Тема. Рондо. Варіації.
Мета: ознайомити учнів з творчістю австрійського композитора В.А.Моцарта, узагальнити поняття рондо та варіації, принципи та форми їх побудови; формувати здатність до різних видів музично-творчої діяльності;
розвивати творчі здібності, образне мислення, чуттєво-емоційне сприймання музики;
виховувати ціннісне ставлення до музичного мистецтва, інтерес до творчості композитора В.Моцарта, естетичні смаки.
Тип уроку: комбінований (урок вивчення нового матеріалу, урок узагальнення знань, урок-подорож).
Обладнання: музичний центр, синтезатор, роздатковий та демонстраційний матеріали, диски фонохрестоматія, 3 клас, портрети композитора В.А.Моцарта; географічна карта Австрії; карта подорожі містами Австрії, ілюстрації музичних інструментів.
Музичний матеріал: варіації на тему французької народної пісні «Пастух», «Рондо в турецькому стилі» В.А.Моцарта (слухання), українська народна пісня «Ой на горі жито» (виконання).
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Музичне вітання
Добрий день, вам, діти
Я вітаю вас!
Добрий день, учитель,
Здрастуй, любий клас!
- Розспівування
(«Черепашки», «Сонечко», «Ку-ку», «Тук, тук, чобіток», «Сів шпак на шпаківню», «Мі, ме, ма, мо, му», «До-ре»)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку
(Зачитується лист)
Учням 3 – А класу
Шановні третьокласники!
Туристична фірма «Сам» пропонує вам здійснити подорож до чудової країни Австрії, де ви зможете ознайомитись з творчістю геніального австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта.
Не забудьте привезти цікаві подарунки та сувеніри.
З/п Туристична фірма «Сам»
ІІІ. Розкриття теми уроку
Чудова мальовнича країна Австрія. Столиця – Відень. Проживає тут 1714 млн. осіб. І в одному старовинному найкрасивішому австрійському місті Зальцбурзі в родині талановитого композитора і педагога Леопольда та Анни-Марії Моцарів 27 січня 1756 року народився хлопчик якого назвали Вольфганг. І судилося йому стати геніальним композитором, про якого Антон Рубінштейн, російський композитор, пізніше напише: «вічне сонячне світло в музиці – ім’я твоє Моцарт».
27 січня 2012 року минуло 256 років з дня народження геніального композитора.
Музичний талант Вольфганга дійсно був «чудом». А взагалі, він був звичайною дитиною: веселим, привітним, добрим і люб’язним хлопчиком.
З дитинства маленький Моцарт виявляв неабиякий інтерес до музики. У три роки він вперше сів за клавесин, а в чотири – створив концерт для клавесина. Його природні музичні здібності та пам'ять були вражаючими. Хлопчика часто умовляли припинити музикування, щоб запобігти його перевтомі.
Йде час. Маленькому Моцартові вже шість років. Його вітає столиця Австрії – Відень. Вундеркінд підкоряє віденську публіку. Він блискуче грає на скрипці, клавесині. Його гра сподобалась імператорові. Сама імператриця за його прекрасну музику подарувала Моцар ту срібну шпагу і плащ принца.
А далі – Італія, Рим. Гордий Римський папа, котрий не визнавав нічого і нікого, крім себе і музики ,схиляється перед талантом хлопчика. Отже, скінчилось дитинство Моцар та. Скінчилась і казка… Почалося інше, не подібне на казку, доросле життя.
Воно почалося тоді, коли юний Моцарт востаннє попрощався із Зальцбургом і назавжди поїхав у Відень.
А незабаром поштоа карета привезла з австрійської столиці листа. У ньому урочисто повідомлялося: Вольфганг Амадей Моцарт став першим незалежним музикантом XVIII століття. Тепер він підкорявся одній музиці. І лише їй. У ті далекі часи кожен музикант, щоб заробляти собі на життя, повинен був служити при дворі якогось вельможі або церкві. Причому крім «музичних» обов’язків, він мав ще й інші, як звичайний слуга. На відміну від свого батька, який усе життя прослужив пр дворі архієпископа Зальцбурзького, Вольфганг не захотів змиритися з принизливим становищем слуги і залишив службу.
Після цього Моцарт мав утримувати себе, покладаючись лише на свій талант. Протягом життя він написав багато творів на замовлення, з метою заробітку. Чимало композиторів в усі часи писали на замовлення, та ніхто й ніколи не робив це так легко, невимушено й талановито, як Моцарт.
Його творчий доробок складає понад 600 музичних творів.
І один його музичний твір ми з вами прослухаємо після того, як пригадаємо, що таке варіації.
IV. Узагальнення вивченого матеріалу з теми «Рондо. Варіації»
- Отже, діти, що ж таке варіаційна форма музики (або варіації)? (Варіації – це музичний твір, що складається із головної теми і кількох варіацій)
- А із скількох частин може складатися такий твір? Можливо, хтось знає із вас відповідь на це питання? (такий твір може мати декілька частин. У першій звучить головна мелодія – тема. У всіх наступних частинах головна тема видозмінюється - варіюється).
- Давайте ж з вами прослухаємо приклад таких варіацій В.А.Моцарта на французьку народну пісню «Пастух».
Слухання музики.
Слухання варіації на французьку народну пісню «Пастух» В.А. Моцар та.
Аналіз музичного твору
Фізкультхвилинка
Аналіз музичного твору.
Дійсно, доля геніального австрійського композитора дивовижна та незвичайна. Моцарт не дожив до 36 років. Та яскраве і щедре обдарювання від Бога, постійні творчі пошуки та звершення дали підставу називати його справжнім Генієм. Незважаючи на постійні концертні виступи, що розпочалися з 6-річного віку, та напружені пошуки заробітку в останні роки життя, В.А.Моцарт створив велику кількість творів у всіх існуючих на той час музичних жанрах і формах.
VІ. Визначення практичних завдань уроку.
- Діти, відгадайте загадку і дізнаєтесь про кого буде наша сьогоднішня пісня яку будемо вивчати.
Довговухий, куций хвіст
Невеличкий сам на зріст.
(Зайчик)
«Ой на горі жито»
Ой на горі жито, сидить зайчик,
Він ніжками чеберяє.
Коли б такі ніжки мала,
То я б ними чеберяла,
Як той зайчик, як той зайчик.
Ой на горі гречка, сидить зайчик,
Він ніжками чеберяє.
Коли б такі ніжки мала,
То я б ними чеберяла,
Як той зайчик, як той зайчик.
Ой на горі просо, сидить зайчик,
Він ніжками чеберяє.
Коли б такі ніжки мала,
То я б ними чеберяла,
Як той зайчик, як той зайчик.
Робота над піснею
Гра на елементарних музичних інструментах
VІ. Підсумок уроку.
Вольфганг Амадей Моцарт
Місто Зальцбург
Барабан
Шановні третьокласники!
Туристична фірма «Сам» пропонує вам здійснити подорож до
чудової країни Австрії, де ви зможете ознайомитись із творчістю
геніального австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта.
Не забудьте привезти цікаві подарунки та сувеніри.
Туристична фірма «Сам»