Конспект уроку з англійської мови на тему:"London"

Про матеріал
Lesson Тема: Around the city Підтема: Лондон і його визначні місця. Мета: Освітня: сформувати уявлення учнів про столицю Великобританії поглибити знання учнів про визначні місця Лондона, правила вуличного руху в Україні та Британії. Розвивати кругозір учнів, стимулювати учнів до самостійного пошуку додаткової інформації по темі. Практична: удосконалити комунікативні здібності учнів, учити застосовувати отримані знання в конкретній ситуації, навчати утворювати ступені порівняння прикметників. Перевірити рівень знань учнів під час мовлення, аудіювання та виконання вправ. Розвиваюча: розвивати культуру спілкування в ситуації “Як пройти..?” Розвивати уміння порівнювати і узагальнювати матеріал, висловити свою думку англійською мовою. Виховна: виховувати почуття причетності до світової історії та культури, пошану та інтерес до культури країни, мова якої вивчається. Виховувати почуття поваги до людей, ввічливості під час спілкування. Тип уроку: урок застосування знань, навичок і умінь. Форма уроку: Урок-подорож. Форми роботи: Індивідуальна, колективна, письмова, фронтальна. Обладнання уроку: підручник, робочий зошит, ТНЗ: мультимедійний проектор, презентаційний матеріал з теми «Лондон». Хід уроку I .Introduction. Greeting. Організаційний момент та привітання Teacher: Good morning , dear friends! Let’s greet each other. Cl. Good morning teacher, Good morning my friend! Give me your hand, Let’s smile and say: Have a nice day! Have a nice day, teacher ! Teacher: I wish you a nice day too. 2. Aim. Орієнтація, мотивація діяльності. Teacher: Today we’ll have the last lesson on our topic —Around the City. We’ll continue to speak about London and its places of interest. We are going to develop your reading and speaking skills, sing song, watch a computer presentation on the topic and work with cards. So, let’s start our lesson. But first, I want to ask you why we need to know this topic? ( to find the way or place; not to be lost; to help other people) II. Main part . Закріплення вивченого матеріалу в мовних вправах. Показ слайдов з презентації. Повторення вивченої лексики по темі. 1. Scrambled Letters Teacher: Before we continue, let’s remember the words we learnt about town life. We have scrambled letters - put them in the right order and you’ll know some town objects. Учні виконують вправу в зошитах. Teacher: Now you can check the words. Who can read them? Have you made any mistakes? Well done. 2. A crossword puzzle Teacher: Now, children, let us do a crossword puzzle. Look at the crossword on the screen and find the words square, tower, bridge, palace centre, hotel, bank and the key word of our topic. C P A L A C E G A T O W E R B C E N T R E B R I D G E R F O H O T E L L B A N K O S Check yourselves 3. Answering the questions Teacher: Right you are, the key word is London. Now I want to ask you some questions about this city and see what you know about it: • What is London? • Where is it situated? • On what river does London stand? • What kind of city is it? 4. Grammar practice. Виконнання граматичних завдань на закріплення ступенів порівняння прикметників та закріплення лексичних одиниць по темі Teacher: So, London is great! What adjectives can we mention when we speak about this city ? (Учні називають прикметники, які вони асоціюють з Лондоном та його визначними місцями) Teacher: What are the degrees of comparison of the following adjectives: old, long, big happy, famous, interesting, beautiful (Учні називають три ступені порівняння прикметників і звіряють свої відповіді з мультимедійною дошкою) Teacher: Now you can check your answers. 5. Game. Тренування в читанні назв англійських визначних місць. Teacher: We go on. Do you know the names of places of interest in London? Now we shall see it. Let’s play a game. Read the first part of the name of the place and elicit the second one. For example, Hyde… (Park), Tower… (Bridge), Downing… (Street). Who wants to try? T-Buckingham Cl.- Palace T-Westminster Cl.- Abbey T-Trafalgar Cl.- Square T-The Houses of Cl.- Parliament. T-St. Paul’s Cl.- Cathedral T-The Tower of Cl.- London T-Big Cl.- Ben Teacher: Well done. You can check it by yourselves. (слайды 6-7) 6. Speaking. Game “Guess the place” Teacher: Can you recognize London’s places of interest? Look at the blackboard. You can see painted doors. Open them and name the places hidden behind them. Who wants to be the first? Учні по черзі відкривають символічні двері, називають визначні місця Лондона і одним реченням характеризують їх. . 7. Matching Teacher: Thank you for your information. Your next task is to match the two halves to make up sentences and translate them into Ukrainian. 8. Listerning comprehention. Video Pre-listening Mind map. Teacher: What do you imagine when you think of London? Teacher: . I am sure all pupils of our class would like to see London and its places of interest. I invite you to visit London! I think today’s weather suits our travelling . Let’s start our trip with two funny animals. I offer you to watch this video attentively . Listening While listening pay attention to the peculiarities of this city Post- listening I am giving you out the cards with the sentences. Some words are missing. Read the sentences to yourselves and choose the right answer: 1.They are going to a really nice place to … a) have a cup of tea b) meet Englishmen c) see places of interest 2. People are very… and full of cheer in London a) friendly b) nice c)interesting 3.The Buckingham Palace is… a) old b) great c) big 4. The Tower is bigger than … a) a hill b) an elephant c) a monument 5.The animals sing about … a) double decker buses, b) queen cabs, c) nice parks Teacher: Ok, children, are you ready? Have you chosen the missing words? Please, check it. Учні перевіряють речення на екрані проектора. (слайд 17) 9. Speaking. Развиток навичок усного мовлення– монологічні висловлювання про визначні місця Лондона. Teacher: We are going on our trip. My dear friends, I ask you to imagine that you are guides. Try to tell Ukrainian children about London and its places of interest. (слайд ) Teacher: I see a tall tower. What is it? What do you know about Big Ben? (слайд ) Pupil …, you are welcome. Учень розповідає про вежу та Біг Бен Teacher: Oh, I see a great church. What is it? Yes, you are right. Will you tell us about Westminster Abbey? (слайд 13) Учень розповідає про Вестминстерське Абатство. Teacher: Do you see that wonderful building? Who would like to tell us about it? (Buckingham Palace) (слайд 12) Учень розповідає про Букингемський Палац Teacher:We are in Trafalgar Square, aren’t we? What is it famous for? Can you tell us? Учень розповідає про Трафальгарську площу. (слайд 14) Teacher: What is it? That’s right. This is the National Gallery. Who can tell us about it? Учень розповідає про Національну галерею Teacher: Isn’t it another great church? Who built it? It will be interesting to know. Can you tell us about St Paul’s Cathedral? (слайд 15) Учень розповідає проCобор Св. Павла Teacher: Who can describe this magnificent place? (The Tower of London) (слайд 10) Учень розповідає про Лондонський Тауер Teacher: I can see an unusual bridge over the river. Do you know anything about it? Учень розповідає про Тауер Брідж 9. Realaxation. Музична пауза. Teacher: We have finished our trip. I hope it was interesting. Now it is time to have a rest. Let’s listen to the song about Tower Bridge and do some special exercises. Who can show them to us? Children, you know what to do - repeat the movements after your classmate. Song “London Bridge is falling down ” 10. Speaking practice. Teacher: Look at the map of London. Let’s act the dialogue “How you can get to St. Paul’s Cathedral” 11. Check on Homework. Project Presentation. Teacher: And now let’s check up your homework. Your task was to prepare projects “My way from home to school” Listen to your projects! Who wants to be the first? Учні перед класом демонструють схеми шляху від дому до школи та презентують свої проектні роботи III. Summarizing. Підведення підсумків уроку. Teacher: What have you learned at this lesson? What did you like? You have worked well! Thank you! Your marks are…. This theme will give you a facility to know English better and you get to know a lot of new information about travelling and London. Homework
Перегляд файлу

Form 8.

Тема:   Around the city”

Підтема: Лондон і його визначні місця.

Мета:

Освітня: сформувати уявлення учнів про столицю Великобританії  поглибити знання учнів про визначні місця Лондона, правила вуличного руху в Україні та Британії. Розвивати кругозір учнів, стимулювати учнів до самостійного пошуку додаткової інформації по темі.

Практична: удосконалити комунікативні здібності учнів, учити застосовувати отримані знання в конкретній ситуації, навчати утворювати ступені порівняння  прикметників. Перевірити рівень знань учнів під час мовлення, аудіювання  та виконання  вправ.

Розвиваюча: розвивати культуру спілкування в ситуації “Як пройти..?” Розвивати уміння порівнювати і узагальнювати матеріал, висловити свою думку англійською мовою.

Виховна: виховувати почуття причетності до світової історії та культури, пошану та інтерес до культури країни, мова якої вивчається.

Виховувати почуття поваги до людей, ввічливості під час спілкування.

Тип уроку: урок застосування знань, навичок і умінь.

 Форма уроку: Урок-подорож.

Форми роботи: Індивідуальна, колективна, письмова, фронтальна.

 Обладнання уроку: підручник, робочий  зошит, ТНЗ: мультимедійний проектор, презентаційний матеріал з теми «Лондон».                                                      

                                                      

Хід уроку

I .Introduction.

Greeting. Організаційний момент та привітання

Teacher: Good  morning , dear  friends! Let’s greet each other.

Cl. Good morning teacher,

Good morning my friend!

Give me your hand,

Let’s smile and say:

Have a nice day!

Have a nice day,  teacher !

Teacher: I  wish you a nice day too.                                  

2. Aim. Орієнтація, мотивація діяльності.

Teacher: Today we’ll have the last lesson on our topic —Around the City.

We’ll continue to speak about London and its places of interest. We are going  to develop your reading and speaking skills, sing song, watch a computer presentation on the topic and work with cards. So, let’s start our lesson.

But first, I want to ask you why  we need to know this topic?

( to find the way or place; not to be lost; to help other people)     

II. Main part . Закріплення вивченого матеріалу в мовних вправах. Показ слайдов з презентації. Повторення вивченої лексики по темі.

1.    Scrambled Letters

Teacher: Before we continue, let’s remember the words we learnt about town life. We have scrambled letters - put them in the right order and you’ll know some town objects.

Учні виконують вправу в зошитах.

Teacher: Now you can check the words. Who can read them? Have you made any mistakes? Well done.

          2. A crossword puzzle

Teacher: Now, children, let us do a crossword puzzle. Look at the crossword on the screen  and find the words  square, tower, bridge, palace centre, hotel, bank  and the key word of our topic.

C

P

A

L

A

C

E

G

A

T

O

W

E

R

B

C

E

N

T

R

E

B

R

I

D

G

E

R

F

O

H

O

T

E

L

L

B

A

N

K

O

S

 Check yourselves

           3. Answering  the questions

Teacher: Right you are,  the key word is London.  Now I want to ask you some questions about this city and see what you know about it:

  • What is London?
  • Where is it situated?
  • On what river does London stand?
  • What kind  of city is it?

4. Grammar practice.  Виконнання граматичних завдань на  закріплення ступенів порівняння прикметників та закріплення лексичних одиниць по темі

Teacher:   So, London is  great! What  adjectives can we mention  when we speak about this city ? (Учні називають прикметники, які вони асоціюють з Лондоном та його визначними місцями)

Teacher:   What are the degrees of comparison of  the following adjectives:  old, long, big happy, famous, interesting, beautiful

(Учні називають три ступені порівняння прикметників і звіряють свої відповіді з мультимедійною дошкою)

Teacher:  Now you can check your answers.

5. Game.  Тренування в читанні назв англійських визначних місць.

Teacher: We go on. Do you know the names of places of interest in London? Now we shall see it. Let’s play a game. Read the first part of the name of the place and elicit the second one.  For example, Hyde… (Park), Tower… (Bridge), Downing… (Street). Who wants to try?

T-Buckingham                         Cl.-    Palace

T-Westminster                        Cl.-     Abbey

T-Trafalgar                                Cl.-    Square

T-The Houses of                      Cl.-    Parliament.

T-St. Paul’s                                 Cl.-    Cathedral

T-The Tower of                        Cl.-    London

T-Big                                            Cl.-     Ben

Teacher: Well done.                

You can check it by yourselves.  

6. Speaking.  Game “Guess the place”

Teacher: Can you recognize London’s places of interest? Look at the blackboard. You can see painted doors. Open them and name the places hidden behind them. Who wants to be the first?

Учні по черзі відкривають символічні двері, називають визначні місця Лондона  і одним реченням характеризують їх.

.  7. Matching

Teacher:  Thank you for your information. Your next task is to match the two halves to make up sentences and translate them into Ukrainian.

8.  Listerning   comprehention. Video

Pre-listening   Mind map.

 

Teacher:  What do you imagine when you think of London?

 

 

 

 

 

Teacher:  . I am sure all pupils of our class would like to see London and its places of interest. I invite you to visit London! I think today’s weather suits our travelling . Let’s start our trip with two funny  animals. I offer you to watch this video attentively . 

           Listening While listening pay attention to the peculiarities of this city

Post- listening

 I am giving you out the cards with the sentences. Some words are missing.

            Read the sentences to yourselves  and  choose  the  right answer:

           1.They are going to  a really nice place to  

a) have  a cup of tea           b) meet Englishmen      c) see places of interest

2. People are  very… and full of cheer  in London              

a)   friendly                        b) nice                           c)interesting

3.The Buckingham Palace is…                         

a)    old                               b) great                         c) big

4. The Tower is bigger than …                       

a)    a hill                            b) an elephant               c) a monument

5.The animals sing about …

a) double decker buses,      b) queen  cabs,             c)  nice parks

Teacher: Ok, children, are you ready? Have you  chosen  the  missing words?  Please, check it.

                  Учні  перевіряють речення  на екрані проектора.

9. Speaking. Развиток навичок усного мовлення– монологічні висловлювання про визначні місця  Лондона.

Teacher: We are going on our trip.  My dear friends, I ask you to imagine that you are guides. Try to tell  Ukrainian children  about London  and its places of interest.

  Teacher: I see a tall tower. What is it? What do you know about Big Ben? 

Pupil …, you are welcome.

       Учень  розповідає про вежу та Біг Бен

Teacher: Oh, I see a great church. What is it? Yes, you are right. Will you tell us about Westminster Abbey?

Учень  розповідає про  Вестминстерське Абатство.

Teacher: Do you see that wonderful building? Who would like to tell us about it? (Buckingham Palace)

Учень  розповідає про   Букингемський Палац

Teacher:We are in Trafalgar Square, aren’t we? What is it famous for? Can you tell us?

                 Учень  розповідає про  Трафальгарську площу.

Teacher: What is it? That’s right. This is the National Gallery. Who can tell us about it?

       Учень  розповідає про Національну галерею

Teacher: Isn’t it another great church? Who built it? It will be interesting to know. Can you tell us about St Paul’s Cathedral?

                  Учень  розповідає проCобор Св. Павла

Teacher: Who can describe this magnificent place? (The Tower of London)

                   Учень  розповідає про Лондонський Тауер

Teacher: I can see an unusual bridge over the river. Do you know anything about it?

                   Учень  розповідає про  Тауер Брідж

9. Realaxation.  Музична пауза.

Teacher: We have finished our trip. I hope it was interesting. Now it is time to have a rest. Let’s listen to the song about Tower Bridge and do some special exercises. Who can show them to us? Children, you know what to do - repeat the movements after your classmate.

Song “London Bridge is falling down ”

10. Speaking practice.

Teacher: Look at the map of London. Let’s act the dialogue “How you can get to St. Paul’s Cathedral”

  11. Check on Homework. Project Presentation.

Teacher: And now let’s check up your homework. Your task was to prepare projects “My  way from home to school”  Listen to your projects! Who wants to be the first?

 Учні перед класом демонструють схеми шляху від дому до школи та презентують  свої проектні роботи

III. Summarizing.  Підведення підсумків уроку.

Teacher:

What have you learned at this lesson?

What did you like?

You have worked well! Thank you!     Your marks are….

This theme will give you a facility to know English better and you get to know a lot of new information about travelling and London.

Homework

 

docx
Додав(-ла)
Hutsal Nataliia
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
9 квітня 2020
Переглядів
880
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку