Тема. Прислівники, близькі та протилежні за значенням. Поширення
речень прислівниками. Практичне ознайомлення з правописом
найуживаніших прислівників.
Мета: виробляти вміння добирати прислівники-синоніми та прислівники-
антоніми й використовувати їх у реченнях, текстах;
поширювати речення найуживанішими прислівниками; розвивати
мовлення дітей, поповнювати словниковий запас учнів; виховувати
любов до природи .
Обладнання: картки індивідуального опитування, словники, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов’язково
День тобі веселим буде.
Усміхніться один одному, гостям і почнемо працювати..
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
Чому так ви дізнаєтесь, коли попрацюєте протягом уроку.
2. А тепер давайте пригадаємо, що таке прислівник? (1уч.+картка –оцінювання)
Навести приклади.
Вранці – ввечері, весело – сумно, вперед – назад.
3. Каліграфічна хвилинка.
Впр.173 – знайти синоніми –.(питаю учня +картка)
Нн навкруги навколо
Вивіщую голуба і розповідаю цікаву інформацію про нього.
Ці пернаті в змозі долати дистанцію в 900 км щодня. Швидкість цих літунів досягає 70 км / год. У середньому голуби живуть близько 20 років. А ще на нашій планеті споруджено близько 30 пам’ятників, присвячених саме голубам.
Ці пернаті бачать в 3 рази швидше, ніж людина. Як це визначити? Легко. Ми за одну секунду бачимо 24 кадра, а голуб — 75.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Як ви вважаєте, для чого нам потрібно знати прислівники?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
Зранку, вдень і ввечері
Я облітаю ліс уздовж і вшир.
Занесу своє яєчко
У чуже гніздечко,
Легко всівшись на суку,
Я роки лічу: ку-ку.
Вивіщую зозулю(або слайд)
- Розкажіть, що ви знаєте про зозулю.
«Кує» зозуля тільки навесні - від Благовіщення до Івана Купала - а як виб'ється ячмінний колос, перестає...
Розповідаю цікаву інформацію про неї. (Вважається, що зозуля раніше всіх відлітає на південь і повертається звідти, тому що у неї знаходяться ключі від Вирію, міфічної теплою південної країни, де зимують птахи і змії, а також знаходяться душі померлих. Тривалість життя зозулі в середньому 5-10 років. Але відомі випадки, коли деякі особини доживали до 35 і навіть до 40 років.
Кує тільки самець. Голос самки схожий на регіт.
Незважаючи на свій гніздовий паразитизм, доросла зозуля досить корисна для лісу: це єдина пташка, яка знищує, в першу чергу, волохату гусінь шовкопряда, (яку зозуленята з’їсти не зможуть, тому зозуля змушена підкладати яйця в чужі гнізда, щоб прогодувались пташенята) монашки, білана капустяного, а також вовчка (капустянки), хрущів, вусачів.
колір очей зозулі з віком змінюється. У пташенят райдужка сіра або коричнева, але в міру зросту вона стає червонувато-помаранчевою, хоча у бурих самиць може залишатися світло-сірою або чорною;
новонароджене зозуленя важить 2,5 г, але вже в три тижні досягає ваги дорослої особини, тобто бл. 100 г.)
- А тепер назвіть всі прислівники, використані в тексті.
- Які серед прислівників є антонімами? (Зранку – ввечері, уздовж – вшир)
- До яких прислівників можна дібрати антоніми? (Вдень - вночі, легко – важко)
5. Картки індивідуального опитування
Картка 1. Прочитай вірш, підкресли прислівники.
Тихо над річкою в ніченьку теплую,
спить зачарований ліс.
Ніжно шепоче він казку таємную,
сумно зітха верболіз.
Нічка розсипала зорі злотистії:
он вони в річці на дні.
Плачуть берези по той бік, сріблистії,
стогне хтось тяжко вві сні.
Картка 2 Доповни рядки по 2-3 прислівника.
(Як?) Щасливо, гарно, .
(Коли?) Вранці, восени, .
(Де?) Праворуч, близько, .
(Звідки?) Здалеку, згори, .
Картка 3. Від поданих прислівників утвори іменники, прикметники, дієслова.
Весело – ,
добре – ,
красиво – , синьо – .
4. Виписати прислівники разом із дієсловами.
До школи готуйся заздалегідь. Завчасно склади портфель та вичисти взуття. Щоб не запізнитись до школи, виходь раніше. На вулиці не розмовляй голосно.
Що спільного у виписаних словах?
Яка це частина мови?
Фізкультхвилинка
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота. Слайд.
Закінчіть прислів’я.
Восени багач, а … прохач.
Гірко поробиш, … з’їж.
Краще на п’ять хвилин раніше, ніж на одну хвилину….
Далі положиш - … знайдеш.
2. Запишіть речення, замінивши виділені слова прислівниками-
синонімами. (Запис на дошці)
Він прокидається ані світ, ані зоря. – рано
Дав, як кіт наплакав -мало
Працює, як сонна муха. —повільно
Все йде, як по маслу – легко
3.Робота з підручником .
Впр.179 – доповнити речення прислівниками з довідки. (1+картка)
4.Робота зі словниками по групам або рядах. Закріплення знань про написання прислівників:
1. Які означають напрямок і відповідають на питання: де? куди?, звідки?
позаду, ззаду, ліворуч, вліво, уліво,
уверх, вверх, угору, вгору, догори
спереду, попереду, вбік, убік, праворуч, вправо, управо
посередині, усередині, всередині
зверху, згори, вниз, униз, донизу
Примітка: слово згори пиши окремо тоді, коли мовиться про гірку, на яку можна підніматися або спускатися з неї.
Порівняй: згори світить сонце – діти з’їжджають з гори на санчатах.
2. Які означають проміжки часу, пори року і відповідають на питання: коли?
вдосвіта, засвітла, зранку, вранці, уранці
вдень, удень, опівдні
надвечір, ввечері, увечері, звечора
вночі, уночі, поночі, опівночі, запівніч
взимку, узимку, влітку, улітку,
навесні, напровесні, восени
3.Якщо прислівники починаються із ЩО-: щодня, щороку, щогодини.
щосили, щодуху, щоночі
IV. Підсумок уроку.
– Яка частина мови називається прислівником?
– То чому на початку уроку ми записували різне домашнє завдання?
– Над чим працювали протягом уроку?
- Впізнайте прислівники в усмішці.
Не відкладай
- Ніколи не відкладай на завтра того, що можна зробити сьогодні, - сказала мама синові.
- Добре, мамочко, - весело відповів хлопчик і побіг до сусідньої кімнати.
- Що ти збираєшся робити?
- Хочу з’їсти завтрашню порцію халви.
- Назвіть серед прислівників антоніми. (Сьогодні – завтра)
- Підберіть антонім до прислівника легко. (Важко)
- Чи погоджуєтеся ви з рішенням і діями хлопчика? Чому?
3. Гра «Ти – мені, я – тобі» (робота в парах або вчитель –учень)
Дібрати до поданих прикметників прислівники.
Добрий – добре
Смішний – смішно
Сумний – сумно.