Дата __________ Номер уроку ___________
Тема: Що приховують глибини Індійського океану. Практичний блок (спостереження, дослідження, вправляння)
Мета: продовжити формувати в учнів уявлення про особливості Індійського океану;
продовжити навчати читати карту та працювати із нею; вчити працювати з інформаційним матеріалом, готувати розповіді про природу Індійського океану, вчити виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю природи.
Формувати групи компетентностей:
- Компетентність в природничих науках для формування в учнів практичних
навичок дослідження;
- Компетентність уміння вчитися впродовж життя шляхом спостереження
природних явищ і процесів та їхніх наслідків;
-Компетентність спілкування державною мовою для розуміння текстів
природничого змісту;
-Інформаційну компетентність для здійснення пошуку інформації з різних
джерел.
Обладнання: підручники, зошити, фізична карта півкуль, контурні карти, глобус, матеріали для дослідів, демонстраційні матеріали ,картки та аркуші для самооцінювання, цеглинки LEGO.
Тип уроку: урок практична робота .
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
-Налаштування на урок .
Сьогодні дуже гарний день. Ви прийшли до крамниці знань.
На нашому уроці треба:
Не просто слухати ,а чути,
Не просто дивитися, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати
*Хвилинка синоптика (відповідають чергові)
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Робота за таблицею «ЗХД»
2. Індивідуальне опитування
3.Вправа «Сходинки успіху» (учні показують за допомогою цеглинок LEGO
сходинку успіху)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми продовжимо розповідати про Індійський океан. Ми звами будемо проводити спостереження, дослідження та будемо робити висновки.
IV. Практична робота .
— Розгляньте контурну карту на с.10 робочого зошиту. Підпишіть на карті Індійський океан і материки, які він омиває.(самооцінювання роботи)
2.Ознайомлення з пошукової роботою учнів: (перевірка ДЗ за вибором)
- Поміркуйте: Чому так кажуть?
- Повідомлення про один з видів тварин Індійського океану.
3. Самостійна робота в зошиті с.10 ,завдання 2.
Скласти ланцюг живлення якій можна спостерігати в Індійському океані.
(фронтальна перевірка)
Музична фізхвилинка «Акула Лула»
4 . Робота за варіантами.
Складання схеми господарської діяльності в Індійському океані.
Робочий зошит с.11,завдання №3
(Робота з текстом. с.20 Вправа «Опорний конспект»
5.Дослідницький практикум
Дослід №1 з яйцем
Мета: ознайомити із щільністю води, розвивати спостережливість, пізнавальну активність.
Компетентності: екологічна грамотність і здорове життя.
Матеріали.
2 склянки з водою ,сіль,ложка,2 яйця
Умови: обов’язкове додержання правил безпеки.
Хід досліду:
Діти опускають одне яйце в склянку з прісною водою, а друге яйце в склянку з солоною водою.
-Порівняння результатів.
- Висновки.
Дослід №2 з пір’ям
Мета: ознайомити із екологічними проблемами у природі, розвивати спостережливість, пізнавальну активність.
Компетентності: екологічна грамотність, ініціативність.
Матеріали.
2 склянки з водою ,мазут ,пір’я.
Діти опускають пір’ячко в склянку з чистою водою ,потім опускають в воду з мазутом.
- Порівняння результатів.
-Висновки.
Дослід № 3 випаровування води
Мета: ознайомити із процесом утворення кристалів у природі, розвивати спостережливість, пізнавальну активність.
Компетентності: екологічна грамотність і здорове життя, ініціативність.
Матеріали: металевий посуд, сольовий розчин.
Умови: обов’язкове додержання правил безпеки.
Сольовий розчин випаровували у металевому посуді.
-Описати результату дослідження.
-Висновки дослідження.
***Демонстрація результатів досліду опереджувального завдання
Мета: ознайомити із процесом утворення кристалів у природі, розвивати спостережливість, пізнавальну активність.
Компетентності: екологічна грамотність і здорове життя, ініціативність.
Матеріали.
-прозора склянка; сіль; нитка;
-склянка з гарячою водою
Умови: обов’язкове додержання правил безпеки.
Хід досліду:
1.Налити в склянку гарячу воду.
2.Зробити насичений сольовий розчин.
3.Опустити в колбу нитку - основу для майбутнього кристалу.
4.Не чіпаємо розчин декілька днів.
5.Спостерігаємо за кристалами, які утворились в колбі.
Висновок: вода випаровується, кристалики солі, осідають на нитку . Утворюються кристали, а вода в склянці стала дуже прозорою.
Вчитель:
***Демонстрація результату досліду опереджувального завдання
Матеріали та обладнання:
Хід досліду:
Висновок: солена вода так може бути опріснена.
Вчитель:
-А ще взимку люди застосовують талу воду. Тала вода — жива вода.
З неї виділяють шкідливі домішки та солі, але водночас вона зберігає всі корисні для організму властивості, а також мінерали.
Що в результаті людина отримує, вживаючи талу воду: поліпшення обміну речовин зміцнення імунітету кращу роботу серцево-судинної системи поліпшення працездатності шкіра стає здоровішою.
1. Червоне море — найсолоніше море Світового океану. У 1 літрі води тут міститься 41 г солей (у відкритому океані 34 г, в Чорному морі 18 грамів солей на літр води).
2. Червоне море – найтепліше зі всіх морів.
3. Для повного обміну води в Червоному морі потрібно всього 15 років
4. Особливість Червоного моря полягає в тому, що в нього не впадає жодна річка, а річки зазвичай несуть з собою мул і пісок, істотно знижуючи прозорість морської води. Тому вода в Червоному морі кристально чиста.
5. Червоне море – поза конкуренцією за різноманітністю коралів, підводної флори і фауни. Майже на 2 тисячі кілометрів тягнеться прибережна смуга коралових рифів.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.Гра «Так чи Ні» ( з цеглинками LEGO)
2.Встановити відповідність (взаємооцінювання) Робочий зошит с. 11,завдання № 4.
Встановити відповідність між океанами, позначеними на контурних картах ,та їхніми назвами.
(2 учня біля дошки виконують це завдання)
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Вправа «Коло самооцінювання»
-Як ви вважаєте, чи плідно ви попрацювали на уроці?
Вправа «Сходинки успіху»
-На якій сходинці знань зараз ви?
-Про що розкажете своїм рідним?
-Усміхніться своїм успіхам! Ви всі молодці!
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити начальний матеріал з теми «Природа голубої планети»
Підручник (с 6-21)
***За бажанням провести досліди з дорослими, які демонстрували діти на уроці .