Мета та завдання:
ØПояснити учням євангельську основу побудови життя людини у світі; відкрити Ісуса як Основу життя; формувати відповідальне ставлення до вибору цінностей в особистому житті.
Ключові вірші:
I.«Усякий бо дім хтось будує, а Той, хто все збудував, то Бог» (Євр. 3, 4);
II.«Ніхто бо не може покласти іншої основи, окрім покладеної, а вона Ісус Христос» (1Кр. 3, 11).
Тема 5. Правильна основа життя
Мета та завдання:
Ключові вірші:
Біблійний уривок:
«Скажу вам, до кого подібний усякий, хто до Мене приходить та слів Моїх слухає, і виконує їх: Той подібний тому чоловікові, що, будуючи дім, він глибоко викопав, і основу на камінь поклав. Коли ж злива настала, вода кинулася на той дім, та однак не змогла захитати його, бо збудований добре він був! А хто слухає та не виконує, той подібний тому чоловікові, що свій дім збудував на землі без основи. І наперла на нього ріка, і зараз упав він, і велика була того дому руїна!» (Лк. 6, 47-49)
Між предметні зв’язки: образотворче мистецтво, географія, музика.
Допоміжні засоби: посудина з водою, пакетик з піском, кілька камінців, кольоровий папір (червоний, сірий, коричневий, зелений), може бути пластмасовий іграшковий будинок.
Словник термінів та понять:
«основа» – те, на чому що-небудь ґрунтується, тримається, базується: база, ядро, осердя; фундамент, опертя, підвалина, опора;
«цінності» – важливі життєві орієнтири – духовні та матеріальні;
«вибір» – відбувається, коли необхідно з двох чи декількох речей вибрати одну; вибір завжди потягає за собою свободу, невимушеність, тому має місце такий вислів – «свобода вибору».
На класній дошці виразно записано назву теми даного уроку.
Вчитель допомагає учням зібратися з думками за допомогою таких запитань:
Чи бачили ви, як будують будинок?[*]
Спробуймо й ми з вами побудувати будинок —
З чого починають будувати дім?[**]
Що саме кладуть у фундамент?[***]
Практична діяльність:
Зрозуміло, правда, що від правильного вибору місця фундаменту залежить яким саме буде наш будинок. Згадаймо притчу про будинок збудований на різних фундаментах, її зміст (Лк. 6, 47-49), або ж (Мт. 7, 24-28)[*****].
Ісус Христос, як ви вже знаєте, навчаючи притчами, вибирає відповідні порівняння, які є зрозумілими для його слухачів. І ви, можливо, чули, а можливо й бачили – повені.
Якими можуть бути наслідки повені?
Що символізує дім на скелі?
Ісус Христос, до апостола Симона, звертався так: «І кажу Я тобі, що ти скеля, і на скелі оцій побудую Я Церкву Свою, і сили адові не переможуть її» (Мт. 16, 18). Окрім того, у Святому Письмі читаємо: «Господь моя скеля і моє пристановище».
Дім, врешті решт, – це символ нашого життя. Будувати своє життя на камені означає не лише слухати слово Господнє, але жити згідно з тим, як навчає Господь. Щоб будувати життя своє на заповідях Божих, необхідно перш за все увірувати в те, що Господь є Володарем видимого і невидимого світу, Володарем життя кожної людини. В основу нашого життя має бути закладеною віра у Бога, відповідальність перед Ним, як перед найвищим Авторитетом.
Підсумок уроку: Вчитель допомагає учням самостійно зробити підсумок, що євангельський принцип побудови щасливого життя людини полягає в тому, щоб в основі життя була закладена віра в Бога, відповідальність перед Богом за особисті вчинки. Щодо цього у Святому Письмі є дуже влучні слова псалмопівця: «Боже Ти Бог мій, я шукаю від рання Тебе, душа моя прагне до Тебе» ( Пс. 63(62), 2).
Домашнє завдання: проілюструвати притчу «про дім на скелі».
[*] справді: вибирають належне місце, роблять заміри й підбирають матеріали.
[**] звичайно – з фундаменту.
[***] учні висловлюють свої думки.
[****] учні висловлюють свої думки.
[*****] вчитель, або учні зачитують ці біблійні уривки.