Матеріал уроку допоможе ознайомити учнів з основними державотворчими подіями становлення незалежної України; формувати правову культуру, патріотичні почуття до своєї країни, її історії та традицій; проявів негативного ставлення до дискримінації, жорстокості та насильства, засудження військової агресії; сприятиме розвитку усвідомлення духовної єдності населення всіх регіонів, спільності культурної спадщини та майбутнього держави; почуття гордості за Україну,шанобливого ставлення до державної символіки, культурного та історичного минулого; основних моральних цінностей, що визначають ставлення до людей і сприяють єдності країни, стабільності, миру і злагоді в Україні; активної життєвої позиції школярів, їх громадянського самовизначення, прагнення до самореалізації в країні.
Перший урок для учнів 4 класу
Тема. Україна – держава європейська.
Мета: ознайомити учнів з основними державотворчими подіями становлення незалежної України; формувати правову культуру, патріотичні почуття до своєї країни, її історії та традицій; проявів негативного ставлення до дискримінації, жорстокості та насильства, засудження військової агресії;
розвивати усвідомлення духовної єдності населення всіх регіонів, спільності культурної спадщини та майбутнього держави; почуття гордості за Україну,
виховання шанобливого ставлення до державної символіки, культурного та історичного минулого; основних моральних цінностей, що визначають ставлення до людей і сприяють єдності країни, стабільності, миру і злагоді в Україні; активної життєвої позиції школярів, їх громадянського самовизначення, прагнення до самореалізації в країні.
Обладнання: карта України, Європи, мікрофон, плакат «Дерево рішень», скринька цікавих завдань, презентація, аудіозапис пісні про Україну.
Тип уроку: формування знань, умінь та навичок.
Засоби досягнення мети:
- інтерактивні вправи: “Мозковий штурм”, “Незакінчене речення”, “Мікрофон”, “Дерево рішень”, «Кубування»
- використання комп’ютерних технологій;
- евристична бесіда, розповідь, практична робота;
- використання наочності.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційно-піднесеного настрою.
У нас сьогодні справжнє свято,
гостей зібралося багато.
А ну ж, на мене подивіться
і гарненько посміхніться.
- Першими за парти сядуть дівчатка – наша краса і ніжність.
За ними запрошую сісти хлопчиків – нашу силу, мужність і гордість.
- Дорогі батьки, любі діти! Я дуже рада бачити усіх вас у нашому класі. Непомітно пролетіло літо і вересневий дзвінок знову скликав вас до школи.
Бажаю усім у цьому навчальному році підкорити нові вершини знань, зустріти ще більше добрих і надійних друзів, досягти омріяної мети.
Дорогі батьки, давайте обговоримо порядок денний за яким ми будемо працювати.
Що вам зручніше БЗ по завершенню яких буде проведено урок для дітей,
чи урок, по завершенню якого ми проведемо організаційні БЗ?
Отож, якою буде тема нашого сьогоднішнього уроку,спробуйте здогадатись
послухавши аудіо запис відомої української співачки…
ІІ. Оголошення теми уроку. Створення проблемної ситуації.
(Звучить пісня «Україна»)
(відповіді учнів)
Споконвічна – рідна земля,
Незалежна – держава моя,
вічна і завжди єдина
Ненька наша – Україна.
ІІІ. Робота над темою уроку.
Сьогодні на уроці ми поговоримо про Україну, її символи
сторінками веб-подорожі.
Долаючи етапи веб-мандрівки, сплетемо з вами віночок. Символ добра й чудовий оберіг нашої української культури, і доведемо, що захід і схід, північ і південь – єдині.
І сторінка нашої веб-подорожі:
"Легенда про виникнення української землі"
Багато планет, різних і таких не схожих одна на одну, породив наш Творець. Але якось набрав Творець пригорщу родючих грунтів і голубих вод та й кинув чудодійний дар на планету, що пролітала поблизу. За мить ця планета ожила і заграла всіма барвами.
Минуло багато часу, і вирішив Творець провідати ту планету. Дістав він із Божої скрині мішок і склав у нього весь свій скарб: золото, срібло, діаманти, кришталь, руду і сіль, вугілля і граніт. Кинув свій мішок у напрямку планети, яку щойно нарік землею.
Розв’язався мішок із скарбами, і почали вони висипатися на планету. Минули тисячі років. Якось зібрався Творець поглянути на цю планету. Облетів довкола неї й побачив дивовижний куточок, краще від якого не було на всій Землі. І вигукнув Творець: "Це справжній рай!"
Ступив він на казкову землю і нарік її Україною. Адже у цій назві було слово "рай". Ось так і виникла українська земля.
Перша квітка нашого віночку – мальва.
Символ віри, надії та любові.
ІІ сторінка нашої веб-подорожі:
"Цікаві факти про Україну"
Україна, як незалежна держава, дуже молода. Минуло лише 26 років з дня проголошення її незалежності 24 серпня 1991 року Верховною Радою України.
Подивіться уважно на дошку.
Всі вони знайшли в нашому краї свою Батьківщину.
– Хоч ви ще маленькі, але ви - майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками прославляйте її.
– Якими здобутками ви можете прославити нашу державу?
Друга квітка нашого віночку – барвінок. Символ життя.
ІІІ сторінка нашої веб-подорожі:
"Державні символи України" надаю слово нашим юним декламаторам...
Прапор – це державний символ,
він є в кожної держави,
Це для всіх – ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маємо,
синє небо, жовте жито,
прапор свій оберігаємо.
Герб – символ влади.
Наш герб – тризуб,
Це воля, слава, сила.
Наш герб – тризуб, недоля нас косила,
та ми зросли, ми є, ми завжди будем,
добро і пісню несемо ми людям.
Гімн – найголовніша пісня країни.
Слова палкі, мелодія врочиста,
Державний гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста –
це клич один з мільйонів голосів.
Рідний край – це наша Україна,
Найкраща в світі, дорога земля.
Для нас вона , як матінка – єдина.
Я все віддам для блага України.
От виросту та в армію піду
І буду захищати Україну!
Вітчизно рідна, я не підведу!
І ворогів я не пущу на Батьківщину.
Я буду вчитись щоб знання здобути,
Нові зробити в світі відкриття.
Щоб корисною своїй державі бути,
І щоб прекрасним в нас було життя.
Найкраща у світі – моя Україна.
Бо нам найрідніша Вітчизна і мати.
То як же нам, дітям, її не кохати!
Моя Україна – козацькая слава!
Така волелюбна і мирна держава.
Вона дорога нам і рідна і мила,
Бо світ перед нами як мати відкрила
Вітчизно свята, дорога Україно, для кожного з нас ти у світі єдина.
Бо ти найкраща в світі і єдина.
Ти народила кожного із нас.
Моя квітуча, мила Україно,
Іди до щастя, в добрий час.
З вашого дозволу втлету третю квітку нашого віночку – ромашку.
Символ доброти і ніжності.
І ми переходимо до ІУ сторінки нашої веб-подорожі:
"Чи знаєте ви?"
Наступна квітка яку ми вплетемо до нашого віночка – волошка.
Символізує радість та хороші сподівання.
У сторінка нашої веб-подорожі:"Загадки"
На ріднім полі шепчуть колоски,
Я рад би знати тихі їх думки.
Я слухав, чув, як кожна колосина
шептала тихо слово... (Україна)
У світі одна – всім потрібна вона. (Батьківщина)
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
на свою хорошу вроду. (Калина)
В мене є великий хист:
Я співаю, як артист.
Спів той радісний усюди
дуже люблять слухать люди. (Соловей)
Сплелися у коло
Усі квіточки з поля.
Барвисті, душисті,
В стрічках шовковистих.
І кличе в танок
Український.... (Вінок)
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без... (Батьківщини)
Незабудка – наступна квітка нашого віночка.
Вона є символом вічності.
УІ сторінка нашої веб-подорожі:
"Незакінчені речення"
Наша земля багата різними талантами.
– Давайте спробуємо себе у ролі поетів.
Вправою «Незакінчене речення» підберемо риму до вірша про Україну.
Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна найкраща у …. (світі!)
Моя Україна – це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні … (джерельця.)
Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і річки… (глибокі.)
Сади чарівні, мальовничі села,
Моя Україна – це пісня … (весела.)
Її обереги верба і калина,
Найкраща у світі – …( моя Україна.)
Остання квітка яку ми вплетемо до нашого віночка – безсмертник.
Символ здоров’я.
Ось так ми сьогодні спільними зусиллями і знаннями які маємо за попередні роки навчання в гімназії сплели свій класний вінок-оберіг. Вінок добра.
ІУ. Закріплення та застосування знань.
“Україна – держава європейська”
Настав час переходити до виконання практичного завдання.
У вас на партах лежать квіти, на цих квітах вам потрібно написати,
що ви можете зробити для Батьківщини, коли виростете.
І нехай зараз на уроці на ваших очах наша держава розквітне
від вашої безмежної любові до неї!
Кожен із вас не поспішаючи "посадить" свою символічну квітку, прикріпивши її до карти України.)
Ми разом створили плакат «Україна – держава європейська». Держава, де панує мир і злагода, де ллється українська пісня, де щасливий дитячий сміх. Нехай ваші гарні майбутні справи возвеличують нашу сонячну Україну.
6. Підсумок уроку.
- Пригадайте над якою темою уроку ми сьогодні працювали?
- Сьогодні, на жаль, нам доводиться захищати свою незалежність та єдність. Та українці сильний і мужній народ. Я впевнена, що в нашій країні завжди пануватиме мир та спокій.
- Пропоную послухати молитву за Україну, і побажати солдатам, які в даний час в АТО здоров’я і швидкого повернення додому.
(Звучить пісня Алли Івашиної "Благослови"( молитва за Україну))
Закінчити наш урок я хотіла б такими словами:
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов'їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься Україна!
УРОК ЗАВЕРШЕНО!!!!
1