Конспект уроку з англійської мови у 8 класі за темою “Your preferences. Do you need a book?” “Твої уподобання. Чи потрібна тобі книжка?”

Про матеріал

Конспект уроку з англійської мови у 8 класі за темою “Your preferences. Do you need a book?”. Мета: ввести, активізувати і закріпити новий лексичний матеріал теми; формувати навички вживання нових ЛО; вдосконалювати навички читання, вимови та усного мовлення з опорою на лексико-граматичні структури; формувати навички логічно будувати висловлювання за змістом прочитаного; розвивати слухову пам'ять, увагу, логічне мислення, розвивати культуру спілкування і мовленнєву реакцію учнів; виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань і позитивне ставлення до читання, прищеплювати любов до читання. Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення знань

Перегляд файлу

Конспект уроку у 8 класі

Тема. “Your preferences. Do you need a book?”

Твої уподобання. Чи потрібна тобі книжка?

Мета: ввести, активізувати і закріпити новий лексичний матеріал теми; формувати навички вживання нових ЛО; вдосконалювати  навички читання, вимови та усного мовлення з опорою на лексико-граматичні структури; формувати навички логічно будувати висловлювання за змістом прочитаного;

            розвивати слухову пам’ять, увагу, логічне мислення, розвивати культуру спілкування і мовленнєву реакцію учнів;                               

           виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань і позитивне ставлення до читання, прищеплювати любов до читання.

Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення знань 

Обладнання: робочий зошит, словник, книга, дошка, канцелярське обладнання;

Методи та методичні прийоми: словесні (бесіда, пояснення), практичні (вправи)

Форми організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна, колективна, індивідуально-відокремлена.

Хід уроку

l. Організаційний етап

Т: Good morning, pupils! I am glad to see you!

P: Good morning, teacher! We are too.

T: We`ve got a guest at the lesson. Greet her, please. Thanks. Take your seats. Who is on duty today?

P: I am.

T: Who is absent today?

P: … is (are) absent (All are present) today.

T: What date is today?

P: Today is Friday, the twenty-fourth of February.

T: Well, thank you.

ll. Перевірка домашнього завдання

T: What homework was for today? Your homework was to do ex. 2 on page 108-109 in the written form and retell the story. You will get ʼ7ʼ points for exercise and ʼ12ʼ points for your report.

T: Now let’s check your homework.

lll. Підготовка учнів до засвоєння нових знань (мотивація)

Т: Today we start to learn about the theme “Your preferences. Do you need a book?” I think you read different books in your life. Today we are going to read the text “Our friends and teachers”. We'll do different exercises and speak about books. First, pupils look at the blackboard and answer, please, my questions:

1. Do you like reading?

2. Do you read much?

3. What famous Ukrainian writers do you know?

4.  What famous British and American writers do you know?

5. Do you prefer (віддаєте перевагу) to read English or Ukrainian books?

6. What is your favourite book? 

lV. Вивчення нового матеріалу

T: Now pupils open your book on page 115, 116 ex.3 and write new words into your vocabularies with translations. Repeat after me these words and then few pupils will read these words once more.

 V. Первинна перевірка засвоєння знань

Т: Now you will do exercise 1 into your workbooks. Answer the question and write your answers. You get “4” points for this task and for all your next tasks.  

Vl. Первинне закріплення знань

  1. Закріплення лексичного матеріалу

Т: To learn words better let’s read and translate text 1 on page 114-115. Open your book, please, and read the text “Our friends and teachers”.

2. Фізична та мовленнєва розминка

Т: Now, pupils, you will do physical exercises. Stand up, please!

Hello Hello 

Hello, hello. (Wave one hand, then the other hand)

Can you clap your hands? (Clap!)

Hello, hello. (Wave!)

Can you clap your hands? (Clap!)

Can you stretch up high? (Stretch!)
(Чи можете ви розтягнутися високо?)

Can you touch your toes? (Bend down and touch your toes)

Can you turn around? (Turn around)

Can you say hello? (Wave, then say hello to as many people as you can!)

Hello, hello. (Wave!)

Vll. Контроль та самоперевірка знань

1. Т: Now you will do ex. 2 on page 116 and make up sentences using the tables.

T: At the end our lesson we`ll complete the sentences after the text on page 115.

Vlll. Підведення підсумків, рефлексія

Т: Thank you very much, pupils, for your creative work. Our lesson is coming to the end. Pupils, did you like our lesson? What was interesting (difficult) for you?

P: I like my lesson (I do not like my lesson) because. It was interesting (difficult) for me.

T: We counted your points and you get such marks: 

lX. Інформація про домашнє завдання

Т: Now take and write down your homework. Your homework is to learn new words and to do ex. 4 on page 117 in written form (describe a book as an edition). You will get ʼ7ʼ points, if you learn new words and do ex. 4, and get ʼ12ʼ points, if you will retell this text. So, our lesson is over. Goodbye, pupils! Have a good weekend!

 

docx
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
5 березня 2018
Переглядів
3449
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку