План-конспект уроку з англійської мови
Клас: 7
Тема №3 «Харчування»
Урок №4: «Мій фірмовий рецепт»
Мета: Знати 40 лексичних одиниць по темі.
Вміти вживати лексичні одиниці, вивчені на попередньому уроці. Сприяти розвитку комунікативних здібностей в учнів. Практикувати учнів в аудіюванні з метою розуміння основного змісту та з метою максимально повного та точного розуміння всієї інформації. Практикувати учнів у читанні тексту з метою розуміння змісту, а також удосконалювати техніку читання. Розвивати фонетичний та інтонаційний слух, мовну здогадку.
Виховувати культуру спілкування а також самостійність, мислення, кмітливість
Хід уроку
I. Introduction to the lesson
Greeting (привітання)
T. Good morning, children!
Ch. Good morning, teacher!
T. I am glad to see you!
Ch. We are glad to see you. too!
T. Sit down, please!
Aim message the subject and purpose of the lesson
The topic of our today`s lesson is “My branded recipe”.
By the end of the lesson you should be able: - use previously learned words from the topic when performing various tasks; - to recognize and understand new words and words combinations from the lesson in the text; - to read and understand the gist and details of the text despite the natural difficulties.
Vocal exercise
Betty Butter bought some butter,
But she said, “My butter`s bitter,
And a bit of butter
Will make my butter better”.
II. General Part
Teaching Listening
Pupils listen to an adapted fairy tale “Stone Soup”. After that make a task.
(“Stone Soup” audioaddition).
After listening
Are the following statements true or false?
Teaching Speaking
Work in groups.
View the video. https://www.youtube.com/watch?v=WDGAOgIZbrs
Task: - name the dishes that were prepared; name the ingredients.
- are these dishes and ingredients healthy or junk?
- do you like this dishes?
Teaching Writing
Put the sentences in the correct order to get a recipe for pancakes. (BP. ex.3 p.70)
Look at the picture and complete the text on page. (BP. ex.4 p.71)
Teaching Reading
Read and translate the text to find out if it mentions your ideas. (PB p.64)
III Conclusion
Summing up
T: What have we done today?
What were we talking about?
Оцінка вчителем
Hometask