Тема: Правління Володимира Мономаха
Мета: з’ясувати причини приходу до влади Володимира Мономаха, ознайомити із зовнішньою та внутрішньою політикою князя Володимира Мономаха; ознайомитись з «Повчанням дітям»; розвивати навички роботи з історичними джерелами та картою; виховувати любов і повагу до рідного краю, позитивні моральні якості.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Урок-подорож.
Основні дати: 1113 р. - повстання у Києві; 1113-1125 рр. - період князювання В. Мономаха
Хід уроку
І.Вступне слово вчителя.
Мандруючи понад старим Дніпром
Світанками, удень і вечорами,
Вночі, під чистим зоряним шатром,
Перед вогнем, що руки грів теплом,
Я думкою летів через тумани.
Туди, в минувшину далеких днів,
Коли діди, забуті й незабутні,
Уперше стали між високих гір,
Оглянули широкий виднозір,
За покоління дбаючи майбутні.
Трудилися у поті своїх чіл,
Орали землю, ставили оселі,
Воздвигли городи і частокіл,
І в клопоті буденних трудних діл
Сади садили, будували села.
Сварилися, бо рід ішов на рід,
І плем’я кров братерську проливало,
На князя князь ішов, і був розбрід,
І знов був мир, за рало брався рід,
Русі знамена сонце осявало.
Почнемо ж нині повість цю смутну
Про порохом повиту давнину,
Про ті часи, далекі й незабутні,
Коли діди, прославлені в віках,
Виходили на свій великий шлях,
За покоління дбаючи майбутні.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Я недаремно почала наш урок з цього твору Володимира Скляренка, бо сьогодні ми з вами помандруємо у далеке минуле, у часи Середньовіччя, коли на теренах України постала сильна і могутня держава – Київська Русь. Правителі її, князі, разом із дружиною, ходили походами у далекі землі, захищали свою державу від ворогів, яких було безліч, воювали і укладали мир, сварилися і мирилися, одружувалися з європейськими володарями та королівнами, поширювали грамотність серед населення та утверджували єдину релігію – християнство. Русичі заявили про себе, як вільнолюбний, сильний, освічений народ.
ІІІ. Оголошення теми, завдань уроку.
Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо вивчати історію Київської Русі.
Запишемо у зошитах число, тему уроку.
Завдання нашого уроку:
Запишемо план уроку:
Епіграф
Добрий, чесний ти й розумний
Справедливо став судити
Ти сильнішим не дозволив
Слабких кривдити й гнобити.
Ю. Шкрумеляк
ІV. Актуалізація опорних знань
А щоб потрапити до Русі за часів Володимира Мономаха, ми з вами повинні виконати декілька завдань.
Установити відповідність між іменами князів та їх прізвиськами:
1) Володимир А) Окаянний
2) Ярослав Б) Красне Сонечко
3) Святополк В) Найтихіший
4) Олег Г) Мудрий
Ґ) Віщий
Установити відповідність між роками правління та іменами князів
1)912 - 945 А) Володимир
2)1019 - 1054 Б) Святослав
3)964 – 972 В) Ольга
4)945 – 964 Г) Ігор
5)1113 – 1125 Ґ) Ярослав Мудрий
6) 980 – 1015 Д) Володимир Мономах
Між скількома синами Ярослав Мудрий розділив свою землю?
Ізяслав отримав Київ, Святослав – Чернігів, Всеволод – Переяслав, Ігор – Волинь, а В’ячеслав – Смоленщину.
Які вороги були у Київській державі? (Половці).
Як називався збірник законів братів Ярославичів? (Правда Ярославичів)
Від якого слова походить сучасне Вітчизна? (Вотчина)
V. Вивчення нового матеріалу
Отож здійснимо подорож до Русі періоду правління Володимира Мономаха.
Учитель зачитує опис зовнішності князя Володимира Мономаха, зроблений російським істориком Татищевим: «Він був гарний обличчям, очі в нього були великі, волосся рудувате й кучеряве, лоб високий, борода широка. На зріст він був не дуже високий, але міцний тілом і дуже сильний».
Учитель. Володимир народився в 1053 році, був сином князя Всеволода. Мати його Марія - грекиня, донька царя Візантії Костянтина IX Мономаха. Саме тому його прізвище було Мономах. Княжич народився в Києві, але вже через рік сім’я князя Всеволода переїхала до Переяслава. У цьому невеличкому місті пройшли дитячі роки Володимира. У 15 років він уже брав участь у першій битві русичів з половцями 1068р. Володимир став фактично мечем в руках свого батька, оскільки Всеволод не любив воювати, а читав книги, знав 5 іноземних мов.
У 22 роки, князюючи в Смоленську, Володимир Мономах одружився з англійською принцесою Гітою. В 1071 році, після смерті князя Ізяслава Ярославича, київським князем став Всеволод. Він посадив на Чернігівський стіл Володимира. І той князював в Чернігові до 1093 року, до смерті батька. Майже щороку він організовував походи проти половців. Сівши на чернігівський стіл, Володимир вступив у конфлікт зі своїм двоюрідним братом Олегом Святославичем Тмутороканським.
Після кровопролитних боїв Володимир віддав Чернігів братові як законному спадкоємцю стола його батька, а сам пішов у Переяслав, де князював 20 років (1094-1113).
Саме в цей час він виявив себе як здібний воїн і полководець. Разом з князем Святополком Володимир Мономах почав підготовку до боротьби з половцями. З цією метою він скликав з’їзд князів, на якому було вирішено запропонувати половцям мир. Угода була підписана в місті Сакові в 1101році. В 1103 році, зібравши сили 7 князів, Святополк і Мономах виступили проти половців і здобули значну перемогу. Протягом 1107-1113 років Володимир Мономах самостійно організував кілька походів на половців і щоразу перемагав. Це стало головною заслугою Володимира Мономаха перед Руссю, її народом.
Володимир змалку мав хист до військової справи, з раннього дитинства привчався сідати на бойового коня. Особливо вдалими були походи і 1103, 1107, 1111 років. Внаслідок його перемог половці змушені були відійти аж до Грузії. Мономах перемагав половців, хоч ті завжди переважали чисельно, завдяки таланту полководця. Він чи не перший на Русі збагнув вигоди блискавичного удару, несподіваності обхідного маневру, спирався у походах на виплекану князем бойову дружину.
Володимир Мономах був єдиним серед руських князів кінця IX - початку XIIст., хто постійно перемагав половецьких ханів. Руський народ, що потерпав від безперервних набігів кочовиків, найбільшою доблестю князів вважав вміння дати відсіч ворогові. Тому з кожним роком авторитет Володимира Мономаха зростав. Саме тому його й запросили на княжий престол у Київ.
Відео
Робота в групах (підручник ст. 95)
І група «Внутрішня політика Мономаха»
ІІ група «Зовнішня політика»
Ставши Київським князем, Володимир Мономах запровадив новий звід законів - «Статут» Володимира Мономаха:
- Бояри, що давали кому-небудь в борг, не мали права перетворити неспроможного боржника у раба;
- лихварі не мали права отримувати великі відсотки (рези) за борги;
- податки громадян зменшувались.
Учитель. Володимир Мономах зумів відновити єдиновладну монархію часів Ярослава Мудрого. У жорстокій боротьбі об’єднав у своїх руках три чверті Київської держави.
- Припинилася міжусобна боротьба між князями, розвивалося сільське господарство, ремесла, пожвавилася торгівля., що сприяло розбудові міст.
- Побудував міст через Дніпро, нові храми. Ставши Київським князем, Володимир Мономах запровадив новий звід законів - «Устав» Володимира Всеволодовича..
- Бояри, що давали кому-небудь в борг, не мали права перетворити неспроможного боржника у раба.
- Лихварі не мали права отримувати великі відсотки (рези) за борги;
- Податки громадян зменшувались.
Нові закони сприяли економічному розвиткові держави.
Зовнішня політика
5 переможних походів на половців;
династичні шлюби з іноземними правителями.
Династичні шлюби
Володимир одружений з англійською принцесою Гітою;
Син Мстислав – зі шведською принцесою Христиною;
Дочка - дружина угорського короля Коломана;
Син Юрій – з дочкою половецького хана.
Учитель. Наприкінці київського князювання Володимир Мономах описав свою діяльність, прагнучи передати власний життєвий досвід нащадкам.
Уривок з «Повчання»
Володимир пише «Повчання дітям», яке стало його заповітом, де князь доводить, що жити слід у злагоді зі своєю совістю, творячи добро й благочестя.
Робота з документом.
1. Від чого Володимир Мономах найбільше застерігає своїх дітей?
2. Як ви вважаєте, чи не втратило актуальності «Повчання» в наш час?
З ім’ям князя пов’язують т. зв. «шапку Мономаха», яку він немовби отримав в подарунок від візантійського імператора. Насправді ця своєрідна корона була виготовлена в XIII-XIV ст. середньоазіатськими майстрами і не могла належати князю.
Володимир Мономах помер в 1125р. на 73-му році життя в зеніті своєї могутності й слави. Похований у церкві Св. Софії. Йому вдалося на деякий час відновити в повному обсязі державу Ярослава Мудрого і Володимира Великого. Протягом кількох століть він залишався недосягнутим ідеалом правителя, геніального полководця, який усунув внутрішні недоліки.
Уривок з Літопису Руського.
«У РІК 6634 (1126 ) Преставився благовірний князь, христолюбивий великий князь всеї Русі Володимир Мономах, що просвітив Руськую землю, наче сонце, промені пускаючи, і слава його розійшлася по всіх землях. А найбільше страшним він був для поганих, [цей] братолюбець, і нищелюбець, і добрий дбайливець за Руськую землю.»
Смерть його означала завершення цілої епохи в історії Київської Русі. Через кілька років держава втратила цілісність, почався період політичної роздробленості.
VІ.Узагальнення знань.
Як би не було нам цікаво спостерігати за подіями В Київській Русі, та вже час повертатися додому.
А щоб закріпити наші знання, проведемо бліц – турнір.
1. Коли помер князь Святополк? (1113 рік)
2. Яка подія стала приводом до повстання в Києві? (Смерть Святополка)
3. Хто взяв участь у повстанні 1113 року? (Кияни)
4. Яке рішення на вічі у Києві ухвалили заможні городяни? (Кликати на престол В.Мономаха)
5. Назвіть причини повстання 1113 року.(Жорстокість князя, Путяти, грабунок лихварів)
6. Володарем якого князівства був Володимир Мономах? (Переяславського)
7. Яке будівництво велося за Володимира в державі? (міста, церкви)
8. Скільки великих походів здійснив Мономах на половців?(5)
9. Як називався додаток до «Руської правди» Володимира Мономаха? (Устав)
10. У якому віці помер Володимир Мономах? (на 73 році)
11. Де поховали Володимира Мономаха? (У Софійському соборі у Києві).
Метод Мікрофон.
Про що цікаве і корисне ви довідалися сьогодні на уроці?
Сьогоднішній наш урок ми з вами почали з поезії, тож поезією його і завершимо.
Князював він справедливо,
Був розумним і сміливим,
Землі всі в руках зібрав,
Край він свій обороняв.
Взяв в полон вояк багато
Й на країну працювати
Долучив чужих князів,
Коли сам на троні сів.
Праці князь цей не цурався,
За убогих заступався.
Князював дванадцять років
Й край зробив собі нівроку
І щасливим, і багатим,
Розквітала кожна хата.
Слава йшла про нього всюди,
Поважали його люди.
А від цісаря гонець
Золотий привіз вінець.
Щоб не було зрад і сліз,
Всіх князів зібрав на з’їзд
Й залишив на згадку нам
«Поученіє синам».
VІІ. Підсумки уроку.
Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал § 13.
Скласти кросворд до теми з ключовим словом МОНОМАХ.
Оцінювання учнів.
Дякую за урок. До нових зустрічей.