Конспект уроку з біології для 8 класу на тему "Головний мозок"

Про матеріал

Тема: Головний мозок людини.

Мета уроку: закріпити знання про будову головного мозку, продовжити вивчати його будову, сформулювати знання про будову і функції відділів головного мозку людини.

Обладнання й матеріали: таблица “Нервова система людини”.

Хід уроку:

І. Організаційний етап.

II. Актуалізація опорних знань:

1. Бесіда:

На які частини поділяють нервову систему?

Які органи входять до складу центральної нервової системи?

Які функції виконують оболонки спинного мозку?

Чим утворена біла речовина мозку?

Чим утворена сіра речовина спинного мозку?

2. «Мозковий штурм»

Чому співвідношення білої та сірої речовини у різних відділах спинного мозку різне?

Перегляд файлу

Урок № 45-46.

Тема: Головний мозок людини.

Мета уроку: закріпити знання про будову головного мозку, продовжити вивчати його будову, сформулювати знання про будову і функції відділів головного мозку людини.

Обладнання й матеріали: таблица “Нервова система людини”.

Хід уроку:

І. Організаційний етап.

II. Актуалізація опорних знань:

1. Бесіда:

  • На які частини поділяють нервову систему?
  • Які органи входять до складу центральної нервової системи?
  • Які функції виконують оболонки спинного мозку?
  • Чим утворена біла речовина мозку?
  • Чим утворена сіра речовина спинного мозку?

 

2. «Мозковий штурм»

  • Чому співвідношення білої та сірої речовини у різних відділах спинного мозку різне?

 

ІІІ. Засвоєння нового матеріалу

1). Особливості будова головного мозку.

Завдання учням: написати на дошці

  • Ідентифікуйте головний мозок щура, кота, шимпанзе та людини. (Примітка: відносні розміри на малюнках не витримано)

 

 

Вірна відповідь: зверху щур і людина, внизу шимпанзе і кішка

Постановка проблемного питання:

  • Чи вірне твердження «Чим більше мозок, тим розумніше його щасливий володар»?

 

     Довгий час панувала думка, що від маси мозку залежать розумові здібності людини: чим більша маса мозку, тим обдарованіша людина. Але, як з'ясувалося пізніше, це не так.

 

Наприклад, маса мозку:

  • І.П.Павлова – 1 653 г
  • Д.І.Менделєєва – 1 571 г
  • Байрона (англ. поет )– 1 807 г
  • І.Шиллера (нім. поет, філософ) – 1 785 г.

 

Найважчий мозок – 2 900 г - був виявлений в індивіда, який прожив усього 3 р. Мозок його у функціональному відношенні був неповноцінним.

Встановлено, що інтелект людини знижується лише в тому випадку, коли його маса зменшується до 900 г і менше.

 

Ступінь розвитку мозку залежить від співвідношення спинного мозку до головного. Так,

  • у кішок воно — 1:1,
  • у собак — 1:3,
  • у мавп — 1:16,
  • у людини — 1:50.

 

Розповідь вчителя:

     Головний мозок людини займає всю порожнину черепа, кістки якого захищають масу мозку від зовнішніх механічних пошкоджень.

У процесі росту й розвитку головний мозок набуває форми черепа.

Ззовні мозок нагадує драглисту масу жовтуватого кольору, тому раніше вважали, що це речовина, яка охолоджує кров.

 

 

складання ОК: Особливості будова головного мозку:

- міститься в мозковому відділу черепа;

- вкритий трьома оболонками – твердою, павутинною і м’якою;

- від г.м. відходить 12 пар черепно-мозкових нервів;

- маса 1 300-1 400, у новонародженої дитини – 330-400 г., до 20 років досягає остаточних розмірів;

- є сіра та біла речовина: сіра речовина утворює кору півкуль г.м.; біла – провідні шляхи, з’єднуючи різні частини г.м.;

- є 4 шлуночки (порожнини, заповнені рідиною, яка створює внутрішньочерепний тиск, забезпечує обмін речовин і захисну функцію);

желол мозк.gif           желудочки.jpg

Розповідь вчителя:

У головному мозку людини розрізняють стовбур, мозочок та великий мозок, або кінцевий мозок.

Стовбур - це продовження спинного мозку. До стовбура мозку відносять довгастий мозок, міст, середній.

 

2).                                             Лабораторне дослідження

Вивчення будови головного мозку людини

Мета: ознайомитися з будовою головного мозку за малюнками підручника.

                                                                          Хід роботи

  1. Розгляньте мал. 144 на ст.179.
  2. Знайдіть мозолисте тіло.
  3. Знайдіть стовбур головного мозку та його складові.
  4. Знайдіть мозочок, борозни, звивини, а також частки кінцевого мозку.
  5. Знизу моделі головного мозку знайдіть місце, від якого відходять черепно-мозкові нерви.
  6. За результатами роботи зробіть висновки.

 

 

3). Будова і функції головного мозку. Розповідь вчителя, складання ОК.

Назва відділу г.м.

Будова

Функції

І. Стовбурова частина:

 

 

Довгастий мозок

вузол життя

- продовження спин.м;

- містить життєво важливі центри;

 

 (серц. діяльн., дих, ковтання, чхання, кашель, блювання, сльозовиділення, секрецію слини, шлункового і підшлункового соку та ін)

регуляція життєво важливих функцій організму.

 

Ушкодження довгастого мозку може бути причиною смерті внаслідок припинення серцевої діяльності та дихання.

Міст

 

- зв’язує довгастий і середній мозок

контролює міміку, жування, поставу.

Середній мозок

- сіра речовина утворює чотиригорбкове тіло.

 

(передні й задні горби, орієнтувальні реакції та реакції на звук)

регуляція м’язового тонусу й пози; орієнтування на зорові й слухові подразнення.

ІІ. Мозочок:

 

 

- складається з двох півкуль;

- поверхня вкрита сірою речовиною, утворюючи кору;

- має вузькі звивини і борозни.

координація рухів, збереження рівноваги тіла, підтримка тонусу.

 

У разі патологічного ураження швидко виникає втома, дрижання кінцівок, порушуються м'язовий тонус, рівновага, розмірність, плавність рухів тіла і мови.

 

ІІІ. Передній мозок:

 

 

Проміжний мозок

- складається із зорових горбів (таламуса) і підгорбової ділянки (гіпоталамуса);

Розглянути мал. 145, ст. 181

таламус відповідає за переразподіл інформації; є центром больової чутливості, замикання умовних рефлексів, навчання;

гіпоталамус - терморегуляція, регуляція обміну речовин, діяльності серцевосудинної системи, залоз внутрішньої секреції, травної системи - нейрогормони, сечовиділення, сну й бадьорості, емоцій.

Кінцевий або великий мозок

- найголовніший відділ головного мозку;

- представлений двома півкулями, з’єднаними мозолистим тілом;

 

- маса становить 80% загальної маси мозку;

- поверхня півкуль утворена сірою речовиною, або корою г.м;

- кора г.м. містить 109 – 1011 нейронів;

- площа поверхні кори г.м. – 220 000 мм2  (0,22 м2);

- кора утворює борозни (заглиблення) і звивини (складки);

- під корою (сірою речовиною) розташована біла речовина – скупчення сірою речовини в білій утворює підкірку г.м.;

 

У тримісячного зародка поверхня півкуль гладенька, але кора росте швидше, ніж мозкова коробка, тому кора утворює складки — звивини, обмежені борознами; у них міститься близько 70 % поверхні кори.

 

 

 

 

 

Кора г.м. сприймає й аналізує сигнали,

бере участь у створенні умовних рефлексів,

забезпечує пам’ять, мислення, уяву.

 

Зони кори великого мозку:

сенсорні або чутливі зони, сприймають сигнали від різних рецепторів; 

рухові зони визначають рухи різних частин тіла;

асоціативні зони, поєднують діяльність рухової й сенсорної зон, З діяльністю асоціативних зон пов'язані мислення, свідомість.

 

Руйнування кори призводить до втрати здатності навчатися, думати, розуміти мову.

 

 

 

Самостійна робота учнів з підручником, ст.182.

Дати відповіді на запитання:

  • Які борозни найглибші? Де вони знаходяться?
  • На які частини борозни ділять поверхню півкуль?

       (Найглибші борозни - бічна, центральна, потилично-тім’яна. Борозни поділяють г.м. на 4 основні частки: лобову, тім’яну, скроневу і потиличну).

 

Пошукова робота з підручником

Завдання: мал. 149, ст 183

  • Встановити розташування деяких нервових зон у корі великого мозку.

 

 

Очікувана відповідь учнів:

      У тім’яній частці розміщені зона шкірної та суглобово-м'язової чутливості і рухова зона, смакова

У скроневій – слухова і вестибулярна, нюхова зони.

У потиличній частині - зорова зона.

          У лобовій – зона внутрішніх органів.

 

Доповнення вчителя:

Чисто мовної зони не існує. Вона частково міститься в корі скроневої частки, нижньої лобової звивини зліва, ділянках тім'яної частки. Ураження їх супроводжується розладами мови.

V. Узагальнення і закріплення знань:

 Вправа «Вірю – не вірю»

1. Середня маса мозку людини становить 1500-1700 г.

2. Головний мозок через великий потиличний отвір з’єднується зі спинним мозком.

3. Головний мозок покритий трьома оболонками

4. Середній мозок містить зорові горби

5. У проміжному мозку знаходиться центр дихання та серцево – судинної діяльності

6. Головний мозок ушкоджується або гине при кисневому голодуванні протягом 4-8 хв.

7. Між середнім і довгастим мозком розміщений міст.

8. Мозок приблизно на 50 % складається з води.

9. Середній мозок приймає участь в регуляції м’язового тонусу й пози.

10. До проміжного мозку відноситься гіпоталамус.

11. Мозочок утворений двома півкулями і черв’ячком, що розташований між ними

12. Стовбур зв’язує головний мозок зі спинним у єдину центральну нервову систему.

Вірні відповіді:

  1

   2

  3

  4

  5

  6

  7

  8

  9

  10

  11

 12

   -

   +

    +

   -

   -

   +

    +

   -

    +

   +

    +

  +

 

Проведення дослідів, що ілюструють функції мозку.

Дослід 1. Здійснити рефлекс ковтання (Довгастий мозок)

Дослід 2. Затримати дихання. Чому хочеться зробити вдих? (Довгастий мозок)

Дослід 3. Учитель відходить у кінець класу і несподівано каже «Ау».

Усі повертають голову в бік, звідки лунає голос. Чому?

(Орієнтувальний рефлекс, середній мозок)

Дослід 4. Гра «замри» (Рефлекс пози, проміжний мозок)

Дослід 5. Носопальцева проба з розплющеними і заплющеними очима.

(Координаційні рефлекси, мозочок.)

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Левченко Світлана Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Savchenok Elena
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Верешко Леся
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
7 вересня 2018
Переглядів
27936
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку