Розробка урокупо темі: Загальні риси клімату Південної Америки. Кліматичні пояси і типи клімату.
Тема уроку. Загальні риси клімату Південної Америки. Кліматичні пояси і типи клімату.
Мета уроку: - дати загальну характеристику клімату Південної Америки, виявити головні особливості клімату материка, визначити головні риси кожного кліматичного поясу та кліматичної області, розкрити основні причини зміни кліматичних умов;
- формувати та розвивати вміння працювати з кліматичними картами атласу;
- розвивати пізнавальний інтерес учнів до географії
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання уроку: кліматична карта Південної Америки, фізична карта Південної Америки, атласи, підручники
Форми роботи на уроці: бесіда, робота в групах, проблемні запитання.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань.
Бліц-опитування.
( Гондвана)
3. Мотивація навчальної діяльності.
Вам уже відомо, що Африку називають найжаркішим континентом світу. А от Південну Америку вважають найвологішим материком. Чи справді це так, нам доведеться це з′ясувати.
4. Вивчення нового матеріалу. (Робота з картами атласу)
Назвати кліматотвірні чинники:
- Географічне положення (географічна широта)
- циркуляція атмосфери
- характер підстильної поверхні (рельєф)
- океанічні течії
Учні з допомогою вчителя характеризують прояв основних кліматотвірних чинників на території південної Америки.
Більша частина Південної Америки лежить екваторіальному, субекваторіальному та тропічному поясах, тобто в жаркому тепловому поясі. Отже, поверхня материка отримує велику кількість сонячної енергії, тому клімат материка є теплим, лише на півдні середні місячні температури невисокі.
Над значною частиною материка панують вологі екваторіальні повітряні маси. Також велику роль відіграють північно-східний і південно-східний пасати, які приносять на материк опади, оскільки формуються над Атлантичним океаном. А теплі Гвіанська і Бразильська течії на сході материка додатково насичують повітря вологою. Крім того, рівнинний характер рельєфу східної частини материка дає змогу пасатам проникати на материк аж до Анд. Кількість опадів в цій частині становить 1000- 3000мм.
Крайній південь материка підпадає під вплив постійних вітрів помірних широт – західних вітрів, які рухаються з боку Тихого океану. Однак, насичені вологою, ці вітри не можуть проникнути вглиб континенту, оскільки перешкодою для них є гори Анди. Тому на західних схилах гір опадів випадає дуже багато.
Час від часу Південна Америка відчуває подих Антарктиди. Тоді виникає холодний штормовий вітер памперо, який сприяє різкому похолоданню.
А які ж кліматичні пояси сформувалися на території Південної Америки? Робота в малих групах.
Учні об’єднуються в 5 груп за принципом сусідства, згідно з кількістю кліматичних поясів (екваторіальний, субекваторіальний, тропічний, субтропічний, помірний). Користуючись текстом підручника та картами атласу, кожна група складає характеристику кліматичного поясу. Групи працюють за таким планом:
Як результат роботи, через 5-7 хвилин представники груп біля настінної карти усно характеризують особливості клімату своїх кліматичних поясів.
Учасники групи можуть доповнювати основного доповідача.
5. Закріплення вивченого матеріалу.
- Назвіть причини, що впливають на формування клімату Південної Америки ?
- Які вітри панують у Південній Америці ? (пасати і західні вітри)
- В яких кліматичних поясах розташований материк ?
- В яких кліматичних поясах Південної Америки виділяються кліматичні області ?
Проблемні запитання.
- Чому північніше Південного тропіка, поблизу берегів Тихого океану, сформувалася «пустельна область», яка на мові місцевих індіанців називається «Атакама»?
(Холодна Перуанська течія зменшує кількість вологи, що надходить на материк. Це сприяє формуванню на західному узбережжі материка одного із найпосушливіших місць на території нашої планети – пустелі Атакама).
- Сформулюйте аргументи, які доводять, що Південна Америка – найвологіший материк Землі. (Обговорення в парах)
Відповідь:
По-перше: більша частина материка лежить в екваторіальних і тропічних широтах, тобто в жаркому тепловому поясі і отримує велику кількість сонячного тепла.
По-друге: над більшою частиною материка панують протягом року екваторіальні повітряні маси. Велику роль відіграють південно-східні і північно-східні пасати, які приносять вологі повітряні маси з Атлантичного океану. При цьому вплив сухих тропічних мас обмежений, вони формують клімат переважно на західному узбережжі материка.
По-третє: поверхня Південної Америки має рівнинний рельєф у східній своїй частині, що дозволяє пасатам південної півкулі без перешкод проникати аж до підніжжя Анд. Крім того, теплі Гвіанська і Бразильська течії додатково насичують повітря вологою і сприяють збільшенню кількості опадів. Навітряні східні схили плоскогір’їв отримують від пасатів рясні дощі. На гірському заході повітряні маси з Тихого океану мають вплив лише на вузькій смузі узбережжя, далі їм проникнути перешкоджають Анди.