Тема: Одиниці вимірювання часу.
Цілі: Ознайомити учнів із способами упорядкування історичного часу.
Навчити учнів працювати зі шкалою часу та розрізняти епохи та події за хронологією.
Розвивати уявлення про те, як розташовуються події в історичному часі.
Очікуванні результати: учні зможуть самостійно визначати одиниці вимірювання часу;
Визначати поняття «хронологія», «історичний час», «рік», «століття», «тисячоліття», «літочислення»
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання : підручник, мультимедійна презентація, картки.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Привітання.
Вправа «Хмаринка настрою»
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Метод «Кубик Блума»
- Що таке історичний час?
- Які одиниці використовують для вимірювання часу?
- Що таке хронологія?
- Про які системи літочислення ви знаєте?
- Яка система літочислення є загальноприйнятою?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Уявіть, що ми маємо створити "часову капсулу", яку люди відкриють через 100 років. Скільки років тоді буде? В якому столітті відбудеться ця подія? Щоб навчитися правильно визначати століття нам в пригоді стане сьогоднішній урок.
Повідомлення теми і мети уроку (учні записують в зошит)
ІV.Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя + робота з презентацією
Пояснити що таке час, складно. Однак усі ми живемо в ньому. Історія як наука тісно пов’язана з часом. Кожна з історичних подій має свою дату – рік, місяць, число. Історичний час рухається лише вперед: від минулого до майбутнього. Щоб уявити час ми минулого уроку з вами будували шкалу. Християнське літочислення розпочинається від певної події .
Бесіда
- Хто назве цю подію?
- Як називається проміжок часу від народження Ісуса Христа до сьогодення? (наша ера).
А час в який жили, творили люди до народження Ісуса Христа ми називаємо до нашої ери.
Щоб правильно і точно записати історичні дати, варто запам’ятати нескладні правила. (пояснення вчителя)
СЛАЙД 2. Одиниці вимірювання часу
- Ви, напевно чули, що звичні для нас цифри від 0 до 9 називають арабськими. Це пов’язано з тим , що європейці про них дізналися від арабів, але насправді, ці числа були винайдені в Індії.
Отже, роки позначають арабськими цифрами, а століття і тисячоліття, зазвичай, записують римськими.
СЛАЙД 3. Таблиця «Арабські і римські цифри»
Нам необхідно навчитися встановлювати століття за датою.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Колективна робота учнів
1401 р –
(Якщо нам потрібно визначити століття в чотиризначному числі, ми теж до числа яке позначає сотні додаємо 1)
V. Осмислення нового матеріалу.
1. Робота в парах
Гра «Хто швидше»
- Зараз ми з вами попрацюємо в парах і пограємо в гру «Хто швидше» У кожної пари є карточки . Ваше завдання співвіднести рік зі століттям. Для того, щоб знати як правильно римськими цифрами визначити століття, я підготувала вам підказки. Отож, успіхів вам!.
2. Самостійна робота
3. Онлайн- вправа
https://learningapps.org/view3881563
V. Підсумок уроку:
- Які одиниці вимірювання часу використовують історики?
- Як називається проміжок часу у 100 років?
У 1000 років – тисячоліттям?
VІ. Домашнє завдання: параграф 10 11, завдання 4, с.30 робочого зошита.