Щоб зацікавити учнів предметом дуже ефективним методом є ігрові методи навчання. Даний конспект має на меті закріпити лексичний матеріал теми, вдосконалювати навички слухати текст і сприймати на слух, формувати в учнів навички діалогічного і монологічного мовлення, практикувати учнів у вживанні запитання Where is the pen?
Тема: Де мої речі?
Мета: Ознайомити учнів з прийменниками місця: on, in, under та навчити вживати їх у
мовленні; вчити ставити запитання Where is the pen? та відповідати на нього;
розвивати пам'ять, увагу, мислення, комунікативні навички;
виховувати інтерес до вивчення іноземної мови.
Обладнання: предметні малюнки, схеми, картки.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІІ. Фонетична зарядка
[ ] she, shelf, shop
[ ] we, Willy
Why do you cry, Willy?
Why do you cry?
Why, Willy? Why, Will? Why, Will? Why?
T: Who is this? (показує малюнок хлопчика Willy, 7) How old is he?
Ps: He is Willy. He is seven.
T: He is crying.
IV. АОЗ
1. Уведення в іншомовну атмосферу.
1) Game “What is this?”
Sharpener, pencil-box, pen, CD, book, eraser, copybook, ruler, bag
Учень підходить до столу, бере один малюнок
Ps: What is this?
P: This is a desk.
2) Game “Disappearing cards”.
Stick six flashcards “school things” on the board. Do choral repetition of the words. Then remove one of the flashcards in the sequence. Pupils chant the whole sequence of six words, including the missing one. Repeat, removing another flashcard. Continue till there are no flashcards on the board and pupils are saying the whole sequence from memory. You can also play the game by writing words on the board, then rubbing out one at a time.
2. Перевірка д.з
V. Основна частина уроку.
1. Вживання запитання What is this?/ What is that?
Game “Ask questions”.
T: Ask questions What is this? or What is that?
This is a pen. This is a computer.
This is a pencil. That is a CD.
That is a ruler. This is a bag.
2. Фізкультхвилинка.
3. Вживання запитання Where is the …?
1) Усна бесіда.
T: Oh, where is my book? – It is on the table. – No.
Where is my pen? – It is on the book. – No.
Where is my pen? – It is under the book. – No.
(повторити запитання кілька разів)
Where is my pen? – It is in the pencil-box.
2) Робота з підручником
Ex2,p46
T: Number 1. Where is the bag?
Ps: It is under the chair.
4. Reading.
1) wh [ w ]
What, where, white
2) Game “Magic sentences”.
Whereistherpencil? Whereisthepen?
Whereisthedesk? Whereisthebook?
Whereisthebag? Whereistheruler?
5. Writing
Fill in: what, where.
VI. Заключна частина уроку.
1. Д/з
2. Підсумок уроку.
Game “Words activity”
Write the words on the board. Divide the class into two teams and give a pupil from each team a piece of chalk. Say a word from the board. The first pupil run to the board and circle the correct word wins a point for their team.