Створюючи цю методичну розробку за основну мету я ставила формування та розвиток комунікативної культури школярів ,навчання практичному опануванню англійської мови . Я застосовую такі форми і методи навчальної діяльності, метою яких є постійне накопичення досвіду творчості та формування механізму самоорганізації й самореалізації особистості. За такого підходу кожен учень розвивається як носій творчого досвіду, сприймає навколишній світ через цей досвід. Головною метою розроби є розвиток особистості учня. Я працює над тим, щоб підготувати учнів до спілкування в реальних життєвих ситуаціях, навчити їх здобувати знання самостійно. Моє завдання полягало в тому , щоб створити умови практичного опанування мови для кожного учня , вибрати такі методи навчання , які б дозволили кожному учневі проявити свою активність, свою творчість. Тоді на уроках іноземної мови в учнів формуються уміння і навички іншомовного спілкування. Даний урок сприяє розвитку лексичних навичок т умінь по темі" Живопис" і може бти першим уроком з теми.
УРОК 1
Тема уроку: Живопис .
Цілі уроку : ввести та активізувати лексичний матеріал до теми « Живопис», сприяти розвитку навичок аудіювання та читання, усного мовлення , розвивати лексичні навички та уміння,розвивати увагу, оперативну пам'ять, мовленнєву реакцію, сприяти естетичному вихованню.
Обладнання: мультимедійне обладнання, комп’ютер, презентація до уроку.
Тип уроку: розвиток лексичних навичок та умінь по темі.
Хід уроку:
І .Організаційний момент:
1.Введення в іншомовне спілкування:
T: Good morning, students. Dear friends, I’m glad to see you in a good mood. I am sure you everybody admires art. Everybody knows the meaning of the word but what kinds of art can you name?
Ss: Theatre, painting, music, dance, etc.: T: Now try to group these arts and name these groups.
Ss: Painting, photography, sculpture are visual arts. Dance, music, theatre are performing arts.
T: We have already spoken about drama, music, cinema at our lessons. .
T: Try to find the definition for the word ART.
Art is :
T: Today we are going to speak about art again. : Our lesson will be devoted to painting – the most understandable way of art, because it gives us the most full and vivid impressions.
T: We’ll learn more about painting and check your knowledge. We will learn new words and phrases. We watch and understand a video and listen to the poem about painting and discuss it. We will work in pairs and groups.
T: You can see some quotations about art. Read them.
Horacius said : “ A picture is a poem without words.”
2. Мовна розминка (Warm – up ):
T: Do you agree with these quotations?
Possible answers:
[P1: As for me I quite agree with this saying. No doubt person’s life is too short but the creations are powerful. Centuries will pass but the works created by these brilliant artists will live forever.
P2: I suppose art is living history of the past and it helps us understand the events of those times.
P3: I remember another saying “There is nothing but art. Art is living. I think it plays an important role in the development of mankind. Artists create masterpieces which give us the fullest and most vivid impressions.
P4: Art is expression of the culture and history. Art helps us to understand the culture and history of the native country and the foreign countries.
P5: Art lives. It forms our outlook and enriches our inner world. Art creates our notion of beauty and harmony. Art develops our good qualities.
P6: Art has a great educational significance. It brings people up – makes them more humane and kind.]
II.Основна частина уроку . Main Part.
(матеріал додається )
1. T: What types of pictures do you know?
2. Активізація лексичного матеріалу , виконання вправ( Lexical exercises)
Introducing vocabulary:
- Match the words with their definitions.
(Учні самостійно співвідносять подані художні терміни з їхніми визначеннями, а потім по черзі читають їх)
(Матеріал додається )
-Begin the words with necessary letters
3.Team work for writing.
T: Those who have red cards and yellow cards divide into groups and do some exercises.
- Put the words into the right order to make up words :
S,a,c,n,a,v; k,s,e,t,h; a,n,t,I,r,e,p; t,r,o,p,r,t,a,i;
p,e,l,n,d,a,s,a,c; x,I,e,h,b,i,o,n,t,I; e,r,e,t,e,m,s,a,p,i,c;
y,g,l,a,l,r,e; e,r,n,g,e ; t,a,r ; u,l,c,u,r,t,l,a.
4. Time of fun .
T: Look at the screen .let’s read the poem!
Life is like a piece of art,
It requires lots of heart.
Choose ypur paint and your brush
Take your time avoid the rush
Before your paint, choose your theme
Do not be afraid , to follow your dream.
It is alright , to make a mistake
Your painting is real , it is not fake.
Look at your painting , do not be crying,
Begin again , keep on trying
Your painting is never fully complete,
Enjoy the process, make sure it is sweet.
T: Children , try to answer the questions :
T: This poem belongs to a poet , whose name is unknown.
III. Заключна частина уроку :
- Home assignment:
T: You`ll continue your work and next lesson you`ll present to us your descriptions or poems . And we must do this exercises . ( Match the words with their transcription and translation ) [ вправа додоється]
(pupil`s marks, the result of the lesson, some typical mistakes).
4.
.