Урок з української мови для 3 класу
Тема: Змінюю іменники за числами. Написання власних і загальних іменників
Мета: поглибити знання учнів про іменник; ознайомити учнів з граматичною категорією числа; вчити змінювати іменники за числами і вживати числові форми у мовленні; виховувати любов до Батьківщини, почуття патріотизму.
Тип уроку: формування нових знань.
Методи та прийоми: робота з підручником, бесіда, творча робота, дидактична гра, асоціативний кущ, взаємоконтроль, самоперевірка,.
Обладнання: мультимедійний екран(матеріали за темою «Змінювання іменника за числами»).
ХІД УРОКУ
І Організація класу
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно –
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі.
Сядемо рівненько на місця свої.
Девіз: (Слайд 2)
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати!
ІІ Актуалізація опорних знань
1. Робота над епіграфом уроку (Слайд 3)
“Наша дума, наша пісня Не вмpе, не зaгинe… От де, люде, наша слава, Слава України!”
– Виразно прочитати рядки.
– Визначити, що хотів автор передати цими словами.
– А чи знаєте ви, хто автор цих слів?
2. Асоціативний кущ (з чим у дітей асоціюється слово «Т.Г. Шевченко») (Слайд 4)
Т.Г. Шевченко- це…(український поет, драматург, художник, справжній патріот, Кобзар, незалежність, вірність, незламна любов до рідного краю).
Сьогодні ми проведемо наш урок разом з Т.Г. Шевченком, людиною легендою нашого краю. Але спершу перевіримо, як ви справилися із домашнім завданням.
3. Перевірка домашнього завдання (Слайд 5)
– Прочитайте текст, який списали.
– Який рід визначили в іменниках?
4. Фронтальне опитування
– Що таке іменник?
– Якого роду бувають іменники?
– Які слова допомагають визначити рід іменників?
– Які закінчення бувають найчастіше в іменниках жіночого роду?
Чоловічого? Середнього?
5. Гра «Третій зайвий» (Слайд 6-10 )
Гай, море, село (гай – ч. р.)
Олень, борсук, стіл ( стіл – неістота)
Ягода, білка, березень ( білка – істота )
Текст, театр, Дніпро ( Дніпро – власна назва)
Тарас, суниця, Моринці ( суниця – загальна назва)
6. Каліграфічна хвилинка (Слайд 11)
Свою Україну любіть. Любіть її… Во врем’я люте.
Такими словами звертається до нас Кобзар.
7. Словниковий диктант
Запишіть у три стовпчики за родами: школа, клас, книжка, театр, парта, ранець, море, озеро, учениця, учень, місто, вікно.
Перевіримо себе (Слайд 12)
8. Фізкультхвилинка для очей
Очі швидко обертаєм,
Головою не хитаєм.
Вліво раз, два, три, чотири.
Вправо стільки ж повторили.
По колу очі обертаєм
І все навколо розглядаєм.
Раз коло, два і три, чотири.
Щільніше очі ми закрили.
На п’ять і шість їх потримали
І потім знову закружляли.
ІІІ Вивчення нового матеріалу
1 Проблемна ситуація
– Скільки предметів позначали іменники, які ви записали? (1)
– Чи можете ви змінити їх так, щоб вони позначали багато предметів? Наведіть приклади.
– Якій висновок можете зробити?
– Як змінюються іменники?
2 Оголошення теми і мети уроку (Слайд 13)
- Сьогодні на уроці ми будемо вчитися змінювати іменники за числами, визначати число
3 Пояснення нового матеріалу
1 Ознайомлення з теоретичним матеріалом (правило с.88)
2 Визначення числа іменників, що виділенні (вправа3) (Слайд 14)
Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.
Сім’я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати,
Так соловейко не дaє.
3 Вибіркове списування (вправа 5) (Слайд 15).
Підкресліть іменники, зверху позначте їх число.
4 Змінювання іменників за числами (вправа 7) (Слайд 16).
– Випишіть з програми поїздки іменники, що стоять у однині, позначте їх рід.
– Утворіть від кожного форму множини. Висновок іменники змінюються за числами
IV Фізкультхвилинка. (Слайд 17)
V Закріплення вивченого матеріалу
1. Закінчити рядки вірша
Давайте уявимо себе поетами і закінчимо рядки вірша Т.Г.Шевченка (Слайд 18-19)
Тече вода з-під явора
Яром на ( долину).
Пишається над водою
Червона (калина).
Пишається калинонька,
Явор молодіє,
А кругом їх (верболози)
Й лози зеленіють.
Тече вода із-за гаю
Та попід (горою).
Хлюпощуться качаточка
Помеж (осокою).
А качечка випливає
З (качуром) за ними,
Ловить ряску, розмовляє
З (дітками) своїми.
VI Підсумок уроку.
1. Дайте відповіді на питання
Давайте перевіримо, чи досягли ми навчальної мети?
Які два числа мають іменники?(однина і множина)
Іменники, що означають один предмет, вживаються в … (однині)
Іменники, що означають два і більше предметів, вживаються в … (множині).
2. Рефлексія. (Слайд 20)
От і закінчилася наша подорож разом з видатним поетом, художником, великим патріотом своєї Батьківщини- Т.Г.Шевченком.
Покажіть сигнальчиком, з яким настроєм ви закінчили наш урок – подорож. Чому?