Розробка практичного заняття "Обчислення границь. Дослідження функції на неперервність. Визначення точок розриву та асимптот" містить:
- перевірку базових знань студентів (учнів) за даною темою;
- структурований теоретичний матеріал;
- приклади розв'язання завдань;
-різноуровневі індивідуальні завдання.
Дана розробка може застосовуватися в профільних класах ( 11 клас) так і при вивченні вищої математики.
Практичне заняття
Тема: Обчислення границь. Дослідження функції на неперервність, визначення точок розриву та асимптот.
Мета: набуття практичних навичок при:
Обладнання та наочність: інструкція до виконання практичного заняття №10.
Хід заняття:
І. Організаційні моменти.
ІІ. Вхідний контроль.
Тестування:
|
|||||
|
|
|
|
||
А
|
Б
|
В
|
Г
|
||
2. Встановити відповідність між границями та значеннями |
|||||
|
|
|
|
||
А
|
Б
|
В
|
Г
|
||
3. Функція в точці має розрив ІІ роду. Причому відомо, що . Схематично зобразити, як поводить себе функція в околі точки , якщо |
|||||
Варіант 1 |
Варіант 2 |
Варіант 3 |
Варіант 4 |
||
|
|
|
|
||
ІІІ. Основні поняття.
ОСНОВНІ ТЕОРЕМИ ПРО ГРАНИЦІ ФУНКЦІЇ
|
|
|
|
|
. |
Розкриття невизначеностей
Невизначеність виду - задана відношенням двох многочленів Правило: потрібно чисельник і знаменник розділити на найвищий степінь у цих многочленах.
|
|
Висновки: |
|
Вигляд відношення |
Значення границі |
Степінь чисельника дорівнює степені знаменника |
Відношенню коефіцієнтів при старших степенях |
Степінь чисельника менше степені знаменника |
|
Степінь чисельника більше степені знаменника |
|
Невизначеність виду - задана відношенням двох многочленів Означення: Множник через який чисельник і знаменник прямують до нуля називається критичним множником. Правило: Потрібно у чисельнику і знаменнику, заданого відношення, виділити критичний множник і скоротити на нього дріб. Якщо при цьому розкладання на множники виявиться утрудненим, то треба розділити чисельник і знаменник на критичний множник «у стовпчик». |
|
Невизначеність виду - задана ірраціональними виразами.
Правило: крок 1 – позбутися ірраціональності в чисельнику ( помножити на спряжене до чисельника чисельник і знаменник; шляхом введення нової змінної); крок 2 - скоротити на критичний множник .
|
|
Невизначеність виду - задана ірраціональними виразами
Правило: Невизначеність виду шляхом рівносильних перетворень потрібно звести до невизначеності ,яку позбавитись за вище описаним алгоритмом.
|
Важливі границі
І важлива границя |
|
Наслідки |
|
|
|
||
|
|
ІІ важлива границя |
|
Наслідки |
|
|
|
||
|
|
Алгоритм дослідження функції на неперервність
|
Класифікація точок розриву
Асимптоти
Означення: Пряма називається асимптотою кривої, якщо відстань від змінної точки М кривої до цієї прямої при віддаленні точки М у нескінченність прямує до нуля.
Асимптоти |
|
Вертикальні |
Похилі |
Якщо
або
то пряма є вертикальною асимптотою для графіка функції Зауваження: якщо функція дробового виду то її обов’язково потрібно обстежити на наявність вертикальних асимптот в точках при яких знаменник обертається в нуль. |
Рівняння дотичної в загальному вигляді , тоді
Зауваження: якщо хоча б одна з границь не існує, то крива похилих асимптот у відповідній півплощині не має. |
IV. Систематизація та узагальнення знань студентів.
Приклад 1.1: Визначити тип невизначеності та знайти границі:
; ;
Розв'язання
.
ІІ спосіб:
.
.
.
.
Приклад 1.2 Визначити тип невизначеності та знайти границі:
;
Розв’язання
.
Приклад 1.3 Визначити тип невизначеності та знайти границі:
; .
Розв’язання
.
.
Приклад 1.5 Визначити тип невизначеності та знайти границі:
; .
Розв’язання
Приклад 2: Дослідити функцію на неперервність. Визначити тип точок розриву та схематично побудувати графік функції.
Розв’язання:
. Обстежимо функцію в т. х0=0.
Будуємо схематично графік
Приклад 3. Дослідити функцію на неперервність, наявність асимптот. Визначити тип точок розриву та побудувати схематично графік функції.
Розв'язання:
.
Обстежимо функцію в т. х0=0:
Обстежимо функцію в т. х0= -1:
Будуємо схематично графік:
V. Практична частина. Виконання індивідуальних завдань відповідно власного варіанту.
Рекомендації:
Завдання 1: Визначити тип невизначеності та знайти границі.
Примітка: на оцінку «3» студент довільно вибирає з кожної стрічки одну вправу.
на «4» - довільно з п. 1.1 та 1.5 вибрати дві вправи. №1.2 – 1.4 виконати в повному обсязі.
на «5» - необхідно знайти всі границі з п. 1.1 – 1.5
|
А |
Б |
В |
1.1 |
|
|
|
1.2 |
|
|
- |
1.3 |
|
|
- |
1.4 |
|
- |
- |
1.5 |
|
|
|
Завдання 2[1]: Дослідити функцію на неперервність. Визначити тип точок розриву та схематично побудувати графік даної функції.
Завдання 3[2]: Дослідити функцію на неперервність, наявність асимптот. Визначити тип точок розриву та побудувати схематично графік функції.
VI. Підсумок заняття:
Висновок. Продовжити речення:
На практичному занятті я закріпив …………
Мені було важко при …………………….
Мені сподобалось ………………….
VII. Домашнє завдання:
[1] На оцінку «3» дослідити функцію лише на неперервність. Обов’язкове завдання на «4» - виконати в повному обсязі;
[2] Обов’язкове завдання на «5». Причому, завдання №2 виконувати не потрібно.