Конспект уроку "Рей-Дуглас Бредбері. «Усмішка». Проблема руйнування духовних цінностей в оповіданні".

Про матеріал
Даний урок присвячений аналізу оповідання. В основі уроку - групова форма роботи. Урок насичений цікавими вправами, пов`язаний з сучасними подіями в Україні.
Перегляд файлу

Тема.         Рей-Дуглас Бредбері. «Усмішка». Проблема руйнування духовних цінностей в оповіданні

Мета: відкрити для учнів світ Рея Бредбері і його літературних творів, допомогти учням зрозуміти зміст оповідання «Усмішка»;

розвивати критичне мислення учнів, навички аналізу художнього тексту, дослідницької діяльності;

виховувати відчуття власної відповідальності за долю людства, повагу до мистецтва.

Обладнання: підручники, мультимедійна презентація, картки із завданням для груп, роздатковий матеріал.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Епіграф:                                  Людина, яка тримає в руках найсучасніші прилади,

але втратила людяність, є небезпечною для світу.

                                                                                                                Р. Бредбері

Хід уроку

І. Емоційне налаштування учнів

1. “Сміттєвий кошик”. Добрий день! І цей день буде дійсно добрим, а урок вдалим, якщо ви позбудетеся всього, що вам може завадити працювати  на уроці, або псувати настрій. Напишіть на аркушах паперу, чого ви хочете позбутися і  викиньте у кошик.

(Діти можуть написати: лінь, пасивність, байдужість, невпевненість у собі).

Ви позбулися негативу. А тепер зарядимось позитивом.

2. “Усмішка”. У народі кажуть. якщо усміхнутися перехожому - він усміхнеться у відповідь. Якщо усміхнутися небу - розійдуться хмари і засяє сонечко. Якщо усміхнутися Всесвіту - трапиться щось дивне, незвичайне. Тож давайте і ми усміхнемося один одному, щоб зарядитися позитивом, щоб усе нам вдалося.

ІІ. Підготовчий момент.

1. Кожен наш урок - це мандрівка до якоїсь країни, знайомство з новими авторами і їхніми творами. Тож і сьогодні ми з вами помандруємо до Америки в місто Вокігені (штат Іллінойс). Чому саме туди? Бо звідти нам надійшло відеоповідомлення. Зараз ми його переглянемо. Але справа в тому, що воно на англійській мові. Сподіваюся, серед вас є учні, які добре знають англійську мову, тож спробуйте зрозуміти, про кого, про що йде мова у цьому відеоповідомленні.

2. Перегляд відеоповідомлення  (“Оживлений портрет” Р. Бредбері).

  Привіт, друзі! Мене звуть Рей-Дуглас Бредбері. Я - всесвітньо відомий американський письменник- фантаст. Сьогодні ви будете працювати над змістом мого оповідання “Усмішка”. Спробуйте з'ясувати, з якою метою я його написав. Бажаю успіхів!

(Якщо учні не зрозуміють, про що йде мова у відеоповідомленні, вони сканують QR-код з перекладом на українську мову)

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

ІV. Робота над новою темою

1. Представлення груп

       Сьогодні на уроці ви будете не просто учнями, а експертами, дослідниками, науковцями і будете працювати в групах. Хочу представити вас нашим гостям. Перша група - експерти навколишнього середовища, друга група - представники соціального захисту, третя група — психологи, четверта група — науковці. Кожна група отримала випереджальні завдання. І сьогодні ми послухаємо їхні звіти.

Але для початку послухаємо повідомлення біографів з групи науковців про Рея Бредбері.

2. Повідомлення біографів.

3. Вчитель. Майбутнє!.. Всім нам хочеться знати, що нас чекає у майбутньому, яким воно буде. Цими проблемами переймався і Бредбері. У своїх творах він прогнозує, яким може стати майбутнє. І в той же час натякає, що причини таких змін криються в сьогоденні. Зараз ми з вами з`ясуємо, яке майбутнє змалював автор у оповіданні “Усмішка”. Послухаємо інформацію, яку підготували наші експерти. Одночасно ми з вами створимо колаж “Майбутнє. 2061 рік”.

4. Звіт групи експертів навколишнього середовища.

5. Звіт представників соціального захисту.

6. Вчитель. Перш ніж ми послухаємо звіт групи психологів, хочу надати слово групі науковців. Їхнім завданням було, користуючись інтернетом, з`ясувати значення таких понять: свято, цивілізація, вандалізм, деградація.

7. Словникова робота

8. Бесіда

- Чи любите ви свята? Які саме?

- З чим у вас асоціюються ці свята? Назвіть ці асоціації?

(Радість, сміх, веселощі, подарунки, урочистості, позитив)

9. Створення асоціативного куща

10. Звіт групи психологів.

12. І знову слово науковцям. Вам треба було вирахувати 1) через скільки років настане, на думку Бредбері, це майбутнє?; 2) скільки років вам буде на той час?

13. “Обери позицію”.

- Мені подобається таке майбутнє, тому що...

- Я не хочу мати таке майбутнє, тому що...

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

14. Кола Вена. Сучасність і майбутнє за оповіданням Р. Бредбері “Усмішка”

    Групи отримують конверти з тезами. Завдання — вибрати лише ті тези, які стосуються: сьогодення (І група), майбутнього (ІІ група), спільних рис для сьогодення і майбутнього (ІІІ група).

Для першої і другої груп конверти з однаковими тезами: свята-вшанування, свята розрухи, комфортний побут, злиденнє життя, знищено усе, втрата відліку часу, знищення всього, розвиток мистецтва, немає майбутнього, є майбутнє).

Тези для третьої групи: мир, війна, розруха, знецінення людського життя, знищення цінностей, любов, ненависть, треба зупинитись.

Кожна група розміщує тези у відповідних колах.

15. Робота з ілюстраціями до твору

Коментар “мистецтвознавців” з групи науковців.

16. Перегляд фотографій зруйнованих міст України

-Що ви бачите на циї фотографіях?

-Чи могли б вони бути ілюстраціями до оповідання “Усмішка”?

17. Читання вчителем уривка вірша Ліни Костенко

Вже почалось, мабуть, майбутнє.

Оце, либонь, вже почалось...

Не забувайте незабутнє,

воно вже інеєм взялось!

І не знецінюйте коштовне,

не загубіться у юрбі.

Не проміняйте неповторне

на сто ерзаців у собі!

V. Рефлексія

1. Вчитель. Оповідання “Усмішка” — це застереження людству: майбутнє може принести лихо. Автор передбачає страшну катастрофу, до якої може призвести бездуховність технізованого суспільства. Але, як стверджує Бредбері, майбутнє народжується тепер, майбутнє створюється сьогодні, щохвилини ми маємо можливість творити його.

2. Експромт “Ми — творці свого майбутнього!”

       Учні складають план дій, що вже можна зробити сьогодні, щоб запобігти такому майбутньому.

(Орієнтовний зразок). Жити в мирі та дружбі, не воювати, задовольнятися своєю землею і не претендувати на інші. Бути обережним з науково-технічними винаходами, щоб вони не зашкодили людству. Любити красу, мистецтво, дбати про духовне здоров’я людей. 

VІ. Підсумок уроку

1. Оцінювання. Керівники груп оцінюють роботу своїх співгрупників.

2. Самооцінювання. “Хто я на уроці?”

3. “Бонус від учителя”. Найбільш активні учні обирають бонус-купони

VІІ. Домашнє завдання

1. Зв`язна розповідь “Майбутнє у творі “Усмішка” (для всіх).

2. Індивідуальне повідомлення про картину Леонардо да Вінчі Мона Ліза (с. 201)

3. “Написати” продовження оповідання (для бажаючих)

 

 

Завдання для кожної групи

І група

Експерти навколишнього середовища

Завдання

1. Зачитайте цитати з твору, які дали б можливість уявити світ, у якому живуть люди.

2. Проаналізувавши цитати, дайте оцінку стану навколишнього середовища. Зробіть висновки.

ІІ група

Група соціального захисту

1. Зачитайте цитати, які свідчать про умови проживання людей.

2. Проаналізувавши цитати, оцініть умови проживання людей. Зробіть висновки.

ІІІ група

Психологи

1. Розкажіть про свята майбутнього.

2. Проаналізувавши цей матеріал, дайте психологічну характеристику людям, які приймали участь у цих святах. Наведіть цитати. Зробіть висновки.

ІV група

Науковці

1. Підготуйте повідомлення про Рея Бредбері.

2. Користуючись інтернетом, запишіть у зошит визначення понять: свято, цивілізація, вандалізм, деградація.

3. Розгляньте у підручнику ілюстрації до оповідання “Усмішка”. Висловіть свої враження про них.

4. Вирахуйте, через скільки років, на думку Бредбері, настане ЦЕ майбутнє? Скільки років буде вам на той час?

 

 

 

doc
Додано
20 травня 2025
Переглядів
175
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку