Тема: Природа.
Тема уроку: Моя улюблена пора року . Погода. Одяг. Відпочинок.
Мета: - навчати активно використовувати словниковий запас,
-складати mind map;
-правильно користуватися граматичними правилами,
-тренувати в правильному написанні лексики;
-розвивати монологічне мовлення та уміння аудіювати
по темі уроку,
- удосконалювати вміння працювати в групах, парах;
-виховувати культуру спілкування, інтерес до вивчення
англійської мови.
Очікувані результати: на кінець уроку учні умітимуть:
- робити усні повідомлення про пори року,
- називати особливості погоди,
- правильно використовувати модальні дієслова, залежно
від мети речення,
- називатимуть дати свят, використовуючи порядкові числівники.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації
Обладнання: постери, флеш-картки, завдання, граматичні таблиці, емблеми для команд, маркери, клей, скотч
Хід уроку
1.Початок уроку
1.1Вітання.Мовленнєва зарядка
Hi guys! How are you? How do you do today?
1.2 Мовленнєва зарядка
Summer, Autumn, Winter, Spring,
A time of year for everything!
Summer for the sun,
Autumn for the showers,
Winter for the snow,
Spring for the flowers.
Summer, Autumn, Winter, Spring,
A time of year for everything!
2.Основна частина уроку
2.1 Оголошення теми та мети уроку
Today we have an unusual lesson - the game-lesson. Our main topic is Nature and today we’ll talk about the seasons, weather, holidays and activities.
For this game the class was divided into four teams: WINTER team with snowflake emblem, SPRING team with saffron flower emblem, SUMMER team with the emblem of strawberries and AUTUMN team with a maple leaf emblem. Each team will receive a variety of tasks that demonstrate their knowledge and skills on our topic and as a result of our lesson we will be able to make with you a mind map
2.2Task 1 Calendar
Let’s look at our calendar . Name the winter months,… and fill in your posters( учні називають місяці та вибирають відповідні до пори року, приклеюють на постери, а потім заповнюють перший листок карти-пам’яті)
2.3 Task 2 Weatherforcast
Before the next task we should remember The Present Simple Tense, especially these adverbs of frequency( always, usually , sometimes, often, rarely , never )
The main difference between the seasons is their weather, let's describe the weather of each season . You need to tell us about the weather using the pictures and words we learned during this unit. First, think and fill in the gabs, then one team member goes to the blackboard and speak.( учні отримують постери та складають розповідь про погоду, використовуючи малюнки та вивчену лексику, один представник команди розповідає про погоду притаманну певній порі року)
2.3 Task 3 Clothes
If you want to know the next task , you should guess the riddle:
Oh, no!
It’s raining!
It is wet! Where is my…..? ( малюнкова загадка )
So, children, do you guess, what is your next task? – Clothes
You should choose clothes for your wardrobe
2.4 Task 4 – Activities
Let’s speak a little! You got different activities , ask your friends what do they usually do in spring / autumn / winter / summer?
P1: - Do you swim in winter?
P2 : - No, I don’t.
P1: - Do you ride a bike in summer?
P2 : - Yes, I do.
( кожна дитина отримує якусь дію, якщо вона не підходить до пори року, то шукає , кому віддати, і складає з ними діалог)
2.5 Task 5 Holidays
For the next activity we need to remember the numbers.
Look at our calendar and count from 1 to 31
Let’s remember ordinal numbers: the first, the second, the third….
Your next task is name the holidays and their date
We celebrate ___________ in _____________
2.5 Робота в зошитах
There are many proverbs related to weather, seasons . Today we are going to learn some of them:
3.Заключна частина уроку
3.1 Підсумки, оцінювання
You were realy very good today. We made a great mind map . We realy did this!
3.2 Домашнє завдання
Your hometask will be prepare a story about your favorite season and tell it on the next lesson