Конспект уроку з англійської мови в 9 класі на тему "Захист навколишнього середовища". Це перший урок з теми, розрахованої на 7 год. В конспекті відображено різноманітні форми роботи на уроці, що сприяють активізації діяльності учнів.
Тема. Захист навколишнього середовища.
Мета:-ознайомити учнів з новою лексикою;
-активізувати нову лексику в усному мовленні;
-розвивати навички усного непідготовленого мовлення;
-розширювати знання учнів з проблеми захисту навколишнього середовища.
Обладнання: картинки про природу, про забруднення навколишнього середовища, вислови про необхідність захищати нашу планету.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1.Повідомлення теми та мети уроку.
T:By the end of the lesson you should learn how to work with scientific and popular text, make its plan and summary. This skill will be very helpful for you in future when you have to work with scientific, technical articles and foreign literature. The topic we are going to study and discuss is one of the most actual problems of the world-it’s the protection of nature, keeping our environment clear and safe.
2.Уведення в іншомовну атмосферу.
Активізація знайомих учням ЛО до теми «Природа. Довкілля» методом «Eliciting».
T: What is environment? Think it over and make a list of five things you suppose relate to environment. Read your lists out loud and using these ideas, make the Mind-map.
e.g.
ІІ. Основна частина уроку.
1.Ознайомлення з цитатами, що відбивають проблему захисту довкілля.
T:All the progressive humanity is very concerned about the future of our planet. Because the ways of life in many parts of the world have changed. What are these changes caused by?
1.The Earth does not belong to us. We belong to the Earth.
2.”Our mother planet is showing red warning light, “Be careful”.
3.The Earth is our home and we must take care of it”.
2. Введення нової лексики.
Rubbish
Litter
Trash
Garbage
An endangered species
To pollute
To die
Environment
Destruction
Horrible
Disaster
Harmful
Disappearing
To cut down
Nuclear wastes
To die out
A wrapper
To throw
To destroy
To die out forever
To drop a paper
Awful
Nuclear power stations
3. Активізація нової лексики.
Відповіді на запитання вчителя.
-What do we protect?
-What do we protect the environment from?
4.Опис картин (картини, на яких зображено мальовничу природу та картини, на яких зображено процес забруднення природи та різні техногенні явища).
1). Активізація безособових речень з новою лексикою.
It’s awful
It’s beautiful
It’s horrible
It’s boring
It’s marvelous
It’s dangerous
It’s so miserable
It’s fantastic
It’s so picturesque
It’s enchanting
It’s so breathtaking
2).Розвиток навичок говоріння.
Fill in must or mustn’t.
1.We……………….pollute rivers.
2.We……………….use only unleaded petrol.
3.We……………….recycle paper, glass, etc.
4.WE………………create so much rubbish.
5.We………………destroy rainforests.
6.We………………protect wildlife.
7.We……………..drop litter on beaches.
8.We……………..let factories pollute the air.
5.Розвиток навичок читання.
1). Читання статей з підручника (вправа 3, стор. 64).
2). Vocabulary file.
Explaine:
-rubbish
-to end up
-landfill
-homegrown foods
-charity
-to cut smth down
-the urban development
-a crop
3).Find a word or a phrase in the paragraphs.
1.To start -………. .
2.Dirty - ………….. .
3.A village area - ….. .
4.To continue to live in the area - … .
5.To plant - …. .
6.An expensive project - … .
ІІІ. Заключна частина.
Write about the place where you live. What do you do to protect the environment?
What can personally you do to keep the environment clean?