Конспект уроку з англійської мови на тему " Свята. Моє улюблене свято" для учнів 4-5 класів , який містить в собі цікаві та корисні завдання для учнів та вчителів
План-конспект уроку
з англійської мови на тему
“ Свята. Моє улюблене свято ”
4-й клас
Вчитель: Cорока Галина Михайлівна.
Гринівецька ЗОШ I-II ступенів
2017р.
Тема: Свята. Моє улюблене свято
Цілі:
Практична: активізувати вживання лексики з теми, ввести та опрацювати нові лексичні одиниці; формувати навички вживання граматичних структур типу My favourite holiday is…
Навчальна: формувати предметні компетентності:
-комунікативно-мовленнєву-удосконалення вміння висловлюватись;
-лінгвістичну- уміння опрацьовувати письмове повідомлення;
-граматичну- здатність користуватися граматичними ресурсами мови;
-соціолінгвістичну- уміння використовувати вирази ввічливості.
Розвивальна: розвивати ключові компетентності:
-соціальну- уміння працювати в групах, парах;
- здоров’язберігаючу- розвивати навички збереження здоров’я.
Виховна:
- сприяти розвитку самостійного та логічного мислення; виховувати увагу;
- прищеплювати любов до зимових свят, інтерес та повагу до традицій країни, інтерес до вивчення англійської мови.
Тип уроку: комбінований урок.
Форма уроку: свято
Форми роботи: фронтальна, індивідуальна,робота в парах.
Обладнання:підручник, робочий зошит, тематичні картинки, магічна скринька, індивідуальні картки, червоні ковпачки, іграшка Діда Мороза, аудіозаписи, ноутбук.
Хід уроку
I.Підготовка до сприймання іншомовного мовлення.
1. Привітання (Greeting)
2. Повідомлення теми та мети уроку (Aim).
II. Введення в іншомовне середовище (Warming up).
1. Мовленнєва зарядка
2.Фонетична зарядка
III. Основна частина уроку
1. Введення і закріплення нових ЛО
IV. Заключна частина.
Хід уроку
I.Підготовка до сприймання іншомовного мовлення.
1. Привітання (Greeting)
Good morning, pupils!
Green, yellow
Red and blue.
Good morning, teacher,
How are you?
II. Введення в іншомовне середовище (Warming up).
1. Мовленнєва зарядка
What season is it now? Do you like winter? (Yes, I do)
Describe the winter. Is it cold? windy? Name winter monthes.
2. Фонетична зарядка
- But first of all prepare our tongues and revise letters. Please look at the screen and name letters and words:
H- hat, ham, hook, hand
O- not, pot, mop, fond
L- lamp, look, little, land
I-pin, tin, list, film
D- day, den, doctor, dog
A-map, fat, cat, man
Y- yard, yes, yellow, holiday
3. Doing the puzzle
T. Well, pupils, to begin with, have a look at the pictures, please. Here is a puzzle for you to do. Name all the words in the pictures; take only the first letter of each word and you will read the key word of today’s lesson. For example, a hat – letter ‘h’ …..
|
|
|
|
|
|
colour |
|
H |
O |
L |
I |
D |
A |
Y |
S |
P1, P2, P3, …..: orange – ‘o’, lemon – ‘l’, ice-cream – ‘i’, dress – ‘d’, apple – ‘a’, You are right! The topic of our lesson is “Holidays. My favourite holiday” (Слайд 1)
What do we usually do at our English lessons? ( учні пригадують вивчений вірш)
We like to read,
We like to play,
We like to study
Every day.(
OK. Today we’ll speak, read, play and even sing a little to know more about holidays.
We’ll improve our speaking, reading, writing skills. We’ll listen to the text and do some exercises. So, let’s start!
II. Введення в іншомовне середовище (Warming yellow – ‘y’, sweets – ‘s’.
1) Brainstorming. (СЛАЙД № 4)
(Повторение и актуализация лексических единиц темы методом мозговой атаки и схематической записи слов-названий праздников)
Now let's fill in the Mind-map. What holidays do you know?
Mind-Map
P.: Christmas, New Year, Mother’s Day, Day, Easter,…
2) Answering teacher’s questions
T: Answer my questions. For example, I like Christmas because it is happy holiday. He likes Pancake Day because he likes to eat pancakes.
- What holidays do you like? Why?
(I like … because ….)
III. Основна частина уроку
Pupils, look on a blackboard. What words and word-combinations do you associate with the word “Holiday (Свято)”? Find and take the pictures, attach them to the blackboard to make a word-map.
(Діти вибирають картинку, називають її українською мовою та прикріплюють магнітом до дошки. Вчитель під кожною картинкою чіпляє назву свята англійською мовою. Після закінчення побудови словникової карти, учитель називає свято, учні кілька разів повторюють за вчителем)
Do you like birthday? Christmas? What is your favourite holiday? (Вчитель вводить запитання, перекладає його і учні дають відповідь, використовуючи структуру My favourite holiday is….)
Ask questions about your favourite holiday
(Діти працюють в парах, запитуючи один одного про улюблене свято) (Слайд 9)
Діалог
- What is your favourite holiday?
- My favourite holiday is Easter. What is your favourite holiday?
- My favourite holiday is New Year
Look, what is with these sentences. Let`s correct them. (Учні працюють самостійно з картками,ставлячи слова у потрібному порядку
Now, read these sentences and write into your copybooks. (Учні читають речення, перекладають і записують у зошити)
3. Гра « Do you know special days? »
- And now let us play a game, you have to go to the blackboard and match the pictures with the names of holidays and tell me when we celebrate this holiday.
St. Valentine’s Day”
St. Valentine’s Day is celebrated on the 14th of February. On this day many people send cards to people they love. They usually do not sign these cards, you must guess who sent cards to you.They also send sweets and flowers.
“Christmas”
Christmas is the most popular holiday. It is celebrated on the seventh of January in Ukraine. People in many countries decorated Christmas tree and give each other presents. People wish each other “Merry Christmas and a Happy New Year!”
In March there is a holiday for English women – Mother’s Day. People in the family try to help her. On that day they visit their mothers and give them presents and “A Mother’s Day Card”
Easter is celebrated every spring. It is always celebrated on Sunday. In April or at the end of March English people celebrate Easter Day. On Easter Sunday children get chocolate eggs and rabbits.
Ukrainian, English and American people often make New Year wishes for the New Year.
So, here in this magic box I have different wishes. Let`s read them and wish one another.
be very, very good.
listen to mum and dad.
not to do anything bad…
.live long and happy
love and be loved
be healthy
be lucky
(Вчитель пропонує учням дістати зі скриньки написані побажання, прочитати їх і перекласти) (Слайд 14)
I see that you know the material rather well.
And what about a crossword. (Учні розвязують кросворд)
IV. Заключна частина.
What have you learned? (Учні дають відповіді)
Let`s remember the names of all holidays. (Вчитель показує картинки зі святами, учні хором називають їх) (Слайд 17)
So, your marks are….
Your homework will be to draw a picture with one of a holiday and write about it some sentences, for example
This is a Christmas. It is my favourite holiday. It is a winter holiday. We have a supper together, sing songs in the evening, give presents. I like Christmas.