Урок "Вимова і написання слів з апострофом"

Про матеріал

Головною метою уроку є формування навичок правильної вимови, читання і записування слів з апострофом; поглиблення знань учнів про роль апострофа; дотримання культури поведінки на уроці; удосконалення навички співпраці у групах; розвиток спостережливості; прищеплення інтересу до рідної мови.

Перегляд файлу

Урок української  мови в 2 класі

ТЕМА. Вимова і написання слів з апострофом. Спостереження за твердою вимовою приголосних звуків, позначених буквами б, п, в, м, ф та р, перед  апострофом.

Мета:

формувати навички правильної вимови, читання і записування слів з апострофом; поглиблювати знання учнів про роль апострофа; учити  дотримуватись  культури поведінки на уроці;  удосконалювати навички  співпраці   у групах; розвивати спостережливість; прищеплювати інтерес до рідної мови;

 

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: картки для груп (вирізані з паперу гілочки калини, кетягитільки зображення, на яких прикріплений двосторонній скотч, ягідки, вирізані з кольорового паперу): зображення кетягу калини;плакат із зображенням зимового куща калини;  картки для групової роботи.

Хід уроку

І.  Організація класу

  •       Подивіться одне на одного, погляньте мені в очі, посміхніться! На уроці перед вами постануть цікаві завдання. Щоб упоратися із ними, потрібно працювати старанно, слухати уважно і писати охайно.

А плоди нашої старанності ми зможемо побачити наприкінці уроку. У вас на партах є вирізані з паперу гілочки калини з  кетягами  і ягоди . За кожну правильну відповідь, за кожне правильно виконане завдання ви будете прикріплювати на кетяг ягідку. У кого пишніший кетяг — той працював старанніше

 

1. Каліграфічна хвилинка   Слайд 2

Урок почнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки. 

    1) Запис з'єднань у зошити.

К К  к к Кк Ке ке ет тя яг кетяг

 

2)  Робота в групах. Гра «Пазли»   Слайд 3

а) Складіть  речення  із  окремих «пазлів»  - 1,2 групи

 

  1. Кетяг - ,   ягід ,  пучок,     гілці.        квітів,  одній ,      на
  2. Кетяг - ,    пучок,     стеблині.      квітів,  одній ,      на

 

б) Складіть картинку і відновіть вірш – 3, 4 групи 

      Слайд  4        Калина


Червоніла, пломеніла,

Ґрона жевріли як жар,

Не лякалась, не біліла –

                  Не калина, а пожар. 


  1. Запис речення.  Слайд 5

Як по – іншому названо кетяг у вірші?

Кетяг, пучок, ґроно.

  •    А тепер об’єднаємо  два  речення в одне і запишемо його.

Кетяг  — пучок ягід або квітів на одній гілці, стеблині.   (під диктовку)

 (ягідка на ґроно)

  1.     Гра «Найрозумніший». Змагання у групах
  •   Скільки букв у слові кетяг? - 5
  •   Скільки звуків у слові кетяг? - 5
  •  Скільки голосних звуків у слові кетяг? - 2
  •   Скільки приголосних звуків у слові кетяг? - 3
  • Назвіть тверді приголосні звуки у слові кетяг.   [к],[ г] (ягідка на ґроно)

 

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

 

- Сьогодні  ми познайомимося з новим цікавим матеріалом. А про що піде мова ви дізнаєтесь якщо уважно послухаєте казку.

1.  Казка  про Апостроф

На сторінках книжок живуть братик і сестричка. Вони дуже схожі між собою. Але братик трішки гордовитий, тому пнеться до голови букв, а сестричка скромна, все внизу – біля ніг. Не всі дружать з гордовитим братиком. Його приймають слова після букв  б,п,в,м,ф, інколи після р , перед я,ю,є,ї. Почав він зватися Апостроф, а у сестрички коротеньке ім’я – Кома. 

 - Хто здогадався   про що піде мова на уроці?             

 - Сьогодні ми  дізнаємось коли вживається апостроф, з якими буквами він «дружить».    

  2. Вправа «Мозковий штурм»

  •               Пригадайте  йотовані букви. (Я Ю Є Ї). 
  •            Чи впливають вони на м’якість  попереднього приголосного?  (Попередній приголосний стає м’яким ) 

 

 

  • Скільки звуків вони позначають, якщо стоять після приголосних? (1)
  • А чи можуть ці букви позначати 2 звука?

Давайте зараз перевіримо, хто з вас був правий. (ягідка на ґроно)

 

ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.Робота над словами з апострофом.

(Вчитель записує на дошці – учні коментують)

Рядок, пір’я, голуб’я, п’ю,в’є, м’яч, торф’яний.

  • Назвіть перші два звука в  слові рядок - [р а]
  •  Що вплинуло на м’якість приголосного? (Його м’якість позначає на письмі буква - я)
  •  Який звук позначає буква р в слові пір’я? (Твердий приголосний -  [р])
  •  А буква я? (Буква я позначає 2 звука)

(Аналогічна робота проводиться з іншими словами, які записуються на дошці в зошитах )

2. Висновок.

Апостроф пишеться після букв , що позначають тверді приголосні, перед Я Ю Є Ї, які позначають 2 звука.

(ягідка на ґроно)

  1.         Ознайомлення з правилом (с. 65).

- А тепер познайомтесь з правилом в підручнику.

  •         Краще запам’ятати букви, після яких пишеться апостроф вам допоможе фраза –    МаВПа  БуФ 

 

Фізкультхвилинка

  1. Виконання впр. 176 –коментоване письмо. Групова робота. Слайд 6

         -   Прочитайте    словосполучення.

1- Наше  подвір’я,     2- дерев’яна лавочка, 3- м’який диван, 4 - гусяче пір’я.

  •            Спишіть .
  •            Поясніть уживання апострофа у словах.
  •            Складіть речення з поданими словосполученнями. (По 1 словосполученню на группу і запишіть).

      Перевірка групової роботи. Зачитування речень.   (ягідка на ґроно)

 

ІV. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота в групах  на картках.  Слайд 7

  •     А тепер завдання ускладнюється. Прочитайте і  вставте де потрібно, апостроф.

1 -  В…ють, бур…як, п…явка.

2 - Р…юкзак, пам…ять, р…яд.

3 - Солов…ї, св…ято, в..юн.

4 -  Р…ясно, подвір…я, в…яз.

 

  • В яких словах ви вставили апостроф? Чому?
  • Запишіть ці слова у зошити.  (ягідка на ґроно)

2. Вірш – загадка  Слайд 8

- Подумайте , що це?

Я такий же, як знак розділовий,

І відомий шкільній дітворі.

Та в словах української мови

Я пишусь не внизу, а вгорі.

Спробуй лиш написати ім’я –

Зразу стану потрібним і я.

  • Про який знак іде мова?
  •   Коли пишеться  апостроф  у словах?                          (ягідка на ґроно)

 

IV. Підсумок уроку

  •             Який знак ми сьогодні вивчали?

Гра « Так чи ні?» 

  •  Апостроф ставиться після я,ю,є,ї?
  •  Апостроф ставиться після б,п,в,м,ф,р?
  •  Приголосні перед апострофом вимовляються твердо?
  •  Чи ставиться апостроф у слові буря?
  •  Букви я,ю,є,ї після апострофа позначають по два звуки?

(ягідка на ґроно)

  •   А тепер  калиновими  ґронами  прикрасьте  наш  калиновий кущ.  Ви дуже гарно сьогодні працювали ,  старанно?  Ми виростили чудовий кущ калини. Хай він буде символом не тільки нашої України, а й символом наших знань і показником дружної роботи.

 

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ     Слайд 9

Вправа 178.Правило, с.65. 

Відгадайте загадки. Спишіть їх. Поясніть уживання апострофа в словах.

 

doc
Додано
5 березня 2019
Переглядів
2054
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку