Тема уроку: Сума n першіх членів геометричної прогресії
(2 академічні години)
Мета: 1) дидактична: добитися засвоєння учнями формул для обчислення суми n перших членів геометричної прогресії через n член и через перший член и знаменник геометричної прогресії; виробити вміння записувати вивчені формули в залежності від умови задачі і використовувати для вирішення завдань; тренувати здатність вирішувати завдання на знаходження суми n перших членів геометричної прогресії і на знаходження b1 і q, знаючи суму;
2) розвиваюча: розвивати вміння і навички застосовувати формули прогресій при розв’язуванні задач; логічне мислення, вміння аналізувати, виявляти закономірності, зіставляти і узагальнювати факти і робити висновки, вміння працювати з текстом, грамотно застосовувати математичну символіку, обґрунтовувати математичні твердження;
3) виховна: виховувати інформаційну культуру, культуру мовлення учнів, уміння точно і грамотно викладати свої думки, бути активним при вирішенні математичних задач, цілеспрямованість, пізнавальну потребу і інтерес до предмету.
Тип уроку: засвоєння нових знань, відпрацювання умінь.
Методи: пояснювально-ілюстративний, частково-пошуковий
Структура уроку: 1) організаційний етап; (1-2 хв.)
2) перевірка домашнєго завдання; (4-5 хв.)
3) актуалізація опорных знань; (9-10 хв.)
4) мотивація навчальної діяльності та формулювання цілей і завдань уроку; (10-12 хв.)
5) формування знань; (6-7 хв.)
6) формування та відпрацювання умінь; ( 17-20 хв.)
7) домашнє завдання; (2-3 хв.)
8) підсумки уроків; (2-3 хв.)
Хід уроку:
1) организаційний етап
2) перевірка домашнєго задання; 3) актуалізація опорних знань;
4) мотивація навчальной діяльності і формуліровка целей и задач уроку;
5) формирование знаний;
6) формирование и отработка умений
7) домашнє завдання;
8) підсумки уроків; |
Привітання, настрій на роботу - Я хочу, щоб наш урок розширив ваші знання, приніс багато корисної інформації і був для кожного з вас цікавий. Почнемо традиційно з перевірки д / з
Самоперевірка № 766 (3 б.) № 768 (3 б.) № 780 (3 б.)
В рамках підготовки до ДПА- усний рахунок 1) an = 115n-4; a1 - ?, d - ? 2) в скінченній арифметичній пргресії сума першого і останнього дорівнює 10. Чому дорівнює сума другого і передостаннього?
3) a1 = -4; d=2; a5 -?
4) a1 = 9; a4 = 45; S4 -?
5) b1; 2; 4; 8; 16; b6 А) 0 и 20; Б) 1 и 32; В) 0 и 32; Г) 1 и 20 6) b1 =4; q = -0,2; b1; b2; b3 А) 4; 4,2; 4,4; Б) 4; 0,8; 0,16; В) 4; 3,8; 3,6; Г) 4; - 0,8; 0,16.
7) b1 =2; q = -2; b8 -? А) -256; Б) 256; В) -12; Г) 16.
8) b1 =72; b3 =2; bn >0; b2-? А) 12; Б)12 и -12; В) -12; Г) 1/6.
Записуємо число, класна робота, тему уроку
- Отже, ми піднімемося ще на одну сходинку на шляху вивчення теми «прогресія», так як слово «Прогресія» в перекладі з грецького означає рух вперед. За аналогією з арифметичною прогресією, ви дізнаєтеся, що коли вивчемо цю тему, ми дізнаємося кілька нових формул.
Формули суми геометричної прогресії
Якщо відомі b1 и bn Якщо відоміb1 и q Якщо ІqІ<1(на наст. уроці)
Коли ми вивчали формули для обчислення суми n перших членів арифметичної прогресії, ми говорили про легенду про Гаусса. З формулами суми геометричної прогресії теж пов'язана старовинна легенда. Легенда про виникнення шахів Шахова гра була придумана в Індії, і коли індуський цар Шерам познайомився з нею, він був захоплений її дотепністю і різноманітністю можливих в ній положень. Дізнавшись, що вона винайдена одним з його підданих, цар віддав наказ його нагородити за вдалу вигадку. Винахідник, його звали Сета, з'явився до трону повелителя. Це був скромно одягнений вчений, який отримував кошти до життя від своїх учнів. - Я бажаю гідно винагородити тебе за прекрасну гру, яку ти придумав, - сказав цар. Я досить багатий, щоб виконати саме сміливе твоє побажання. Сета здивував царя нечуваною скромністю своєго прохання.Він попросив видати за першу клітку шахматної дошки одне пшеничне зерно. За другу клітину- 2 зерна, за третю - 4 і т. д. - Ти отримаєш свої зерна за всі 64 клітини дошки, але знай, що прохання твоє не варто моєї щедрісті. Вранці царю доповіли: - Не в твоїй владі, повелитель, виконати обіцянку про винагороду. У всіх коморах твоїх немає такого числа зерен, яке забажав Сета. Якщо засіяти пшеницею площу всієї поверхні Землі, вважаючи і моря, і океани, і гори, і пустелі, то за 5 років можна отримати потрібну кількість.
Як же підрахувати, яку кількість зерна потрібно було віддати? Перед нами геометрична прогресія 1,2,4,8,… або 1,2,2²,2³,… І нам треба знайти її суму, кількість членів - 64
S64 = 1+ 2+ 2²+…+ 2⁶²+ 2⁶³ (помножимо на 2)
2S64 = 2+ 2²+2³+…+ 2⁶³ +2⁶ та віднімемо з цієї рівності наступне: S64 = 1+ 2+ 2²+…+2⁶³ отримаємо: S64 = -1+0+0+…+2⁶ =2⁶-1=18446744073709551515 Математика - це точна наука, дане число: вісімнадцять квінтіліонов чотири сотні сорок шість квадріліонов сімсот сорок чотири трильйона сімдесят три більйона сімсот дев'ять мільйонів пьтьсот п'ятдесят одна тисяча шістсот п'ятнадцять
Аналогічним чином можна отримати формулу знаходження п перших членів геометричної прогресії:
Якщо розкриємо дужки, отримаємо:
Якщо q=1, то Sn = b1*n
Розглянемо приклад 1 на стор. 182
За допомогою цих формул ми можемо не тільки вирішувати завдання на знаходження суми, але завдання, в яких потрібно знайти b1 або bn або q Розглянемо приклад 2 на стор. 182
Розв язуємо вправи №812, 814, 823
Самостійна робота (навчального характеру)
№1 Знайдіть три перших члена геометричної прогресії, якщо b1 = -27; q = 1/3 А) -27;9;3 ; Б) -27; -9; -3;
№2 Чому дорівнює дев'ятий член геометричної прогресії (bn ), якщо , b1 = -4/5; q = 1 А) -4/5 ; Б)4/5 ;
№3 Знайдіть суму п'ятнадцяти перших членів геометричної прогресії, перший член якої 10, а знаменник дорівнює -1 А)0 ; Б) 10 ;
№4 Чому дорівнює восьмий член геометричної прогресії (bn ), якщо b1 = 2, q = -2? А) - 256; Б) 256;
№5 Чому дорівнює сума перших чотирьох членів геометричної прогресії (bn), перший член якої b1 = 6, а знаменник q = -2 А) -30; Б) -14;
Відповіді: Б, А, Б, А, А
Опрац.§20 стор.181, чит.конспект, № 813, № 815, № 824, дод. № 829
Отже, якою була мета уроку? Чи змогли ми її досягти? Продвжіть пропозицію: «Сьогодні на уроці я ...»
|
Відповіді на дошці
Запис на дошці: «Рахунок і обчислення-основа порядку в голові.» Песталоцці видатний педагог
Умови на дошці
Найактивніші учні додають бали до д/з(проставляють на полях зошита)
Запис на дошці
Підручник стор. 181
Повідомлення учня про легенду про шахи
Запис на дошці
Робота з підручником
Один учень(на кожну вправу) працює біля дошки, інші в зошитах
Учні обмінюються зошитами - взаємоперевірка |