Громадянська освіта 10 клас
Тема уроку . Критичне сприйняття та протидія маніпуляціям мас - медіа .
Мета уроку : ознайомити учнів з правилами перевірки достовірності інформації ; формувати навики роботи в групах ; розвивати критичне мислення ; виховувати толерантне ставлення до інших думок
Обладнання : роздатковий матеріал , медіатексти , комп’ютер , проектор
Хід уроку
І. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
1 . Оголошення теми і мети уроку.
2 . План вивчення нового матеріалу.
- Достовірність інформації в мас – медіа.
- Джерела інформації.
- Факт та судження .
- Авторство медіатексту.
- Стандарти подання інформації
- Критичний аналіз медіатекстів.
3 . Вступне слово вчителя
- Цивільний кодекс України про право вільно збирати , зберігати , використовувати і поширювати інформацію ( ст. .302 ).
4 .Самостійна робота .
- Прочитати текст на с .114 і визначити правила перевірки достовірності інформації.
5 .Обговорення в загальному колі
- Назвати правила перевірки достовірності інформації.
- Чи можна вірити всьому тому , що є в мас – медіа ?
6 . Робота над поняттями
- Факт і судження.
7 .Рольова гра
- Учні в ролі експертів роблять судження з приводу поданого факту ( відеоролик )
- Яку роль відіграють факти і судження у медіа тексті ?
8 . Розповідь вчителя.
- Авторство медіатексту .
9 . Робота з підручником
- Стандарти подання інформації.
10. Вправа «Аналізуємо медіатекст»
- Учні працюють з поданим текстом (вирізки із газет) і визначають повноту інформації , достовірність , баланс думок.
11 . Вправа « Два – чотири»
- Працюючи в парах і групах сформулювати кілька порад споживачеві інформації.
12 .Робота в групах (гра)
- Створити рекламу на радіо , телебаченні. Після презентації реклами обговорити : у чому необ’єктивність інформації кореспондентів ? Як її можна розпізнати ?
13 . Народна мудрість про використання інформації
«Лагідні слова роблять приятелів , а гострі слова завзятих ворогів»
«Стій за правду горою , то й люди з тобою»
«Посієш вітер , пожнеш бурю»
ІІ . Домашнє завдання.
ІІІ . Підсумок уроку.
« Ніколи стільки не брешуть , як під час війни , після полювання і напередодні виборів» Отто фон Бісмарк
«Коли людина помиляться , це може кожен помітити . коли вона бреше - помітить не кожен» Йоганн Гете