Інтегрований урок математики та економіки , що проводиться у вигляді "математичної біржі". Урок математики із залученням максимального числа завдань різного рівня складності та різноманітних інтерактивних методів та прийомів для розвитку критичного мислення , на якому учні мають змогу не лише удосконалити вміння розв'язувати задачі на дії з векторами, й відчути себе учасниками фондової біржі , та матимуть змогу придбати акції вартість яких 1, 2 та 3 бали , які зможуть в кінці уроку поміняти на оцінку за урок.
1
Тема уроку.Додавання та віднімання векторів.
Тип уроку: застосування знань і вмінь
Мета уроку :
Навчальна :удосконалити вміння розв’язувати задачі на дії з векторами, що задані координатами із залученням максимального числа завдань різного рівня складності.
Розвивальна: Розвиток уваги, підвищення здібності до зосередження, креативних здібностей;
Розвиток в учнів самостійності в знаходженні правильного вибору.
Розвиток математичного мислення, винахідливості, кмітливості, пам'яті.
Розширення кругозору.
Виховна:
Виховання шанобливого відношення один до одного і уміння колективне працювати.
Формування в учнів пізнавального інтересу до математики.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Учням роздаються картки з побажаннями : високих балів, гарного настою , добрих знань, успіхів у виконанні завдань , легких завдань , гарної оцінки
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Перевірити наявність виконаного домашнього завдання та відповісти на запитання, які виникли в учнів під час його виконання.
На сьогоднішньому уроці я запрошую вас на «Математичну біржу»
Біржа (нім. Börse, від пізньолат. bursa — гаманець) — організований торговельний майданчик, на якому відбувається гуртова торгівля товарами або цінними паперами у вигляді стандартизованих біржових угод. На біржі укладаються угоди по біржових товарах, в результаті чого утворюється динаміка ціни тільки під впливом ринкового попиту та пропозиції, що дає змогу орієнтуватися учасникам ринку та прогнозувати хід торгів в майбутньому.
Залежно від активів якими торгує біржа, їх поділяють на:
Сьогодні ви будете учасниками фондової біржі , та матимете змогу придбати акції вартість 1, 2 та 3 бали , які зможете в кінці уроку поміняти на оцінку за сьогоднішній урок.
ІІІ. Розв’язування вправ
\ учитель готує набір карток двох кольорів. На одних записується початок речення, на інших його закінчення \
Наприклад:
Початок речення |
Закінчення речення |
Вектори називаються рівними … |
Якщо вони співнапрямлені і мають рівні довжини |
Два ненульових вектори називаються колінеарними….. |
Якщо вони паралельні або лежать на одній прямій |
Щоб задати вектор… |
Достатньо вказати його початок і кінець. |
Два вектори називають протилежними векторами…. |
Якщо вони мають рівні модулі, але протилежні напрями. |
Співнапрямленими векторами називають колінеарні вектори… |
Якщо вони мають однаковий напрямок. |
Нуль-вектором називають вектор… |
Якщо його початок і кінець співпадають. |
Довжиною вектора називають… |
Відстань між його початком і кінцем. |
Довжина нуль-вектора…. |
Дорівнює нулю. |
Довжина і напрям вектора не залежать від… |
Розміщення його початку в системі координат |
Вектори рівні… |
Коли їх відповідні координати рівні. |
Вектори колінеарні… |
Коли їх відповідні координати пропорційні |
\ Кожній групі учнів роздається доміно, яке необхідно скласти у відповідності: початок речення – кінець \
За правильне виконання одного завдання учень отримує 1 бал.
2.Інтерактивна вправа « НЕ ХОЧУ ХВАЛИТИСЯ, АЛЕ Я……»
( вправа застосовується під час повторення, узагальнення та систематизації знань )
1.Завдання з теми « Додавання та віднімання векторів»
Дано два вектори:(1; 5), (2; -1);
Знайдіть: координати вектора: 2; -3; + ; – ; 3 + 4.
2. Завдання з теми: «Координати вектора»
Знайти координати векторів : і ,
якщо А(3; -2), B(-1; 4), C(1; 3), D(-3; 9)
3. Завдання з теми: «Довжина вектора»
Знайдіть |2|, якщо (1; 2).
4. «Колінеарні вектори»
Визначте, чи колінеарні вектори: а) (2; 3) і (-4; 6); б) (1; 3) і (-3; -9).
5. «Співнапрямлені вектори»
Доведіть, що вектори (1; 2) і (0,5; 1) однаково напрямлені
6. Завдання з теми: «Протилежно напрямлені вектори»
Доведіть, що вектори (-1; 2) і (0,5; -1) протилежно напрямлені
7. Завдання з теми: «Рівні вектори»
Дано точки: А(3; -2), В(-4; 6), С(-2; -6), D(x; y). Знайдіть х і у, якщо = .
8. «Як встановити рівність векторів»
Чи рівні і , якщо А(3; -2), B(-1; 4), C(1; 3), D(-3; 9)?
9. Завдання з теми «Протилежні вектори»
Доведіть, що вектори і протилежні, якщо А(-1;2), В(2;-3), С(6;4), D(3; 9)
3. Самостійне виконання вправ
Робота з картками:
1.Знайти координати векторів (3 бали)
І варіант
ІІ варіант
2. Завдання оцінюється 2 балами.
І варіант
При якому значенні m вектори (15; m) і (18; 12) колінеарні?
ІІ варіант
При якому значенні n вектори (2; n) і (6;12) колінеарні?
4. Робота в парах
а
в
с
а
в
с
а
в с
а
в с
5.Побудувати: а-с; 2а+с; в-2с+а
а
в с
Правильне виконання завдання оцінюється 3 балами ( Завдання фотографується та проектується на дошку для перевірки)
ІV. Підсумок уроку
Оголошення оцінок за урок
V. Домашнє завдання
а) + – ; б) – + ; в) - + + ; г) – – .