1 «ЗНАЙКИ» (слайд 3)
Мудра Сова хоче, щоб всі Знайки пригадали і про живу природу розказали
а) Продовжити речення:
Жива природа – це ... (слайд 4)
б) Назвати предмети живої природи (слайд 5)
в) Чому вони належать до живої природи ?
г) Загадка.
Дихають, ростуть, а ходити не можуть. ( Рослини.)
ПЕРЕДАЧА 2 «НОВИНИ» (слайд 6)
4. Повідомлення теми і мети уроку
ПЕРЕДАЧА 3 «ЗЕЛЕНЕ ДИВО ЗЕМЛІ» (слайд 7)
5. Робота над новим матеріалом
а) Бесіда з елементами розповіді
Якщо летіти на космічному кораблі і дивитись через віконечко, то можна побачити різні планети. Але такої красивої як наша Земля не зустріти.
- Що її прикрашає ? (Рослини)
Ось тому називають рослини зеленим дивом. Є рослини дуже великі, а є невеличкого розміру. Є такі, що їх можна побачити під мікроскопом. Деякі з них живуть довго, а інші- декілька днів. З цим дивом ви зустрічаєтесь кожен день. Вони ростуть біля ваших будинків, біля школи.
б) Загадки про рослини (слайд 8)
► Маю плаття зелененьке,
Гнучкі, ніжні віти,
Білу кору, стан тоненький,
Як я звуся, діти ? (Береза)
► У лузі стоять сестрички-
Білі плаття, жовті личка. (Ромашки)
► За хатинкою в садочку
У зеленому віночку
Стала наче молода
І збігаються всі діти,
Щоб на неї поглядіти.
За намисто кожен смик
Та й укине на язик.
Зветься ця рослина-
Червона... (калина).
в) Назвати відомі дерева, кущі, трав’янисті рослини.
ПЕРЕДАЧА 4 «СЛІДСТВО ВЕДУТЬ ЗНАТОКИ» (слайд 9)
Наші друзі Їжачок Хитрячок, Сонечко Семикрапочка, Сойка Синьокрила та Карасик Золотенко звернулися до нас за допомогою:
Увага! Загубилися рослинки!
Як знайдуть свої хатинки ?
Допоможіть, малята
Їх усіх тут відшукати.
а) Казковий марафон
► Що дід посадив, а витягнути не зміг ?
(ріпку, моркву, редиску, буряк)
► З якої зернини народилася Дюймовочка ?
(із жита, ячменю, гречки, кукурудзи)
► Чим мачуха отруїла Білосніжку?
(грушею, сливою, вишнею. яблуком)
► Який овоч Фея перетворила на карету для Попелюшки ?
(кабачок, кавун, гарбуз, перець)
► За якими квітами посилала зла мачуха нерідну дочку взимку до лісу ?
(конваліями, підсніжниками, пролісками)
► Яке деревце не раділо ні сонцю, ні вітру, ні своїм друзям ,а хотіло подорожувати ? (берізка, ялинка, дуб)
б) Робота за малюнками (в парах ) (слайд 10)
-Що і де росте ?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (слайд 11)
в) Знайомство з луговими рослинами (слайд 12)
г) Розгляд рослин, що ростуть у воді (назвати їх) (слайд 13)
д) Рослини – паразити (слайд 14)
Розповідь вчителя. Омела – вічнозелений кущ. Росте на різних деревах: тополях, кленах, соснах, вербах. Воду і мінеральні речовини отримує від дерев.
За рахунок інших рослин живе і повитиця. Це рослина паразит. Вона не має ні коренів, ні листків. Повитиця обвивається навколо якоїсь рослини своїм стеблом і присмоктується спеціальними органами.
ПЕРЕДАЧА 5 «ЩО ? ДЕ ? КОЛИ ?» (слайд 15)
6. Знайомство з дикорослими і культурними рослинами
а) Робота з підручником.
- Бесіда за фотографіями.
- Читання вчителем тексту про дикорослі і культурні рослини.
б) Завдання у зошиті.
(Вибрати дикорослі і культурні рослини)
в) Назвати рослини, зображені на екрані (слайд 16, 17, 18)
г) Гра Так чи ні
► Дикорослі рослини саджає людина ? ( Ні )
► Дикорослі рослини ростуть у лісах, на лугах ? ( Так )
► Культурні рослини потребують догляду людини ? (Так )
► Квіти у горщиках – це дикорослі рослини ? ( Ні )
► Дикорослим і культурним рослинам потрібні тепло і вода ? ( Так )
ПЕРЕДАЧА 6 «ХОЧЕШ ВІР - ХОЧЕШ НІ» ( слайд 19 )
Хвилинка- цікавинка
Робота з підручником.
Назвати рослини зображені на фотографіях (слайд 20, 21, 22).
Читання цікавої інформації про банан.
Розповідь вчителя про бамбук і пальму.
ПЕРЕДАЧА 7 «ТИ МЕНІ - Я ТОБІ» (слайд 23)
а) Створення асоціативного куща (слайд 24, 25)
- Що дають нам рослини?
РОСЛИНИ
б) Фізкультхвилинка – тренінг
- Якщо не ламаєте гілок – сплесніть у долоні 3 рази.
- Якщо смітите у лісі – почухайте собі носик.
- Якщо говорять з вами батьки про те, як поводитись на природі – підніміть 2 руки.
- Якщо вириваєте з корінням квіти – підніміть 1 руку.
- Чи болить у вас душа, коли бачите зламану гілку або молоде деревце? Якщо так – покладіть руку на серце.
в) Гра «Вирости квітку» (робота в групах)
Слово вчителя. Ми багато отримуємо від рослин. А чого чекають вони від нас?
З пелюсток однакового кольору скласти квітку, щоб вийшло слово.
Захист робіт (1 представник з групи)
Метод «Прес»
7. Підсумок уроку
- Що нового дізналися сьогодні на уроці?
- Яка передача найбільше сподобалася?
- Чому потрібно бережливо ставитись до рослин?
Мудра Сова прощається з вами.
До наступної зустрічі. (слайд 26)