Тема: Електричний струм у різних середовищах( систематизація й узагальнення знань у 9 класі)
Мета: систематизувати й узагальнити знання про електричний струм у різних середовищах ; сформувати практичні навички й уміння застосовувати отримані знання у повсякденному житті; розвивати політехнічний кругозір; профорієнтаційна спрямованість виховного процесу;
розвивальна: розвивати пізнавальні інтереси; формувати уміння планувати роботу і орієнтуватися в інформаційному просторі; удосконалювати уміння порівнювати, аналізувати учбовий матеріал при складанні узагальнюючих таблиць; формувати навички проводити дослідження і виступати перед аудиторією, захищаючи свою роботу; удосконалювати навички самостійної учбової роботи;
виховні: встановлювати зв'язок із життєвим досвідом; формувати уміння співпрацювати; виховувати почуття колективізму, почуття відповідальності перед класом.
Тип уроку: семінар-тренінг
ХІД УРОКУ
I.ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
Клас ділиться на 4групи за заздалегідь обраними кольорами. Коли учень заходить до кабінету, він обирає паперову квітку певного кольору і приєднується до своєї групи.
«Природа так про все потурбувалася,
що всюди ти знаходиш те, чому навчатися”
(Леонардо да Вінчі)
II. ВСТУП
Сьогодні у нас нетрадиційне узагальнююче заняття з теми « Електричний струм у різних середовищах», на якому ви згадаєте матеріал, вивчений на попередніх уроках, зможете виявити, крім набутих знань, спритність і винахідливість, уміння працювати самостійно й спільно із групою. Узагальнююче заняття ми проведемо у вигляді семінару-тренінгу
У Давньому Римі мистецтво «читати знаки, написані на небі» вважалося даром Прометея. У наш час, щоб вдало читати ці знаки, необхідно оперувати певними поняттями й термінами. Давайте перевіримо, чи володієте ви цим даром.
1.Теоретичний блок.(учням надається набір малюнків за якими вони повині скласти питання та відповисти на ці пипання)
Гра «Хто швидше»
Учні ,з різних команд, по черзі виходять до дошки, де крейдою підкреслюють відповіді.
1. Яка з даних формул виражає залежність сили струму від швидкості впорядкованого руху носіїв струму в провіднику?
2.Провідність напівпровідників із підвищенням температури…
а) зменшується;
б) збільшується;
в) не змінюється.
3.Якими носіями електричних зарядів створюється струм в електролітах?
а) Негативними йонами;
б) позитивними йонами;
в) вільними електронами; г)позитивними і негативними йонами. 4.Установіть відповідність між формулами і відповідними фізичними величинами:
1) сила струму; а) m=kq
2) опір; б) I=q0 nvS
3) маса речовини; в) F=eNa
4) стала Фарадея. г) R=R0 (1+aT)
5.Яка з даних формул виражає залежність опору провідника від температури?
6. Провідність напівпровідників зі зниженням температури:
а) зменшується;
б) збільшується;
в) не змінюється.
7. Якими носіями електричних зарядів створюється струм у металах?
а) Негативними іонами;
б) позитивними іонами;
в) вільними електронами;
г) позитивними і негативними іонами.
8.Закінчіть речення:
У формулі R=R0 (1+aT) а означає...
9. Закінчіть речення:
У формулі I=q0 nvS І означає...
10. Алюмінієвий дріт за температури 0 °С має опір 4,25 Ом. Яким буде опір цього дроту за температури 200 °С?
11.Знайдіть електрохімічний еквівалент натрію.
Молярна маса натрію М = 0,023кг/моль, його валентність 1.
12. Знайдіть швидкість упорядкованого руху електронів у провіднику площею поперечного розрізу 5 мм2 за сили струму 10 А і концентрації електронів провідністю 5-Ю28 м-3.
2.Блок досліджень
Команди отримують завдання на картках
Скласти характеристику свого середовища, використовуючи основні питанням (у вигляді таблиці).
1 команда досліджує електричний струм у металах та у розчинах і розплавах електролітів.
Звіт 1 команди у вигляді порівняльної характеристики
Розчини і розплави електролітів |
метал |
Кислоти, солі, основи |
мідь, срібло, алюміній, сталь, олово, вугілля, ніхром тощо |
Заряджені іони
|
електрони |
Молекула води полярна. Електричне поле молекули води сприяє розпаду іонних кристалічних ґраток на вільні іони
|
атоми металів легко віддають зовнішні електрони, які переміщуються вільно по всій масі шматка металу.
|
|
U |
Майкл Фарадей (1791 — 1867) Б.С.Якобі (1801-1874 |
Б. Стюарт
|
Електрометалургія,рафінування,гальвано- стегія,гальванопластика,отримання важкої води.
|
|
Опір зменшується зі збільшенням температури. Супроводжує перенос речовин
|
|
2 команда досліджує електричний струм у газах. Звіт 2 команди
3 команда досліджує електричний струм у напівпровідниках
Звіт 3 команди
3.Практично-інформаційний блок.
Показ презентацій з коментарієм .
Учитель роздає задачки до складеної презентації
1. З'ясуйте потужності деяких споживачів, які є у вашій квартирі, і порівняйте їх із потужністю, наприклад, електричного вугра. Як ви гадаєте, чи не буде достатньо завести кілька таких риб і забути про плату за електроенергію? Поясніть, чому ви дійшли такого висновку.
5 ламп побутових -1,6 х102 Вт
1 холодильник домашній - 2 х102 Вт
1 праска -1 х103 Вт
1електрична плитка -1 х103Вт
2. Порахуйте напругу, яку створює кожний елемент органу електричного вугра.
3. Скориставшись наведеними вище даними, розрахуйте, який заряд пройде через тіло людини під час сеансу гальванізації тривалістю 10 хв
4. Інтелектуальний блок.
Розгадування ребусів.
(вакуум)
(електроліз)
(надпровідність)
(розряд)
(терморезистор)
(емісія)
(діод)
5.Задачі для допитливих
1.. Набір металевих ложок вкривають шаром срібла в електролітичній ванні. З якою швидкістю зростає шар? Під час електролізу по проводах, що з'єднують ванну з джерелом струму, тече струм 20 А, площа поверхні, яка покривається сріблом, — 200 см2.
2. Аеростат заповнюють воднем, який виділяється під час проходження електричного струму через слабкий розчин кислоти. Який заряд потрібно пропустити через розчин кислоти, щоб одержати стільки водню, аби його було достатньо для здійснення польоту на аеростаті? Маса гондоли та оболонки аеростата 240 кг. Густина водню 0,09 кг/м3, густина повітря
1,29 кг/м3.
(Якщо є час, то можна попрацювати групам із такими задачами)
5. Підбиття підсумків уроку.
Експрес-опитування «Що нового я дізнався на уроці?»
— Скажіть, будь ласка, що саме ми з вами робили сьогодні на уроці?
— Чи досягли ми мети, поставленої на початку своєї роботи?
— Що сподобалося на уроці?
— Що не сподобалося, і що ви хотіли б змінити?
Виставлення оцінок
6. Домашнє завдання: підготуватися до контрольної роботи.