Тема. ЗАПЛІДНЕННЯ У КВІТКОВИХ РОСЛИН. ФОРМУВАННЯ НАСІНИНИ
Мета: з'ясувати особливості процесу запліднення у квіткових рослин, виокремити його основні відмінні риси, пояснити переваги такого типу запліднення; встановити взаємозв'язок між будовою та функціями головних частин квітки; формувати навички роботи з мікроскопом; розвивати творчі здібності, старанність, працелюбність; виховувати ціннісне ставлення до природи
Обладнання: таблиці («Будова квітки», «Запилення квіток», «Подвійне запліднення у квіткових рослин»)
Поняття й терміни: подвійне запліднення, приймочка маточки, пилкова трубка, спермії, ендосперм.
Тип уроку. Засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1)Метод « Акваріум »
Одна група в колі, друга група ставлять питання по домашньому завданню, а третя – аналізують питання і відповіді.
— Що таке запилення?
— Назвіть основні типи запилення.
— Що таке перехресне запилення?
— Назвіть рослини, квітки яких самозапилюються.
— Як за будовою квітки розпізнати спосіб її запилення?
— Яку роль відіграє запах у процесі запилення?
— За допомогою чого може відбуватися перехресне запилення?
— Які переваги та недоліки має самозапилення?
— Наведіть приклади пристосувань перехреснозапильних рослин, спрямовані на запобігання самозапиленню.
2) Виконання індивідуальних завдань (за картками)
Картка
Вкажіть, для яких рослин характерні перелічені ознаки — комахозапильних чи вітрозапильних |
|
Ознаки |
Рослини |
Квітки дрібні, непомітні, оцвітина розвинена слабко |
|
У квітках є нектар |
|
Пилок великий, має поверхню з виростами |
|
Пилок дрібний, сухий |
|
Квітки мають сильний запах (аромат) |
|
У квітках нектар відсутній |
|
Квітки без запаху |
|
Квітки великі з яскравою оцвітиною |
|
Квітки дрібні, зібрані у великі суцвіття |
|
Рослини ростуть групами, заростями |
|
ІІІ. Актуалізація опорних знань
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Вивчаючи розмноження лілії лісової, вітчизняний учений Сергій Навашин, професор Київського університету Святого Володимира (нині Національний університет ім. Тараса Шевченка), встановив, що в неї запліднення відбувається не так, як у інших рослин. Він назвав відкритий ним процес подвійним заплідненням. Це відкриття принесло вченому всесвітню славу.
V. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
1) Проблемне навчання
Проблемне запитання
— Як квітка розпізнає пилок свого виду, що потрапив на приймочку маточки?
У ході бесіди учні дізнаються, що:
• кожне пилкове зерно — це клітина з товстою оболонкою;
• пилок одного виду рослин має однакову форму, розмір, різні вирости у вигляді шипів, горбиків, ямок;
• кожне пилкове зерно несе спадкову інформацію про особливості будови певної рослини, її вимоги до тепла, вологості, тривалості життя;
• пилок легко тримається на приймочках маточки завдяки нерівній поверхні;
• приймочки маточок також ма7 ють різні вирости у вигляді сосків або волосків;
• приймочка вкрита липкою речовиною;
• приймочка виділяє спеціальну речовину у відповідь на споріднений пилок, що потрапив на неї.
2) Метод « Словничок – довідничок »
Учні за допомогою підручника визначають значення термінів, запропонованих учителем, і заповнюють таблицю 4.
3) Пояснення вчителя Учитель за допомогою настінної таблиці та малюнків підручника розповідає про подвійне запліднення
Таблиця 4
Термін |
Зміст терміна |
Насінний зачаток |
Багатоклітинне утворення насіння рослин, з якого утворюється насіння. Має покриви, пилковхід, зародковий мішок |
Зародковий мішок |
Жіночий гаметофіт квіткових рослин, що являє собою центральну частину насінного зачатка |
Яйцеклітина |
Жіноча гамета, з якої внаслідок запліднення утворюється зигота |
Центральна клітина |
Розташована в центрі зародкового мішка. Містить два гаплоїдних ядра, що пізніше зливаються |
VІ. Узагальнення й систематизація знань
1. Термінологічна естафета. Учитель розкладає на кожній парті аркуші з термінами й поняттями, що стосуються теми уроку. Учень, який отримав муляж квітки, називає термін або поняття, дає йому визначення, й передає муляж іншому учневі. Під час естафети вчитель корегує неправильні відповіді.
2. Розгадування загадок.
Хто напевне знає,
А хто відгадає,
Де в насінної рослини
Містяться яйцеклітини? ( У насінних зачатках )
На уроках хто уважний
Завжди відповідає,
Що таке запліднення,
Хто нам нагадає?
Вірно хто відповідати
Ніколи не втомлюється –
Після якого ж процесу
Зародок утворюється? ( Після запліднення )
Чоловічі статеві клітини
Де в насінної рослини? ( У пилякових зернах )
VІІ. Підсумок уроку
Учитель оцінює роботу учнів на уроці.
VIІІ. Домашнє завдання
1) Опрацювати § 30 підручника.
2) За бажанням: підготувати повідомлення про розповсюдження плодів і насіння.
3) Завдання 3-5 в зошиті