Конспект уроку з алгебри для учнів 11 класу
Урок- подорож «Комбінаторика навколо нас».
МЕТА : формувати вміння учнів розрізняти види сполук, розв'язувати комбінаторні задачі,перевірити розуміння вивченого матеріалу;розвивати логічне мислення;
виховувати культуру письма, мови; підвищити інтерес до математики.
Конспект уроку з алгебри для учнів 11 класу
Урок- подорож «Комбінаторика навколо нас».
МЕТА : формувати вміння учнів розрізняти види сполук, розв'язувати комбінаторні задачі,перевірити
розуміння вивченого матеріалу;
розвивати логічне мислення;
виховувати культуру письма, мови; підвищити інтерес до математики.
ОБЛАДНАННЯ: урок супроводжується мультимедійною презентацією.
ХІД УРОКУ.
1.Організаційна частина.
2.Перевірка домашнього завдання.
Учні обмінюються зошитами. Правильність виконання завдань звіряємо з дошкою. (слайд 2)
3.Актуалізаця опорних знань.
Представникам різних професій доводиться розв’язувати задачі, в яких з деякої множини об’єктів потрібно вибирати елементи, що мають ті або інші властивості, розміщувати ці елементи в певному порядку.Оскільки в таких задачах йде мова про комбінування об’єктів,їх називають комбінаторними.
(слайд 3) Отже ,комбінаторика - розділ математики, в якому для скінченної множини розглядаються різні сполуки елементі .(відповідь учня)
Термін «комбінаторика» був введений в математичну мову німецьким філософом,математиком Лейбніцем, який в 1666 році опублікував свою роботу «Роздуми про комбінаторне мистецтво».
Давайте пригадаємо, які ми знаємо види сполук елементів.(слайд 4)
При розв’язуванні простих комбінаторних задач спочатку слд визначити вид сполуки.
Колективно заповнюємо таблицю ( таблиця на партах в кожного учня) (слайд 5)
І ВАРІАНТ |
|
1.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА СКЛАСТИ СПИСОК ІЗ 9 ПРІЗВИЩ? |
9! |
2.УЧНЕВІ ТРЕБА СКЛАСТИ 4 ЕКЗАМЕНИ НА ПРОТЯЗІ 8 ДНІВ. СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ ЦЕ МОЖНА ЗРОБИТИ? |
|
3.НА ПОЛИЦІ Є 35 КНИЖОК. СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА ВИБРАТИ ДВІ З НИХ? |
|
4.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА СФОРМУВАТИ ПОЇЗД З 8 ВАГОНІВ? |
8! |
5.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА ВИБРАТИ 4 ЯБЛУКА ІЗ 10? |
|
4.Самостійна робота.(слайд 6,7)
Визначте вид сполуки, про яку йдеться мова в задачі, та запишіть відповідну формулу.
Правильність виконання самостійної роботи звіряємо з дошкою.
ІІ ВАРІАНТ |
|
1.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА СКЛАСТИ РОЗКЛАД ІЗ 7 ПРЕДМЕТІВ? |
7! |
2.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА РОЗСАДИТИ 4 УЧНІВ НА 25 МІСЦЯХ? |
|
3.ІЗ 20 РОБІТНИКІВ ТРЕБА ВИДІЛИТИ 6 ДЛЯ РОБОТИ НА ЕЛЕВАТОРІ.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ ЦЕ МОЖНА ЗРОБИТИ? |
|
4.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА РОЗПОДІЛИТИ З ОДНАКОВИХ ПУТІВКИ МІЖ 25 УЧНЯМИ? |
|
5. У КЛАСІ НАВЧАЄТЬСЯ 10 ЮНАКІВ.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА ЇХ ВИШИКУВАТИ У ШЕРЕНГУ? |
10! |
5.Розвязування задач.(слайд 8)
Сьогодні на уроці я вам пропоную відправитись в подорож в світ комбінаторики.
Країна «Математика»
Розвязати задачу:
З цифр 1,2,3,4,5 складемо всі можливі п'ятизначні числа без повторення цифр ,які:
1)Починаються цифрою 5 Р4 = 24
2) Не починаються з цифри 3 Р5-Р4=96
3) Починають з 53 Р3=6
Країна «Географія»
Деякі країни, як символ своєї країни використовують прапор в вигляді
чотирьох горизонтальних полосок,однакові по ширині, але різні за
кольором: білий, синій,красний.У кожної країни свій прапор.
1)Скільки країн можуть використати таку символіку? 6
2)Скільки всього країн можуть використати символіку з верхньою
синьою полоскою? 2
Країна «Література»
Пустотлива Макака,
Віслюк,
Цап’юк
Та клиша-Ведмедяка
Квартет зіграти мали хіть.
Дістали нот, баса, альта, дві скрипки
І сіли на лужок під липки –
Мистецтвом полонити світ.
Ведуть смичка, деруть: Квартет – побіч воріт.
“Стій, браття, стій! – кричить Макака. –
Стій пиляти!
Як музиці іти? Не так нам слід сідати.
Cкількома різними способами можуть сісти музиканти? 24
Країна «Спорт»
Чемпіонат,в якому беруть участь 16 команд, проводиться в два круги (тобто кожна команда двічі зустрічається з кожною з решти команд). Визначити, яка кількість зустрічей має бути проведена.
Країна «Українська мова»
1)Скільки чотирьохбуквенних слів можна скласти з слова «фігура»?
2)Скільки серед них таких, які не містять букву «р»?
3) Скільки серед них таких, які починаються буквою «ф» і закінчуються буквою «а»?
ІІ ВАРІАНТ |
|
1.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА СКЛАСТИ РОЗКЛАД ІЗ 7 ПРЕДМЕТІВ? |
|
2.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА РОЗСАДИТИ 4 УЧНІВ НА 25 МІСЦЯХ? |
|
3.ІЗ 20 РОБІТНИКІВ ТРЕБА ВИДІЛИТИ 6 ДЛЯ РОБОТИ НА ЕЛЕВАТОРІ.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ ЦЕ МОЖНА ЗРОБИТИ? |
|
4.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА РОЗПОДІЛИТИ З ОДНАКОВИХ ПУТІВКИ МІЖ 25 УЧНЯМИ? |
|
5. У КЛАСІ НАВЧАЄТЬСЯ 10 ЮНАКІВ.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА ЇХ ВИШИКУВАТИ У ШЕРЕНГУ? |
|
І ВАРІАНТ |
|
1.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА СКЛАСТИ СПИСОК ІЗ 9 ПРІЗВИЩ? |
|
2.УЧНЕВІ ТРЕБА СКЛАСТИ 4 ЕКЗАМЕНИ НА ПРОТЯЗІ 8 ДНІВ. СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ ЦЕ МОЖНА ЗРОБИТИ? |
|
3.НА ПОЛИЦІ Є 35 КНИЖОК. СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА ВИБРАТИ ДВІ З НИХ? |
|
4.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА СФОРМУВАТИ ПОЇЗД З 8 ВАГОНІВ? |
|
5.СКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ МОЖНА ВИБРАТИ 4 ЯБЛУКА ІЗ 10? |
|