ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
Клас 6
Тема: Велика Британія. Лондон
Тематика ситуативного спілкування: “A Tour of London / Тур по Лондону”
Мета уроку:
Очікувані результати на кінець уроку:
Тип уроку: урок розвитку умінь аудіювання
Обладнання уроку: підручник (A. Nesvit “English” 6), роздатковий матеріал, ілюстративний матеріал, карта Лондона, аудіо- та відеоматеріал.
ХІД УРОКУ
Етап, прийом навчання |
Зміст уроку |
Примітка |
Етап 1. Організація класу і бесіда з учнями Прийом: вітання та бесіда з учнями (введення в іншомовну атмосферу) |
T: Good afternoon, children. I’m glad to see you. How are you? How do you feel today?
|
|
Етап 2. Повідомлення цілей уроку Прийом: активне слухання
|
T: Today we’ll continue learning the topic “London” and you’ll have a possibility to take a tour of London. Subtopic: “A Tour of London” Learning outcomes: by the end of the lesson you will be able to listen to and understand a bus tour announcement; to make up and present the projects according to the situations. |
|
Етап 3. Фонетична зарядка Прийом: розучування скоромовки |
T: Listen to the sounds and repeat. [θ] [ð] third the month this Elizabeth Thursday Birthday T: Let’s read a tongue-twister. “Elizabeth’s birthday is on the third Thursday of this month” |
|
Етап 4. Мовленнєва зарядка Прийом : завдання на поєднання
|
T: Look at the board and match the names of London sights with the corresponding photos. T: Match the parts of the proverbs and read them aloud. 1)“When a man is tired of London, he is tired of life”. (Samuel Johnson) 2) “If London is a watercolor, New York is an oil painting.” (Peter Shaffer) 3) “By seeing London, I have seen as much of life as the world can show.” (Samuel Johnson)
|
|
Етап 5. Перевірка домашнього завдання. Прийом : індивідуальне завдання |
T: Your homework was to revise the vocabulary and the information on the sights of London. We’ll check it during the lesson. T: Some pupils performed an individual task, so let’s listen to their “London Rap”.
«London song Big Ben rap» |
|
Етап 6. Передтекстовий етап Прийом : Гра на передбачення
|
T: Let’s play a game “Two truths and one lie”. Read and tell what statements are True and Wrong.
1. You can go shopping or have lunch in Covent Garden Market.-T |
|
Етап 7. Аудіювання (оголошення в екскурсійному автобусі Лондона) Прийом 1: активне слухання з метою одержання інформації (2 рази)
|
T: Now, you’ll listen to a real bus guide talking about the sights of London. Ex. 1, p.133 |
|
Етап 8. Післятекстовий етап (контроль розуміння прослуханої інформації) Прийом 1: робота з картою
Прийом 2: виконання завдання на заповнення пропусків
Прийом 3: завдання на встановлення відповідностей
|
T: Work in groups of 4-5 people. Listen one more time and work with a map while you listen. Write a number (1-6) to put these places in order that the tour bus will visit them.
T: Сomplete the sentences.
T: Match the names of some London sights to the pictures and their descriptions.
|
|
Етап 9. Фізкультхвилинка Прийом: виконання пісні та повторення рухів за вчителем |
T: Let’s do some physical exercises and sing a song «Wheels On The London Bus». Stand up and follow after me.«Wheels On The Bus Song. London»https://www.youtube.com/watch?v=I46IcoFAVdU |
|
Етап 10. Робота над міні-проектом Прийом: використання кейс-методу |
T: Work in groups of 4-5 people. Imagine that we are in London. After taking the bus tour, you have 7 hours of spare time. Each group should discuss what to do in London in your free time and present the results in a form of a project. |
|
Етап 11. Презентація проектів Прийом: презентація результатів вирішення ситуації (кейсу) |
T: Present your projects.
|
|
Етап 12. Підбиття підсумків уроку та оцінювання Прийом: заповнення форми зворотного зв’язку |
T: Let’s have a look at our learning outcomes. Finally, complete the feedback. |
|