Конспект уроку з хімії для 9 класу
Тема уроку: Виконання тренувальних вправ на складання реакцій йонного обміну в розчинах електролітів
Мета уроку: – поглибити та закріпити знання учнів про електролітичну дисоціацію; повторити реакції обміну між розчинами електролітів; згадати умови перебігу реакцій між розчинами електролітів; продовжити формувати навички аналізу тексту задачі та складання рівнянь реакцій обміну між розчинами електролітів молекулярних, повних та скорочених йонних рівнянь;
– розвивати наполегливість, працьовитість, вміння досліджувати причинно-наслідкові зв’язки; розвивати вміння аналізувати та порівнювати;
– виховувати увагу, почуття колективізму, формувати культуру спілкування в колективі, бережливе ставленя до природи та власного здоров` я .
Тип уроку: засвоєння знань, умінь і навичок.
Форма уроку: практикум.
Епіграф уроку: „Працюючи від душі, ви зробите все і для близьких, і для себе, а якщо успіху не буде – працюйте ще!”
Д.І. Менделєєв
Девіз: «Усі знання виростають з одного коріння – навколишньої дійсності і мають між собою зв’язки, а тому їх слід вивчати у зв’язках»
Я.А. Каменський
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Привітання. Перевірка відсутніх. Перевірка готовності учнів до уроку.
Давайте, звернемо увагу на епіграф до уроку. Що для цього ми повинні зробити?
Тож налаштуємося на співпрацю, подаруємо один одному посмішку.
II. Актуалізація опорних знань.
Інтерактивна вправа «Так – ні».
III. Перевірка домашнього завдання
(Питання до класу)
Чому безводна сульфатна кислота не змінює колір індикатора. (безводна сульфатна кислота не змінює колір індикатора тому, що зміна кольору відбувається у водному розчині).
Хімічні перегони.
Завдання для колективного опрацювання «Загублені речовини»:
У розчині виявлені йони Na+. K+. H+. SO2-. CI-. OH-.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошується тема уроку. Разом з учнями формулюється мета уроку.
Рефлексія.
Питання до класу:
1.Що ви знаєте про реакції обміну.
2.Які речовини називають електролітами?
IV. Засвоєння знань, умінь і навичок
Завдання 1.
Запишіть молекулярні, повні та скорочені йонні рівняння для реакцій, що відбуваються в розчині до кінця:
Знайдіть відповідність між вихідними речовинами та продуктами реакцій йонного обміну:
K2S + Pb(NO3)2 → є) KNO3 + BaSO4↓
ГРА « ТРЕТІЙ ЗАЙВИЙ»
а) електроліти: LіОН, НgСl2 , FеS, АgСl, Рв(NО3)2, ΝіSО4
б) аніони: NО3, Сl.2, ΝН4 +
катіони: ОН, Мп+, Аl3+
в) викреслити, ту речовину, що не вступає в реакцію йонного обміну у водних розчинах.(що залишилось – напишіть молекулярні, повні і скорочені йоні рівняння реакцій)
ZпСl2; Са СО3, КОН
LіОН; Н2SО4, Nі(ОН) 2
К2SО4, ВаSО4, НСl
Н2SіО3, Ft (ОН) 3, КОН
г) із поданих йонів, викреслити той, що не взаємодіє з двома іншими з утворенням осаду, газу чи води.
SО 3 2-, К +, Са 2+
ОН -, Сl -, Си 2+
СО 3 2-, 2Н+, Νа+
Завдання 2.
Запишіть молекулярні, повні та скорочені йонні рівняння для реакцій, що проходять в розчині до кінця. Які ознаки протікання реакцій до кінця?
Виберіть із наведених рівнянь реакцій, ті які протікають до кінця:( учні на дощці розписують повні і скорочені форми рівнянь)
а) K2S + 2NaNO3 → Na2S + 2KNO3
б) FeCl2 + H2S → 2HCl + FeS
в) Li2SO4 + 2KOH → 2LiOH + K2SO4
г) Na2SO4 + ZnCl2 → ZnSO4 + 2NaCl
д) K2SO4 + Pb(NO3)2 → 2KNO3 + PbSO4
е) ZnCl2 + 2NaOH → 2NaCl + Zn(OH)2
є) 3ZnSO4 + 2AlCl3 → 3ZnCl2 + Al2(SO4)3
ж) Na2CO3 + ZnCl2 → 2NaCl + ZnCO3
з) CaCl2 + Mg(NO3)2 → Ca(NO3)2 + MgCl2
і) KF + NaCl → KCl + NaF
й) K3PO4 + 3AgNO3 → Ag3PO4 + 3KNO3
к) KOH + HNO3 → KNO3 + H2O
л) K2CO3 + 2HCl → 2KCl + CO2 + H2O
Хімічна розминка «Знайди зайве»
«Катіони» S Cl NO3 Mg SO4
«Аніони» Ca Ba Cu Cl K
Завдання 3.
Складіть молекулярне, повне та скорочене йонні рівняння реакцій, що відповідають схемам:
V Узагальнення і закріплення знань
«Виправ твердження»
Конкурс «Чорна скриня»
1. У цій коробці знаходиться надзвичайна речовина. Колись її вважали милістю божою, символом миру, наприклад, у східних країнах.
За цією речовиною їздили козаки до Криму .
Деякі жителі Африки платили за 1 кг цієї речовини 1 кг золотого піску.
За рік людина споживає близько 6-8 кг цього продукту. (Сіль)
2.Элемент тот важен всем,
Ведь излечит без проблем.
Костный и зубной покров.
Догадайтесь, кто таков? ( Кальций)
VI. Підбиття підсумків уроку.
Рефлексія.
Давайте повернемося до епіграфу нашого уроку. Що ми з вами знали та що ми дізналися?
Виставлення оцінок за урок.
VIII. Домашнє завдання:
Повторити §10 – 11, підготуватися до практичної роботи (всі учні), завдання в зошиті (1 або 2 завдання на достатній рівень; 3 та 4 завдання на високий рівень).
Домашнє завдання: