Конспект уроку з англійської мови (7 клас) "All about food"

Про матеріал
Конспект уроку розрахований для учнів 7 класу загальноосвітнього навчального закладу. Мета: ознайомити учнів з новими лексичними одиницями; тренувати учнів у вживанні нових лексичних одиниць; удосконалювати навички читання та перекладу, усного мовлення; розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам'ять, увагу; виховувати інтерес до вивчення англійської мови, розширювати світогляд учнів на основі ознайомлення з культурою харчування, виховувати культуру спілкування, слухання. Якісне проведення уроку передбачає обов'язковий перегляд відеоматеріалів та виконання ряду письмових та усних вправ. Важливість уроку полягає і в тому, що він орієнтує учнів на здорове харчування, що є важливою складовою ведення здорового способу життя підлітків.
Перегляд файлу

English. Form 7

Тема: «All about food».

Мета:

  • навчальна ознайомити учнів з новими ЛО; тренувати учнів в аудіюванні та вживанні ЛО; удосконалювати навички читання та перекладу, усного мовлення;
  • розвиваюча – розвивати мовну інтуїцію, фонематичний та інтонаційний слух, уміння передавати зміст почутого; розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам’ять, увагу;
  • виховна – виховувати інтерес до вивчення англійської мови, розширювати світогляд учнів на основі ознайомлення з культурою харчування; виховувати культуру спілкування та слухання; виховувати дбайливе ставлення до здоров’я.

 

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування навичок і вмінь.

Дидактично-методичне забезпечення: підручник Карпюк О., зошит, ілюстративні картки, мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

Greeting 1.  Привітання.

Teacher: Good morning, students!

Students: Good morning, teacher!

Teacher: I am very glad to see you! How are you today?

Students: We are glad to see you! We are fine, thank you!

Teacher: So! Are you ready to start our lesson?

Students: Yes, we are!

Teacher: If it is so, let`s go! Take your seats and be ready for the lesson!

Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку.

Teacher: Today we are going to speak about food, one of the most essential parts of our life. So! The theme of our today`s lesson is «ALL ABOUT FOOD».

Teacher: As you know, health is very important for all people, especially for teenagers. And our health depends on food we eat greatly!

We shall practice our listening, reading, speaking skills. You will learn new words. By the end of the lesson you will get to know some information and you will be able to tell a lot of interesting things about food!

Let`s start our lesson!

 

Warming up 3. Уведення в іншомовну атмосферу.

Teacher: And now boys and girls let`s guess the riddles!

  1. I scream, you scream, we all scream for … (ice-cream).
  2. I am very small. I am red. Children like varenyky with me. What am I? (cherry).

Teacher: Good for you!

Teacher: May be, do you know any poems about food?

Students: Yes! We know!

Teacher: OK!

Students:                  I like honey,

                                 I like cheese,

                                 I like beans,

                                 But I don`t like peas.

                                 I like coffee,

                                 I like tea,

                                 I like you! Do you like me?

 

Teacher: Thank you! Good for you! (Clapping)

ІІ. Основний етап уроку

Teacher: My dear friends! You know people can’t live without food. Food is the staff of our life. And people say: «We eat to live but we do not live to eat».

Teacher: Do Ex. 1 (a) on p. 64. Work in groups. Discuss the questions below:

  • What food should we eat to stay healthy?
  • What food shouldn`t we eat too much?

And by the way you will watch  the video about «Healthy Food vs Junk Food»  

 (URL https://www.youtube.com/watch?v=fE8lezHs19s).

  

Teacher: Do Ex. 1 (b) on p. 64. Read the text to find out if it mentions your ideas «To stay healthy you should eat …».

Teacher: Do Ex. 2 on p. 65. Work in pairs. Answer the questions.

  1. Why is fresh food better than food from packages?
  2. What kind of oil is the best for your health?
  3. Is white bread better for you than brown bread?
  4. Why do some people want to eat organic food?

 Physical Warming Up.

Teacher: «Let`s sing the song Muffin Man!»

(URL https://www.youtube.com/watch?v=fXFg5QsTcLQ).

 

Teacher: And now it’s time to learn some new words. Listen to me and look at the new Vocabulary Box on p. 67. You must repeat every word after me! Please, look at the whiteboard! (Students repeat).

Teacher: Good for you! You must write down and learn by heart all new words.

Teacher: Do Ex. 3 on p. 65-66. Read the sentences 1-6 and match them with the correct places in the text «POWER FOODS».

Teacher: Now we have to do Ex. 5 on p. 67. Read the text in task 3 again and match the words in blue with their definitions below. Let`s go!

ІІІ. Заключний етап уроку

Summing-up. Підбиття підсумків уроку.

Teacher: Our lesson is coming to the end! But now tell me:

  • Will you eat the unhealthy food?
  • Will you eat the right food?
  • Why are vitamins very important?
  • What is food for you?

Teacher: Today you have worked very well! I liked the lesson. It was great! So …

Your marks …. ..

Home task: Do Ex. 6 on p. 68. (Use all your knowledge and make a list of rules for healthy living).

Thank you! Our lesson is over. Good-bye!

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (7-й рік навчання) 7 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
19 квітня 2022
Переглядів
1829
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку