Методична розробка уроку з курсу «Громадянська освіта» для учнів 10 класу
Тема: Стереотипи та упередження. Дискримінація
Мета: розкрити поняття стереотипів, дискримінації; дослідити види стереотипів; розвивати критичне мислення, усне мовлення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з джерелами інформації; формувати інформаційно-цифрову культуру, медіаграмотність школярів, аналізувати медіа джерела.
Предметні та ключові компетентності, що формуються на уроці:
- Характеризувати поняття стереотипів і специфіку їхніх проявів у суспільному житті;
- Визначатищо таке толерантність та інклюзія, ідентифікувати будь-які прояви дискримінації;
- Протидіяти стереотипному мисленню й дискримінації людей за будьякими ознаками.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, смартфони, проектор, ноутбук, екран, ілюстраційний матеріал, презентація.
Методи і прийоми: Аналіз використаних джерел інформації, робота з текстом, ілюстраціями, робота в малих групах тощо.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вступне слово вчителя.
- процесс формування стійких й спрощених уявлень про будь-що, тобто стереотип формується через брак достовірної інформації та спрощене сприйняття дійсності навколо.
Метод «Мікрофон»
Визначте, що з переліку є фактом, а що стереотипом?
1. Всі повні люди привітні.
2. В Україні проживає понад 100 національностей
3. Більшість сенаторів США – чоловіки.
4. Аборигени – люди відсталі.
5. Усі шведи світловолосі.
6. Політики – люди безчесні.
7. Усі українці люблять сало.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Що інші люди думають про нас?
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота з термінами.
Стереот́ип — це усталений шаблон мислення, забобон, який, як правило, не має безпосереднього відношення до реальності.
Упере́дження — хибна думка, яка складається щодо кого-, чого-небудь наперед, без ознайомлення, та пов'язане з нею відповідне ставлення. Упередження частіше за все є процессом неусвідомленої або стереотипної, попередньої (часто негативної) оцінки та ставлення до кого, чого-небудь або висловлювання думки без прямого досвіду чи безкритичного мислення, також без достатніх на те підстав.
2. Види стереотипів
Наводимо приклади за таблицею (підручник ст. 67)
Професійні |
Групові |
Релігійні |
Соціальні |
Фізіономічні |
Національні |
Регіональні |
Гендерні |
Етнічні |
Державні |
Расові |
Політичні |
Окремоз наведених прикладів визначаємо негативні, позитивні та нейтральні стереотипи.
1. Аналізуємо ситуацію «Мої сусіди» (підручник ст. 68)
Уявіть,що ви–студент/студентка університету у великому місті й хочете орендувати багатокімнатну квартиру. Щоб заощадити на сплаті комунальних послуг, ви вирішили підселити у кожну кімнату ще по одній людині. На ваше оголошення відгукнулося декілька охочих.
Оберіть,із ким із перелічених претендентів ви хотіли б мешкати (не більш, як три особи):
• дівчина-мусульманка;
• жінка – переселенка з Донбасу;
• молодий хлопець з інвалідністю;
• відомий актор/акторка;
• студент із Росії;
• афроамериканець;
• громадянин США;
• іншіверсії.
Чи зміниться ваш вибір, коли виявиться, що:
• дівчина-мусульманка вільно володіє англійською мовою;
• жінка, що переїхала з Донбасу, очолює волонтерську організацію;
• молодий хлопець з інвалідністю–колишній український солдат,що брав участь у воєнних діях на сході країни;
• відомий актор/акторка регулярно вживає алкоголь;
• студент/студентка з Росії є правозахисником;
• афроамериканець викладає курс інформатики для українських студентів;
• громадянин США переховується в Україні від правосуддя.
1. Чиє описана ситуація життєвою? Чи важко було зробити вибір?
Чому?
2. Чим ви керувалися у своєму рішенні?
3. Чи вплинули ваші стереотипи та упередження на вибір співмешканців/ співмешканок? Які саме?
4. Як змінилося ваше уявлення про цих людей, коли видізналися про них більше? Що ще могло вплинути на зміну вашого вибору?
2. Робота в групах.
Учні працюють в групах по 3-5 осіб над завданням. Учитель має ретельно продумати приклади, які він запропонує для обговорення. Приклади мають бути близькі до власного досвіду учнів. Спікер групи має представити результати групи згідно з наступною критеріальною рамкою:
• Наша професія.
• Стереотипи, які були висловлені групою.
• Упередження, що були висловлені групою.
• Наші припущення, чому група має саме такі погляди.
• Наші точки зору, що включають можливі розбіжності у поглядах.
Учитель допомагає учням записати результати групової роботи (у формі нотаток) на дошці.
Приклад того, як можна записати результати та допомогти учням:
Групи |
Професія |
Стереотипи |
Упередження |
Коментарі |
1 |
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
3. Робота із схемою.
Ознайомлюємо учасників з пірамідою насильства (мал. 1).
Малюнок 1. Піраміда насильства.
Перший поверх: акти заледве розпізнаваної упередженості. Стереотипи, жарти, чутки, обговорення почуттів з однодумцями, сприйняття негативної інформації, ігнорування позитивної інформації, демонстрація байдужості. Другий поверх: акти упередженості і нетерпимості. Пошук/визначення цапавідбувайла, глузування, соціальна ізоляція, дегуманізація.
Третій поверх: акти дискримінації, cексуальні домагання, дискримінація при влаштуванні на роботу, громадський остракізм, дискримінація в сім'ї, дискримінація в царині освіти.
Важливо зауважити, що наступний після дискримінації поверх – це насильство, а потім іде геноцид.
4. Робота з підручником (ст. 69)
Прояви дискримінації та її види. Учні знайомляться з матеріалом.
Прояви дискримінації:
• за станом здоров’я;
• за ознакою інвалідності;
• за релігійними переконаннями;
• за місцем проживання/громадянством;
• за статтю;
• за етнічним походженням;
• за політичними переконаннями;
• за віком;
• за мовою;
• за сексуальною орієнтацією;
• за політичними переконаннями.
Ознайомтеся із сутністю найагресивніших проявів дискримінації.
• Ксенофобія – побоювання і відторгнення чужинців.
• Етнофобія– антипатія чи вороже ставлення до представників певних етносів.
• Антисемітизм– нетерпиместавлення до євреїв.
• Расизм – необґрунтована теорія про нерівноцінність людських рас.
• Релігійнанетерпимість– особисте несприйняття інших релігійних вірувань.
• Сексизм– упереджене ставлення та дискримінація людей через їхню стать або гендерну ідентичність.
Обговорюємо з учнями уяких сферах життя, на вашу думку, найчастіше з’являються агресивні прояви дискримінації? Яким чином ми можемо боротися з ними?
V. Закріплення вивченого матеріалу
Учні за ілюстраціями визначають види стереотипів
Які із видів стереотипів не представлені?
VIІ. Підсумок уроку та рефлексія
Запитання до учнів: Яким чином, на вашу думку, люди в сучасному світі мають боротися із проявами стереотипів?
VIІІ. Домашнє завдання
1.Опрацювати матеріали підручника.
2. Користуючись інтернет-ресурсами підготовити презентацію «Прояви дискримінації та шляхи боротьби з нею».