Поняття про зазори і натяги у з’єднаннях.
Посадками називають з’єднання двох деталей, характер яких залежить від різниці їх розмірів.
Згідно класифікації існують три типа посадок: Посадки з зазором.
Посадки з натягом.
Перехідні посадки
Схема полів допусків посадок:
а - із зазором; б - натягом; в - перехідної
Посадка з зазором – це посадки, які при зєднанні завжди утворюють зазор. Зазор позначається літерою S. Зазором називається різниця між діаметрами отвору і вала до складання. Зазор дає можливість відносного переміщення деталі, які з’єднується. Розрізняють найменші (мінімальні) та найбільші (максимальні) зазори. Найменшим зазором називається різниця між найменшим граничним розміром отвору і найбільшим граничним розміром вала, або різниця між нижнім відхиленням отворів і верхнім відхиленням валу:
Схема полів допусків посадки з зазором 50
Найбільшим зазором називається різниця між найбільшим граничним розміром отвору і найменшим розміром вала, або різниця між верхнім відхиленням отвору і нижнім відхиленням валу,
Величина зазору залежить від дійсних розмірів.
Середній зазор
Посадки з натягом - це посадки в яких завжди утворюється натяг у з'єднанні.
Натяг позначається буквою N.
Натягом називається різниця між діаметрами вала і отвору до складання. При цьому діаметр вала більший за діаметр отвору. Натяг характеризує ступінь опору зміщення однієї деталі відносно другої після їх складання. Розрізняють найменший і найбільший натяг. Величина натягу залежить віл дійсних розмірів.
Найменший натяг — це різниця між найменшим розміром вала і найбільшим граничним розміром отвору до складання, або різниця між верхнім відхиленням валу і нижнім відхиленням отвору:
Найбільший натяг — це різниця між найбільшим граничним розміром вала і найменшим граничним розміром отвору до складання або різниця між нижнім відхиленням валу і верхнім відхиленням отвору:
Схема полів допусків посадки з натягом 50