Мета моя: розвивати вміння виразно і вдумливо читати і коментувати поезію; робити висновки,висловлювати власні роздуми, що виникли під час читання поезії, культуру зв'язного мовлення, творчу уяву, логічне мислення, спостережливість; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Вовчищовицький НВК
Конспект уроку
Ліна Костенко. Поезія «Дощ полив…».
Уявне, фантастичне й реальне в поезії
Підготувала вчитель
української мови та літератури
Полюга Олександра Іванівна
2019 р.
Тема: Л.Костенко «Дощ полив…». Уявне, фантастичне й реальне в поезії
Мета: розвивати вміння виразно і вдумливо читати і коментувати поезію; робити висновки,висловлювати власні роздуми, що виникли під час читання поезії, культуру зв’язного мовлення, творчу уяву, логічне мислення, спостережливість; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: бібліотечка творів Л. Костенко, учнівські малюнки про природу.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда за питаннями:
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІV. Вивчення нового матеріалу
Природа – книга, кожна сторінка якої повна змісту.
І.Гете.
Без дощу і трава не росте.
Народне прислів’я.
1.Опрацювання поезії «Дощ полив…»
Виразне читання твору.
Обговорення змісту твору за питаннями:
Словесне малювання.
Прочитайте мовчки поезію і відтворіть усний малюнок, намагаючись передати всю красу природи.
Творче завдання. Зважаючи на власний досвід, якими рядками ви б доповнили цю поезію? (Веселка, сонячна погода, спів пташок…)
Спостереження над художніми особливостями поезії:
2.Робота над виразністю читання
3.Робота в групах. Літературна гра «Скарбничка народної творчості»
Пригадайте прислів’я про дощ (І група).
Пригадайте загадки про дощ (ІІ група)
Народні прислів’я про дощ:
Від дощу не уводу, від вогню не в полум’я .
Добре дивитися на дощ, стоячи під дахом.
Дощ у пору – золото.
Дощ у жнива – як п’яте колесо до воза.
Як жито косять,то дощу не просять.
Чоловік – не глина, а дощ – не дубина, не розмочить і не поб’є .
Як у травні дощ надворі, то восени хліб у коморі.
Загадки про дощ:
Коли прийду – тікають.
А тільки покажусь -
Ховатися почнуть.
А як прийду – все оживає.
А в дім не попаде;
І я тоді лиш з дому йду,
Коли вже він не йде.
Хтось невидимий в імлі
Неба сірими нитками
Прошиває до землі.
4. Цікаво знати. У бразильському місті Пара дощі впродовж дня ідуть часто в один і той же час. Тому мешканці, домовляючись про зустріч, кажуть «перед першим ранковим дощем» чи «після другого пообіднього дощу».
V. Закріплення вивченого матеріалу
Міні-тест
1.Внаслідок дощу все блищить і стають новими:
а)люди: б)сади: в)луки.
2. Блискавки визбирує в траві:
а) яскравий метелик; б) дідок старенький кропив’яний ; в) чоловік із парасолькою.
3. Із парасолькою в творі порівнюється:
а) чай; б)нива; в) сад.
4. «Розсипаною квасолькою» у поезії «Дощ полив…»:
а) є дощові намистинки у творі;
б) стадо корів;
в) зграя птахів.
VІ.Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Намалювати ілюстрацію до вірша, написати етюд «Дощ».