11 клас Урок №13 .Тема. Узагальнення знань з теми «Хімічний зв'язок і будова речовини»
Мета:
навчальна: узагальнити й систематизувати знання учнів про види хімічного зв'язку й типи кристалічних ґраток
розвиваюча: розвивати вміння й навички учнів застосовувати отримані знання для виконання завдань;
виховна: виховувати наполегливість та працелюбність, здатність обирати оптимальні рішення співпраці в групі, взаємоповагу та взаєморозуміння.
сприяти формуванню в учнів уявлень про зв’язок теорії з практикою;
здоров’язбережувальна – полягає в розумінні впливу хімічних речовин на організм людини і пов’язана з готовністю дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з цими речовинами, а також знанням і вмінням надавати допомогу в разі потреби.
Тип уроку:
узагальнення і систематизація знань , практичне використання знань, умінь та навичок.
Форми роботи:
бесіда , фронтальна робота з класом, перевірка знань у формі гри з
кубиком, робота з опорною схемою, виконання тестів.
Обладнання: мультимедійна презентація, таблиці , картки – завдання, кубик.
Хід уроку
І.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
На цьому уроці ми з вами повторимо все, що знаємо про хімічний зв'язок та будову речовин. За державними вимогами ви повинні:
- вміти називати відомі вам типи хімічних зв’язків , наводити приклади відповідних сполук;
- пояснювати утворення йонного, ковалентного (полярного і неполярного) зв'язків;
- складати електронні формули молекул та схеми їх утворення;
- використовувати поняття електронегативності для характеристики хімічних зв'язків;
- знати типи кристалічних ґраток речовин, наводити приклади;
- прогнозувати фізичні властивості та практичне використання речовин залежно від виду хімічного зв'язку і типу кристалічних ґраток;
На наступному уроці виконуємо контрольну роботу, тому потрібно з’ясувати все, що не зрозуміли, пропустили, або забули.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Повторення базових питань з теми (у формі гри з кубиком)
3. Яку властивість атома називають електронегативністю?
4.Як змінюється електронегативністю у групах?
5. Як змінюється електронегативністю у періодах?
10.В яких речовинах виникає ковалентний полярний зв’язок?
11. Який зв'язок називається йонним?
12. Між атомами яких елементів виникає йонний зв’язок?
13. Що таке йони?
а) йонними; б) молекулярними; в) атомними; г)металічними ?
ІІІ. Виконання тренувальних вправ (питання проектуються на екрані)
(розміщуються симетрично відносно обох атомів. )
( зміщуються до більш електронегативного атома.)
(в результаті втрати або приєднання електронів.)
(електростатичному притяганню йонів
8) Металічний зв’язок - це зв’язок, що… (існує в металах та їх сплавах між позитивно зарядженими йонами металів та валентними електронами, що є спільними для всіх йонів.)
9) Водневий зв’язок - це зв’язок, який виникає між …(атомом Гідрогену однієї молекули та атомом сильно електронегативного елемента (F, O, N) іншої молекли (іноді в межах однієї молекули)
10) Назвіть 2 стани , в яких можуть перебувати тверді речовини. (кристалічний та амотфний)
11) Кристалічна гратка – це розміщення в просторі йонів, атомів або
молекул ….(у певному систематичному порядку).
12) В аморфному стані молекули, атоми, йони твердої речовини розташовані…. (хаотично)
1) Вкажіть формулу речовини з ковалентним неполярним зв’язком:
А) HCl, Б) N2, В) CaO, Г) CO2.
2) Вкажіть формулу речовини з ковалентним полярним зв’язком:
А) H2, Б) NO2, В) Na2O, Г) O2..
3) Вкажіть формулу речовини з йонним зв’язком:
А) H2О Б) Сl2, В) K2O, Г) SO2.
Відповіді: 1Б, 2Б, 3В.
3. Порівняйте ковалентні зв'язки у молекулі амоніаку та катіоні амонію. Чим вони подібні і чим відрізняються?
NH3 та [NH4]+
Подібні: утворюється за рахунок спільних електронних пар.
Відрізняються механізмом утворення: усуспільнення електронів і донорно-акцепторний механізм.
4. Скласти електронні формули речовин: а) води; б) азоту.
5. Поясніть утворення даних речовин, запишіть схеми їх утворення. Вкажіть тип зв’язку:
а) кисню; б) бромоводню; в) барій сульфіду
а)
б) HBr H∙ + : Br: → H : Br: Н →Br
в)
BaS Ba : +:S: → Вa2+ [:S: ]2-
5. Доповніть твердження:
1) Ковалентний полярний зв'язок утворюється …
а) між атомами металічного і неметалічного елементів
б) між атомами одного неметалічного елементів
в) між атомами різних неметалічних елементів
г) між атомами одного металічного елемента
2) Ковалентний неполярний зв'язок утворюється …
а) між атомами металічного і неметалічного елементів
б) між атомами одного неметалічного елементів
в) між атомами різних неметалічних елементів
г) між атомами одного металічного елемента
3) Йонний зв'язок утворюється …
а) між атомами металічного і неметалічного елементів
б) між атомами одного неметалічного елементів
в) між атомами різних неметалічних елементів
г) між атомами одного металічного елемента
Відповіді: 1В, 2Б, 3А.
6. Вкажіть, у бік атома якого елемента зміщені спільні електронні пари в молекулі РH3:
А Гідрогену, як більш електронегативного атома;
Б Фосфору, як більш електронегативного атома;
В Гідрогену, як менш електронегативного атома;
Г Фосфору, як менш електронегативного атома.
Відповіді: Б
7. Вкажіть молекулу,хімічний зв'язок у якій є найбільш полярним:
А. РН3; Б. НСl; В. H2S; Г. SiН4.
Відповіді: Б
8. Укажіть тип кристалічних ґраток даних сполук:
1. Калій хлорид |
А. Молекулярна |
2. Азот |
Б. Йонна |
3. Графіт |
В. Металічна |
4. Цинк |
Г. Атомна |
Відповіді: 1Б, 2А, 3Г, 4В.
9. Встановіть відповідність між типом кристалічних ґраток і властивостями речовини:
Тип кристалічних ґраток
|
Фізичні властивості А тверді, крихкі, тугоплавкі, нелеткі, більшість розчинні у воді, у розчинах і розплавах проводять електричний струм. Б невисока твердість, легкоплавкі, леткі, не проводять електричний струм. В дуже тверді, дуже тугоплавкі, нелеткі нерозчинні у воді, діелектрики або напівпровідники. Г. пластичні, ковкі, електро – і теплопровідні, блискучі, нерозчинні у воді
|
|
ІV. Підведення підсумків уроку
V. Домашнє завдання
Повторити §§5 - 8 Приготуватися до контрольної роботи