Конспект уроку "Використання тваринами знарядь праці. Елементарна розумова діяльність"

Про матеріал
Конспект уроку "Використання тваринами знарядь праці. Елементарна розумова діяльність"
Перегляд файлу

                                            Конспект уроку

Тема: Використання тваринами знарядь праці. Елементарна розумова діяльність

Мета уроку: сформувати уявлення про елементарну розумову діяльність, та використання знарядь праці  Розвивати критичне мислення. Виховувати любов до тварин.   

Поняття: елементарна розумова діяльність, комунікація тварин

Обладнання і матеріали:  підручник, малюнки, фотографії. Тип уроку: засвоєння нових знань   

Хід  уроку І. Організаційний етап.

II. Актуалізація опорних знань.

1.      Чи є ватажки серед тварин в анонімних угрупуваннях?

2.      Які тварини створюють індивідуалізовані угруповання?

3.      До якого угруповань можна віднести косяк ставридок?

4.      Чи є зграя таких перелітних птахів, як лелеки анонімним угрупованням?

5.      Поодинокі тварини (зозуля, заєць, тигр)

 

 

IV.Засвоєння нових знань 

Використання тваринами знарядь праці

 

У давнину існувала думка, що людина відрізняється від тварин тим, що може використовувати знаряддя праці. Та минув час, і виявилося, що використання знарядь праці не є винятковою ознакою людини. Досить багато тварин також цілком успішно ними користуються.

Як виявилося, для використання знарядь праці навіть наявність великого мозку не є обов’язковою умовою. Невеликі поодинокі оси з родів Сфекс і Амофіла використовують камінці, будуючи нірки для своїх нащадків у сипучому піску. Щоб зробити цей пісок більш щільним, вони його утрамбовують камінцями.

 

 

Досить популярні знаряддя праці й у птахів. Папуги часто використовують шматочки пластмаси чи металу для того, щоб підняти защіпку дверцят своєї клітки.

image 

Цікаво поводиться зі знаряддями праці дятловий в’юрок з Галапагоських островів. Для здобування личинок комах з-під кори він використовує гострі гілочки або колючки кактусів.

image 

Серед ссавців головним претендентом на друге місце після людини з використання знарядь праці є шимпанзе. І Шимпанзе виготовляють і використовують досить багато знарядь. Це, наприклад, камені, за допомогою яких вони лущать горіхи; палички з обідраною корою для ловіння мурах і термітів; палиці для різних життєвих ситуацій (приміром, щоб дістати плід з тонкої гілки).

 

 

Серед тих небагатьох тварин, які постійно використовують знаряддя для задоволення якихось життєвих потреб, є морська видра. Харчуються ці тварини молюсками і морськими їжаками, і ті й інші укладені в захисні оболонки, з ними не впораєшся одними лише зубами і кігтями.

image 

Як тварини користуються знаряддями - для того щоб здолати стулки молюска або колючки їжака, калан використовує камінь. Він пірнає і дістає з дна плоский камінь розміром з кулак. Потім калан повертається на спину, кладе камінь собі на груди і, міцно затиснувши черепашку в лапках, сильно б'є її по імпровізованому ковадлу. Вподобаний камінь калан носить із собою під пахвою.

Відомі випадки використання тваринами різних предметів в лікувальних цілях. Мисливцям доводилося бачити, як поранений ведмідь робив з листя рослини, званогї «овечий хвіст», тампон, яким закрив рану, що кровоточила. У літературі описані випадки, коли шимпанзе для припинення кровотечі прикладала до рани листя, що містить дубильні речовини.

Дивовижною особливістю використовувати різноманітні знаряддя володіють слони. За допомогою своїх гнучких хоботів вони чухають собі спину палицями, гілками відганяють мух і, навіть, малюють картини за допомогою пензлів.

 

image 

 

V. Узагальнення та систематизація знань  

Гра «Так чи Ні»

1.                 До «мовних» сигналів, якими тварини спілкуються між собою, належать писк, гавкіт, спів, вереск тощо (+).

 

2.                 Риби спілкуються, випускаючи ультразвуки, які вловлюють бічною лінією     (-).

 

3.                 У дельфінів мовою спілкуванні є клацання, свистіння та ехолокація, якої ми не чуємо (+).

4.                 Коти вигинають спину і настовбурчують шерсть, припадають до землі та голосно виють, демонструючи один одному свою агресивність (+).

 

5.                 Бджоли, крім танцю бджоли-розвідниці, використовують у спілкуванні співочі сигнали (-).

 

6.                 Сигналом є запах сечі в гепарда; її залишають на своїй території самці, позначаючи цим, що територію вже зайнято (+).

 

7.                 Сигналом до ікрометання у самки триголкової колючки є червона пляма на черевці в самця, за яким вона пливе у гніздо (+).

 

8.                 До мови тварин можна віднести й дотики. Наприклад, в олуш «фехтування» дзьобами є частиною ритуалу привітання під час шлюбного періоду      (+).

 

9.                 Під час бійок олені не використовують свої роги, вони б'ються копитами та тулубом (-).

10.             Мова хімічних сигналів добре розвинена в мурашок. Вони передають інформацію одна одній дотиками своїх антен (+).

 

VI.Домашне завдання

Опрацювати параграф 27 

pdf
Додав(-ла)
Subotinova Angelina
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
18 травня 2022
Переглядів
3227
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку