Конспект уроку з англійської мови на тему: "Дозвілля"

Про матеріал
Конспект уроку з англійської мови на тему: "Дозвілля" для учнів 3 класу. Конспект містить у собі групові та ідивідуальні завдання.
Перегляд файлу

Клас: 3-А                                                                                                             Дата: 17.04.

Тема. Дозвілля.

Мета:

  • навчальна: повторити вивчену лексику та вивчені структури “What time do you…”Iatoclock; вправлятися називати час за годинником; засвоїти нові лексичні одиниці та граматичну структуру “I like to…”, “Do you like to…”
  • розвивальна: розвивати навички усного мовлення, читання, письма; увагу  мислення, пам'ять.
  • виховна: прищеплювати інтерес до англійської мови та улюбленої справи; поважати заняття інших людей.

Обладнання: підручник, зошит, мультимедійна презентація, наочність

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Початок уроку

1. Організаційний момент

- Stand  up! Stand still! Good morning, children! Sit down, please.

2. Фонетичка зарядка.

- Look at the blackboard. Listen to the poem.

- Look at the blackboard. What can you see? (Подивіться на дошку, що ви бачите?)

- Квіточки зі словами.

- Let`s read the words but firstly repeat after me.

   Звук [a:]

  • Для того щоб вимовити звук [a:] ми подовжено вимовляємо звук а  і в кінці ніби ледь чутне «р».
  • [a:] repeat after me. [a:], [a:], [a:], [a:].
  • Let`s read the words (car, farm, park, dark, mark).
  • The next flower.

Звук [r]

- Для того щоб вимовити звук [r] нам потрібно кінчик язика торкнутися піднебіння і вдихаємо повітря.

- [r], repeat after me. [r], [r], [r], [r].

- Let`s read the words (ruler, spring, rose, rubber, run).

  • The next flower.

Звук [ð]

- Для того щоб вимовити звук [ð] нам потрібно кінчик язика поставити між зубами та спробувати вимовити звук д.

- [ð], repeat after me. [ð], [ð], [ð], [ð].

- Let`s read the words (that,this , they, the, then).

3. Мовна  зарядка.

- Now let`s play a game «crosses-tricks». I need two participants. One boy and one girl. Who first find the word and translate. You will be to spell a word and you will be to cross the word.

And we will see who win.

 

t

o

G

e

t

u

p

o

a

l

p

v

f

t

O

m

a

k

e

a

b

e

d

t

q

d

N

e

f

d

q

t

z

r

f

o

r

i

J

l

x

n

t

o

u

i

t

b

u

n

K

u

s

p

c

w

f

y

s

r

x

n

Y

n

e

t

h

a

j

g

k

u

s

e

H

c

r

m

g

s

u

q

e

s

z

r

C

h

i

n

p

h

e

u

j

h

t

o

G

o

t

o

s

c

h

o

o

l

o

e

I

d

m

e

x

k

c

o

h

P

z

d

Y

t

o

c

l

e

a

n

t

z

 

  • You see the city. But this city is empty. There is the sea. You must set up the buildings, name it and translate. We will have the city.

 

  • At home – вдома
  • At the beach – на пляжі
  • At the shop – в магазині
  • At the circus – в цирку
  • At the cinema – в кіно
  • At the playground – на дитячому майданчику
  • That's the kind of city we got.

 

You see the clock. You must name call hours by clock.

  • What time is it?
  • It is…

 

ІІ. Основна частина

  1. Оголошення теми та мети

- The topic of our lesson is “ Free Time”. Today at the lesson we are going to learn new words, learn new structure “I like to…”, “Do you like to… , read the sentences, play a games and work in group. 

2. Фізкультхвилинка

3. Вивчення нових лексичних одиниць

  • to collect  stickers [ту келект стіке ] – колекціонувати наклейки
  • to collect  stamps [ту келект стампс ] – колекціонувати марки
  • to skip [ту скіп] – стрибати  на скакалці
  • to ride a bike [ту райд е байк] – їздити на велосипеді
  • to watch TY [ту воч ті-ві] – дитивися телевізор
  • hide-and-seek [хайд-енд-сик] – хованки

 

4. Вивчення нової граматичної структури.

- When I went to you for a lesson, I found  I found a question in it. I will hand them over to you now. Expand them. I have a candy too. You see the my question.

 

Do you like to ride a bike?

 

  • I must answer. If I like to ride a bike I must answer “I like to ride a bike”.
  • If I do not like to ride a bike I must answer “I do not like to ride a bike”.

 

  • I like to ride a bike.
  • I do not like to ride a bike.

 

  • Expend your candies and read the questions.

 

  • Do you like to play hide-and-seek?
  • Do you like to ride a bike?
  • Do you like to watch TY?
  • Do you like to skip?
  • Do you like to collect stickers?
  • Do you like to collect stamps?
  • Do you like to play hide-and-seek?
  • Do you like to ride a bike?
  • Do you like to watch TY?
  • Do you like to skip?
  • Do you like to collect stickers?
  • Do you like to collect stamps?
  • Do you like to skip?

 

5. Фізкультхвилинка

- I will name the movements and you must do it movements that have word PLEASE.

To play hide-and-seek.

to play football, please.

to ride a bike.

to watch TY, please.

to skip, please.

to skip.

 

6. Розвиток навичок письма, читання.

- I will give you cards and you must insert a word instead of a picture.

- Who did the task?

- Open you exercise-books and write down the sentence.

 

  1. I like to ride a bike. My bike is red. It is my favourite color.
  2. I like to collect stickers. I also like to skip. Look! This is my skipping rope. It`s new.
  3. I do not like to skip. I like to watch TV. I like cartoon.

 

7. Закріплення нового матеріалу

 

You see 2 smiles and I have the words.  If you know the word I put him under the joyous smile. If you do not know the word, I put him in a sad smile. Let's see how you  learned the word.

 

ІІІ. Заключна частина

  1. Повідомлення домашнього завдання

- Open your diaries and write down your homework. Our hometask you need go task on letters.

  1. Підсумок уроку.

- Яке завдання вам  найбільше сподобалося ?

- Що було складним ?

- А що було легким ?

 

- The lesson is over. Stand up. Good bye!

 

docx
Додано
11 березня 2020
Переглядів
1843
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку