Конспект уроку української літератури в 7 класі

Про матеріал
Конспект уроку 7 клас Тема. Доля людини в часи воєнного лихоліття. За твором Григора Тютюнника "Климко". Конспект містить літературні ігри, роботу в групах: складання літературних пазлів, відновлення сюжету твору за цитатами та інші завдання.
Перегляд файлу

7 клас

Українська література

Тема. Доля дитини в часи воєнного лихоліття. «Климко» Григір Тютюнник

Мета. Продовжити роботу над твором Григора Тютюнника «Климко», зосередити увагу на відображенні воєнного лихоліття у творі;

розвивати логічне, творче, критичне мислення учнів, увагу, пам’ять, зв’язне мовлення;

виховувати почуття доброти, чуйності, взаєморозуміння й підтримки

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивування навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і завдань уроку

 

На фоні ролика про війну учитель читає поезію

Гула земля. Сусідський плакав хлопчик.
Хрестилась баба, і кінчався хліб.
Двигтів отой вузесенький окопчик,
де дві сім’ї тулились кілька діб.

О перший біль тих не дитячих вражень,
який він слід на серці залиша!
Як невимовне віршами не скажеш,
чи не німою зробиться душа?!

Це вже було ні зайчиком, ні вовком —
кривавий світ, обвуглена зоря! —
а я писала мало не осколком
великі букви, щойно з букваря, —

той перший віршик, притулившись скраю,
щоб присвітила поночі війна.
Який він був, я вже не пам’ятаю.
Снаряд упав — осипалась стіна.

  • Який настрій викликають дані кадри?
  • Чому?
  • Про що на вашу думку ми будемо говорити сьогодні на уроці?
  • Які завдання повинні вирішити з огляду на тему уроку?

 

ІІІ Засвоєння нових знань. Формування умінь і навичок учнів

 

  • Які два слова є ключовими на сьогоднішньому уроці? (війна, дитина)
  • Створіть асоціативні кущі до цих двох слів
  1. Проблемне питання
  • Як ці слова пов’язані з темою і завданнями уроку?
  • Що є темою твору «Климко»? (показ долі, складниз життєвих обставин і жахіть, у яких опинилися діти під час війни)
  1. Робота над текстом твору. Літературна гра «Ключове слово» -  за витягнутим словом відновити епізод твору.  (дітям пропонується витягнути «фант»-слово, пояснити з яким епізодом твору пов’язане воно або можна використати ілюстрації - кросенс)

Слов’янськ – місто, куди йшов Климко

Сіль – її хотів Климко принести, щоб поміняти на продукти

Солдат – підійшов до скирти, де ночував Климко, злякав хлопця і злякався сам.

Галети – їх дав Климку ворожий солдат, пожалівши малого

Солома – у ній ночував Климко, коли йшов по сіль степами

Сухарі – це булв єдина їжа хлопця, яку дав аптекар

Картопля – її Климко знайшов на вже зібраному городі

Діжурка -  одежина, яка була в хлопця, вона дісталася йому від дядька

Ноги – найбільша проблема – мерзли без взуття, ранилися від дороги, їх зводила судома від утоми

Вихор – піднявся з осіннього листя, коли Климко вирушав із селища

Оля – так звали маленьку донечку вчительки

 

  1. Робота в групах

І – відновити послідовність подій за цитатами твору

  1. «Климко прокинувся від холодної роси, що впала йому на босі ноги (видно, кидався уві сні), і побачив над собою скам’яніло-бузкове небо, яким воно буває лише восени на сході сонця»
  2. «Климко жив удвох з дядьком Кирилом, відколи осиротів. Жили вони в залізничному бараці  при самісіньких коліях»
  3. «Дядько Кирило був машиністом великого паровоза і ходив на роботу коли як: то вранці, то вдень, то посеред ночі, коли Климко вже спав»
  4. «Солдат на мить закляк з піднятою ногою, потім тоненько вискнув і одплигнув вбік»
  5. «Чех повернувся вже без карабіна, тримаючи в руках і пакунок з вицвілою плащ-палатки в рудих та зелених плямах, і подав його Климкові»
  6. «Климко йшов уже восьму добу. Їхню станцію і барак розбомбили німецькі літаки, хлопець лишився з тим, у чому був»
  7. «Коли згоріла станція, Климко станція, Климко знайшов собі притулок у шахтній ваговій. Він переніс із погреба те, що вціліло – картоплю, два кусники старого сала й кілька цибулин. Спочатку було холодно й незатишно, докучали щури. Потім Зульфат, товариш Климка, вигнав нахабних звірят димом, допоміг облаштувати кімнату.»
  8. «Хлопці запропонували Наталі Миколаївні жити в них, адже її квартиру розгромили окупанти. Вони перенесли речі вчительки, а Зульфат роздобув колиску для малої Олі.»
  9. «Тітка пожаліла його, запропонувала зостатися в неї назавжди, але хлопець наполягав – йому треба додому, його чекають.»
  10.  «Від переїзду, піднявши руки, спотикаючись і падаючи, біг до Климка Зульфат»

 

ІІ – відновити послідовність подій за ілюстраціями, прокоментувати

 

Картинки по запросу ілюстрації до твору климко

 

Похожее изображение

 

Похожее изображениеПохожее изображение

 

 

 

 

ІІІ – скласти пазл з ілюстрації, дати відповідь на запитання: чому автор так назвав повість? Запропонувати інші назви твору, обгрунтувати вибір

 

Похожее изображение

 

  1. Робота над композицією твору

Згадайте, з яких елементів складається композиція твору?

Чи в такій послідовності побудований твір «Климко»?

Слово вчителя.

     Композиція повісті Г.Тютюнника нетрадиційна, складна. Спочатку йде розвиток дії з кульмінаційним моментом – мандрівка хлопчика Климка воєнними дорогами, долання ними труднощів – холоду й голоду, зустріч із старим чехом – солдатом ворожої армії, потім подаються експозиція та зав’язка – екскурс в минуле маленького героя. Далі знову йде розвиток дії з кульмінаційними моментами – подорож по місту, сцена на базарі з поліцаями, безногим шевцем та зляканою дівчинкою-біженкою, хвороба хлопця, прихисток у доброї тітки Марини, розв’язка – повернення додому й загибель від випадкової фашистської кулі.

 

ІV. Застосування знань, удосконалення умінь та навичок учнів

 

  1. Кольорова асоціація до ключових слів «війна», «дитина»: розподілити кольорові стіки і сказати, що вони символізують

Кольори: чорний – смуток

                   Червоний – тривога, небезпека, кров

                   Сірий – смуток

                   Зелений – комфорт

                   Блакитний – мир

                   рожевий – мрія

                   оранжевий – радість

  • Яких кольорів більше у творі? Чому?

         

  1.  Бесіда за змістом твору:
  • Яким, на вашу думку, було дитинство Климка? Свою думку обгрунтуйте.
  • Через що він залишився самотнім?
  • У яких умовах жили такі, як Климко,  діти під час війни?
  • Що змусило хлопця вирушити в подорож? Чи була вона небезпечною? Чому?
  • Як війна впливає на дорослих, на дітей?
  • Як ви думаєте, чому люди не втрачали людяності під час війни?
  •  До якого жанру належить твір?

 

 

V. Підсумок уроку

  1. Метод «Доведіть або спростуйте»

1. Твір «Климко» є автобіографічним    (+)

2. Війна робить душі людей черствими (-)

3. У повісті протиставляється добро і зло (+)

 

  • Чого все-таки більше у творі: добра чи зла?

Метод «фішбоун»: завдання для груп

І група – добро

ІІ група – зло

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Домашнє завдання

 

Дібрати цитати для характеристики образу Климка

 

docx
Додано
11 січня 2020
Переглядів
2710
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку