Конспект уроку, який дасть учням уявлення про предметну та сюжетну аплікації; удосконалює
вміння учнів складати композиції з рослинних форм, підбирати листя за фор-
мою, розміром, кольором; сприяти розвитку творчих здібностей, фантазії;
збагачує художнє уявлення; виховує естетичні смаки.
Розробка уроку трудового навчання
Тема: Предметна та сюжетна аплікація з рослинних форм.
Мета: Дати учням поняття про предметну та сюжетну аплікації; удосконалювати
вміння учнів складати композиції з рослинних форм, підбирати листя за фор-
мою, розміром, кольором; сприяти розвитку творчих здібностей, фантазії;
збагачувати художнє уявлення; виховувати естетичні смаки.
Обладнання: запис музики П.І.Чайковського «Пори року», демонстраційний матеріал
зразки предметної аплікації, таблиці з інструкцією та послідовністю
виконання роботи; для індивідуального використання – картон світлих
тонів, клей ПВА, пензлик для клею, ножиці, засушене листя, квіти, насі-
ння рослин, аркуш підкладного паперу, альбом «Вчися все робити сам».
Хід уроку
І. Організація класу
Учитель: Золоті листочки в повітрі кружляють,
Їм не хочеться на землю лягати…
Діти в класі за парти сідають,
Їм все треба і вміти, і знати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми і мети уроку
ІІІ. Робота над темою уроку
Предметна аплікація – це зображення окремих предметів (будиночка, дерева, фігурок звірів, птахів, фантастичних істот)
Сюжетна аплікація – відображення певних подій, явищ. Це може бути зображення осені, весни, ілюстрації до оповідань, казок тощо.
(Демонстрація зразків предметних і сюжетних аплікацій.
Зразки додаються)
І предметну і сюжетну аплікацію можна виконувати із різних матеріалів, зокрема із засушених осінніх листочків, пелюсток квітів, трави.
Листячко дубове, листячко кленове
Жовкне і спадає тихо із гілок.
Вітер повіває, в купи іх згортає
Попід білу хату та на моріжок.
Айстри похилились, ніби потомились.
Сонечка нема. Спатоньки пора.
Вчитель: Осіннє листя має багато кольорів і силуетів. Одні листочки нагадують нам стрункі тополі, другі – кумедного зайця чи ведмедика, треті – казкового птаха чи фантастичну істоту. Гляньте, які зразки надіслала нам осінь.
(На дошці аплікація з природних матеріалів «Галявина»)
(Лунає музика П.І.Чайковського «Пори року. Осінь»)
Золота красуня – осінь чарівниця.
По землі ступає, золотом іскриться.
В жовте і червоне листячко фарбує,
І картини дивні, чарівні малює!
Небо синє – синє, листя кольорове,
А яке довкілля радісне, чудове!
Так, осінь щедра на подарунки. Але водночас разом з подарунками. Але водночас разом із подарунками, вона приносить багато турбот, особливо тваринам. Сьогодні на нашій лісовій галявині збираються птахи та звірі на збори, щоб вирішити, як краще підготуватися до зими.
(Діти в костюмах зайця, вовка, ведмедя, лисички, білочки,
їжачка входять до класу і імітують збори)
В нього зубки, як залізні,
Капустини він гризе,
Зветься звір на букву «зе» (Заєць)
Овечок хапає та всіх лякає. (Вовк)
Взимку – висипається. (Ведмідь)
Курей в селі краде,
Має шубку золоту,
А вдачу хитру? (Лисиця)
5. Фу, стомилась!
Сядьмо трішки,
Аж гудуть у мене ніжки.
Де я тільки не бувала,
Поки все приготувала!
І горішки, і грибки,
І ялинкові шишки… (Білочка)
6. Що ви тихо посідали?
Ви хатки приготували?
Листя в ліжко настелили?
Мохом теплим замостили?
Бач, веселі ви, малята.
А мене вже хилить спати.
Спочивати вже пора,
Не лишити ж тут добра! (Їжак)
(Після кожної загадки викладаю аплікацію тварини)
(Вчитель звертається до дітей в костюмах звірят)
ІV. Фізкультхвилинка
(Звучить музика пісні «Чому ведмідь взимку спить»)
У країні казочок
Жив веселий Колобок.
Разом з ним усі звірята
Вишикувались на зарядку.
Похитали головою.
Раз! Притупнули ногою.
Руки вгору піднесли.
Нахилились вліво, вправо,
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз.
Раз! Присіли, піднялись.
Головою похитали
Й працювати знов почали.
V. Аналіз зразка виробу
1. Бесіда
Наші звірі незвичайні, з чого вони виготовлені? (Із листочків)
Хто спостережливий, той помітив, що кожен листочок щось нагадує: той голівку тварини, той лапку, інший тулуб, хвостик чи вушко.
Уважно подивіться на аплікації і скажіть:
«З якого дерева листок?»
(Ділю клас на дві команди. Демонструю по черзі листки з різних дерев і запитую: «З якого дерева листок?» Відповідає дитина, яка швидше піднімає руку. Якщо ж учень помиляється, то надається слово учаснику з другої команди. Перемагає та команда, яка дала більше правильних відповідей)
Сьогодні ми спробуємо виготовити із засушених листочків предметну аплікацію, тобто зобразимо казкових звірят.
VІ. Інструктаж. Послідовність виконання аплікації.
VІІ. Практична робота учнів
Працюємо під девізом:
Фантазуй, пробуй, твори!
Кмітливість свою прояви!
Активними, уважним будь
І гарні вироби здобудь!
(У процесі практичної роботи учитель допомагає учням підібрати необхідний рослинний матеріал, залучає їх до співставлення форм, розміру, кольору листочків різних видів. Спостерігає за роботою учнів з ножицями й нагадую про правила безпечної роботи)
VІІІ. Аналіз дитячих робіт та виставка
(Під керівництвом учителя учні відбирають найкращі роботи для виставки.
Учитель аналізує роботи, звертаючи увагу учнів на правильність підбору
листя, його розміщення й наклеювання)
ІХ. Підсумок уроку
Багато чого дає нам природа: їжу, красу, хороший настрій. Любіть природу, бережіть її, милуйтеся її красою!
(Звучить музика)
А краса живе в усьому:
На землі й на небесах.
В світлі сонечка ясному,
У замріяних лісах,
У степу, на хлібній ниві,
Там, де пташка п’є росу…
І щоб ви були красиві,
Треба бачити красу.
Треба слухати і чути
Пташку в хорі веснянім.
І для себе світ відкрити,
І себе знайти у нім.
Х. Прибирання робочих місць
Використана література