Тема. Славетні українці
Мета: залучити учнів до пошуку інформації про славетних українців, вчити
працювати самостійно та в групах; формувати потребу пізнання творення своєї
держави, видатних людей свого краю; розвивати вміння зосереджувати свою увагу,
аналізувати, порівнювати, узагальнювати; виховувати почуття гордості за свій народ.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Читання вірша Н. Красоткіної
Тепло своїх долонь і розуму, і серця
Я Україні милій віддаю.
Люблю твої ліси, степи, річки й озерця,
Й ліричну пісню лагідну твою.
І українську мову чарівну й багату,
Та рушники у квітах на стіні.
Люблю наш щедрий рід, в садочку білу хату,
~ Й розлогий кущ калини при вікні...
Й криниці чисті при дорозі з журавлями,
І верби, що схилились до води.
До тебе, рідна, я горнуся, як до мами,
Ти серце полонила назавжди.
Люблю тебе, Вітчизно, мила Україно,
Бо щастя жити ти мені дала.
Для мене ти одна і рідна, і єдина,
Я все зроблю, щоб ти завжди цвіла.
Я — твій громадянин, я прагну підростати,
Тягнусь пагінчиком до сонця і тепла.
Моя свята і рідна, Україно-мати,
Я все зроблю, щоб ти завжди цвіла!
— Багата славетними іменами та подіями й українська історія. Нашими національними
символами є прадавні першокнязі київські та їхні нащадки: княгиня Ольга, князі
Святослав, Володимир Великий, Ярослав Мудрий, славний співець Боян, літописець
Нестор, а в часи ближчі — славні козацькі гетьмани, кошові й полководці: Дмитро
Вишневецький, Самійло Кішка, Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький.
Назвемо хоча б найвідоміші імена!
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про славетних українців.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 117-124)
— Прочитайте текст на с. 117-124 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Які прадавні першокнязі київські та їхні нащадки є національними
символами України?
— Яких прадавніх митців ви знаєте?
— Яких видатних козацьких гетьманів, кошових і полководців ви знаєте?
— Розгляньте фотографії на с. 118. Що ви знаєте про цих славетних українців?
— Що означають слова гетьман, кошовий, полководець?
— Прочитайте про це у тлумачному словничку на с. 118.
— Яких українських учених ви знаєте? За що їх шанують? Чим вони прославили
Україну?
— Розгляньте малюнок на с. 119. Який винахід демонструє цей малюнок?
— Розгляньте малюнок на с. 120. До якої опери цей малюнок? Хто її написав?
Що є окрасою образотворчого мистецтва України? Хто автор цих картин?
— Що означає слово засновник? Прочитайте про це у тлумачному словничку на с. 121.
— Назвіть ім’я засновника української класичної музики.
— Хто зі славетних людей народився у вашому місті або селі?
— Хто з видатних або широковідомих людей учився у вашій школі?
— Що означає слово сорбент? Прочитайте про це у тлумачному словничку на с. 121.
— Хто така Христина Ганзюк?
— Що ви дізналися про Дениса Силантьева?
— Що ви дізналися про винаходи українця Миколи Бенардоса?
— Що ви дізналися про Ігоря Сікорського?
— Як ви вважаєте, чому розповіді про цих винахідників, митців, чемпіонів уміщено в розділі «Славетні українці»?
Практичне завдання
— Заведіть альбом «Славетні українці». Сюди будете вклеювати фотопортрети
відомих українців. Можна написати про них невеличкі розповіді, обговорити цікаві
історії з їхнього життя.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Бесіда про видатних людей свого краю (див. додаток на с. 3)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися про славетних українців?
— Що вас найбільше вразило?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С .117-124.