Конспект уроку "Велика буква у назвах держав, міст, сіл, вулиць, річок".

Про матеріал

Мета. Ознайомити учнів з написанням слів з великої букви назви держав, міст, сіл, вулиць, річок на основі дослідження; вчити знаходити назви у тексті і пояснювати їхнє написання; збагачувати словник дітей; формувати комунікативну компетентність; розвивати зв'язне мовлення, вміння працювати з книгою, робити висновки; виховувати любов до рідного краю, бажання вчитися.

Перегляд файлу

Урок - дослідження.

Тема. Велика буква у назвах держав, міст, сіл, вулиць, річок.

Мета. Ознайомити учнів з написанням слів з великої букви назви держав, міст,

сіл, вулиць, річок на основі дослідження; вчити знаходити назви у тексті і

пояснювати їхнє написання; збагачувати словник дітей; формувати комунікативну компетентність; розвивати зв’язне  мовлення, вміння працювати з книгою, робити висновки; виховувати любов до рідного краю, бажання вчитися.

Обладнання. Карта України, картки із текстами, загадками, прислів’ями.

Тип уроку. Комбінований.

 

              Хід уроку:

 

І. Мотиваційний етап

Ознайомлення учнів з завданнями урок:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно,плідно працювати.

ІІ. Актуалізація суб’єктивного досвіду школярів.(Учні виконують завдання диференційовано)

Клас поділений на 2 групи:

І група – учні з достатнім і середнім рівнем засвоєння знань - «ПІЗНАЙКИ», 

ІІ група – учні з високим рівнем засвоєння знань - «БДЖІЛОНЬКИ»

1. Виконати завдання:

І група - скласти за стрілками прислів’я і записати.

 Гра «Плутанка».

        ЛЮДИНА        ПІСНІ

              ЯК

        БЕЗ           СОЛОВЕЙ

            БЕЗ           ВІТЧИЗНИ

ІІ група – вибрати і записати прислів’я про Вітчизну і зробити звуко-буквенний  аналіз підкресленого слова.

1. Де рідний край, там і рай.

2. Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.

3. Кожному мила своя сторона.

2.Перевірка виконаних завдань.

3. Бесіда.

- Без чого не може жити соловей? Чому?

( Якщо соловей не буде співати, то буде звичайною сірою пташкою. Бо саме спів відрізняє його від інших птахів.)

  • Без чого не може жити людина?(Без Батьківщини.)

Свою любов до Батьківщини поет виражає у вірші

 

 Сонце заходить, гори чорніють,

  Пташечка тихне, поле німіє.

  А я дивлюсь і серцем лину

  В темний садок на Україну.

  • Хто автор цих рядків?(Тарас Григорович Шевченко.)
  • Як ви напишете ці три слова?( З великої букви.)
  • Чому?(Ім’я, прізвище, по – батькові людей пишуться з великої букви.)

 

          

4. Дослідження карти України. 

  • Сьогодні я запрошую вас у подорож по рідній землі. Для цього використаємо карту України. Дослідимо, які міста і річки знаходяться на території нашої держави.(диференційовано по групах)

 

               

 

5.Метод «Інтерв’ю».

Запитання учням:

  • Для чого ми будемо вивчати вживання великої букви?

Продовжить моє речення: « Я вважаю, що цю тему слід вивчати для того, щоб……. ( … знати назви держав;назви річок, міст, сіл України.)

  •      (….. знати правопис даних слів.)

      (……бути грамотними.)

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

Завдання:

Дослідити,як пишуться слова - назви держав.

1. Відгадування загадки –добавлянки.

     Красивий, щедрий рідний край

     І мова наша солов’їна.

     Люби, шануй, оберігай

     Усе, що зветься…( Україна)

2.Каліграфічна хвилинка.(диференційовано)

(На дошці: ук ан ін Україна)

І група:

1.Записати буквосполучення і слово Україна.

2.Скласти речення за схемою І_  ___ ___ ___.

     (Я люблю свою Україну.)

ІІ група.

1. Записати буквосполучення і слово Україна.

2. Скласти словосполучення з словом Україна.

( Моя Україна, квітуча Україна, рідна Україна)

 

 

3. Гра « Мовний вінегрет». Фронтальна робота.

На дошці: дер Ук ї на жа ра ва

Завдання: із даних складів скласти слова. ( держава, Україна)

  • Як називається наша держава? ( Україна)
  • Які держави ви ще знаєте? (Білорусь, Росія, Польща.)

(На дошці: держава – Україна, держава – Білорусь, держава – Росія)

  • Увага! Слово «держава» написане з малої літери. Слово Україна, Білорусь -

з великої літери. Це тому,що держав багато, а такі країни, як Україна, Білорусь, Росія – одна.

Висновок: Назви держав пишемо з великої букви.

4.Фізкультхвилинка.

- Давайте пригадаємо,що є символ

(Калина, верба, лелека, барвінок)

  • Про один із символів України ми з вами з рухами заспіваємо.

Всіх запрошую, вставайте.

Разом зі мною заспівайте.

(Учні співають під музичний супровід пісню «Ой єсть в лісі калина» і виконують відповідні рухи.)

 

5. Розвиток зв'язного мовлення.

Завдання:

Дослідити, як пишуться слова – назви міст. (диференційовано)

1. Робота з підручником.(Усно)

- Зараз помандруємо до столиці нашої держави з допомогою вправи 2.

(Показ на карті міста Києва )

1. Прочитайте самостійно текст.

2. Робота над його змістом.

- Яке місто є столицею нашої держави?

- З якої букви воно пишеться?

 

2. Робота в групах.

І група: Скласти твір – мініатюру про рідне місто за опорними словами.

Соледар -……...

Його вулиці……..

Тут живуть…….

Опорні слова: барвисті, зелені; чудове місто; працьовиті люди.)

ІІ група

1. Скласти речення про наше місто.

2.Підкреслити головні члени речення.

 (На кожній парті картка з картою України)

  • Відшукайте і запишіть назви міст України.

(Кіровоград, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ…)

  • З якої букви ви писали назви цих міст?(З великої.)

Висновок: Назви міст пишемо з великої букви.

 

6. Фронтальна робота.

Завдання:

Дослідити, як пишемо слова – назви сіл

1. Робота з підручником.(Усно)

Висновок: Назви сіл пишемо з великої букви.

7.Орфографічна хвилинка.

Завдання:

Дослідити, як пишемо слова – назви вулиць.

1.Відшукати слово вулиця в орфографічному словнику.

2.Написати слово в зошиті і запам’ятати правопис.

- На якій вулиці ви проживаєте?

- Прочитайте на дошці назви вулиць нашого міста і додайте ті, які ще знаєте.

( вулиця Леніна, вулиця Носова , вулиця Карпинського ….)

- Як написані назви вулиць? (З великої букви)

3.Назвіть ознаки до слова вулиця.

Вулиця ( яка?)……(широка, красива,кам’яна,……….)

 

Висновок: Назви вулиць пишемо з великої букви.

 

8.Релаксація.Гра для очей « М’ячик»

(Діти водять очима за уявним м’ячиком вгору – вниз, дугою вліво – вправо, колом справа – наліво та зліва – направо кілька разів.

Потім на кілька секунд закривають очі, відкривають і працюють далі.)

9.Робота в парах.

 Завдання: Дослідити, як пишуться слова – назви рік.

1.З тексту виписати назви річок.(Текст на карточках.)

(У ясноті сонця голубіє Дніпро. Могутня ріка увібрала в себе води Прип’яті, Березини, Десни. )

2.Перевірка виконаного завдання.

 

3.Закріплення вивченого про слова назви річок.

- Цікаво, куди ми потрапимо, коли відкриємо підручник на ст.84?

- Прочитайте самостійно завдання.

- Що треба зробити у вправі?

- Назвіть слова 1 речення, які написані з великої букви. Чому?

- Як зветься річка у Полтаві? З якої букви написана?

- На берегах якої річки стоїть Київ? Як написати назву цієї річки?

Висновок: Назви річок пишемо з великої букви.

 

ІV. Рефлексія.( аналіз досягнень поставлених на початку уроку цілей)

1.Робота в групах.

- Дослідити слова, в написанні яких допущені помилки і пояснити правильність написання даних слів.

Місто ніжин, Вулиця Шевченка, річка десна, село Васюківка, Держава Україна.

 

2.Перевірка виконаних завдань роботи в групах.

 

3.Завершити « Асоціативний кущ», розпочатий на попередньому уроці.

      імена  прізвища  по – батькові

    назви вулиць  велика буква  назви міст

      назви держав назви річок   назви сіл

V. Самооцінка з допомогою сигнальних карток.

VІ. Домашнє завдання.( Диференційовано)

І група. Виконати вправу на с.84.

ІІ група. Скласти твір про рідне місто, вживаючи назву річки, назви вулиць.

doc
Додано
4 липня 2018
Переглядів
1536
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку