Мета: повторити та систематизувати знання учнів з теми «Основні класи
неорганічних сполук»; узагальнити знання про склад, назви, класифікацію та властивості оксидів, кислот, основ та солей; закріпити вміння складати формули речовин за їх назвами й давати назви речовин за їх формулами, а також пояснювати причини різноманітності речовин; підготувати учнів до контрольної роботи з даної теми;
розвивати логічне мислення учнів та вміння висловлювати свої думки; виховувати відчуття причетності до загальної справи, вміння працювати в колективі та формувати адекватну самооцінку.
Міністерство освіти і науки України
Рівненський природничо-математичний ліцей «Елітар»
Рівненської міської ради
КОНСПЕКТ УРОКУ З ХІМІЇ
У 8 КЛАСІ ХІМІКО-БІОЛОГІЧНОГО ПРОФІЛЮ НА ТЕМУ:
«Узагальнення знань про основні класи неорганічних Cполук»
урок – змагання
Розробив: учитель хімії,
ПМЛ «Елітар»
ДАНИЛЮК РОМАН ЕДУАРДОВИЧ
Рівне - 2014
Тема. Узагальнення знань про основні класи
неорганічних сполук.
Мета: повторити та систематизувати знання учнів з теми «Основні класи
неорганічних сполук»; узагальнити знання про склад, назви, класифікацію та властивості оксидів, кислот, основ та солей; закріпити вміння складати формули речовин за їх назвами й давати назви речовин за їх формулами, а також пояснювати причини різноманітності речовин; підготувати учнів до контрольної роботи з даної теми;
розвивати логічне мислення учнів та вміння висловлювати свої думки; виховувати відчуття причетності до загальної справи, вміння працювати в колективі та формувати адекватну самооцінку.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Форма уроку: урок - змагання.
Обладнання: ПСХЕ Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності
металів, картки - завдання, тестові завдання.
Працюючи від душі, ви зробите все
І для близьких,і для себе, а якщо
успіху не буде, працюйте ще.
Д. Менделєєв
Хід уроку
І.Організаційний момент.
З`ясування настрою учнів, створення робочого настрою.
ІІ. Повідомлення теми, цілей та завдань уроку.
Тема нашого уроку записана на дошці, прочитайте, будь - ласка. (Учні читають)
Сьогодні на уроці ми будемо повторювати та узагальнювати наші знання з теми «Основні класи неорганічних сполук». Після уроку ви маєте чітко відрізняти оксиди, кислоти, основи і солі за їх складом, назвами та властивостями, пояснювати причини різноманітності неорганічних сполук та повністю бути готовими до контрольної роботи з даної теми. Тому урок ми проведемо трішечки незвично -у формі уроку - змагання.
ІІІ. Актуалізація мотивації учіння учнів.
Об’єднання учнів у дві команди, визначення двох учнів, які будуть фіксувати результати змагань.
ІY. Відтворення й узагальнення понять і засвоєння відповідної їм
системи знань.
Гра - змагання
Кожна із команд має дати влучне визначення термінів.
І команда: оксид, кислота. ІІ команда: основа, сіль.
Кожній команді учитель по черзі показує картки із хімічними формулами. Учні повинні правильно їх назвати.
І команда ІІ команда
KOH , Na2SO4, H2S, SO3, LiNO3, MgO, Fe(OH)3, CuO,
Mg(OH)2, H3PO4, Ca(OH)2, HBr . Al(OH)3 , Hj, CO2, NaOH.
У кожному горизонтальному рядку знайдіть формулу речовини, яка не належить до даного класу.
І команда ІІ команда
CaCl2 |
CO2 |
NaNO3 |
BaCl2 |
H2O |
LiOH |
K2O |
CO |
H3PO4 |
H 2O2 |
HCl |
H2S |
MgO |
K3PO4 |
P2O5 |
SO2 |
NaOH |
Ca(OH)2 |
Fe(OH)3 |
SO3 |
Naj |
MgS |
CO2 |
BaSO4 |
4. Конкурс «Буде - не буде»
Кожній команді потрібно за допомогою стрілок показати з якими із речовин
буде взаємодіяти «центральна» речовина. Записати рівняння відповідних реакцій на дошці зробити їх захист.
І команда ІІ команда
5. Конкурс «Тест - контроль»
Команди отримують на аркушах паперу завдання - тести. Журі оцінює роботу.
а) солі ортофосфатної кислоти;
б) солі нітратної кислоти;
в) солі хлоридної кислоти;
г) солі сульфідної кислоти.
а) BaSO4; б) NaNO3; в) K2SO3; г) CaCl2.
а) MgO; б) SO3; в) CO; г) K2O.
а) KNO3; б) K2O; в) K3PO4; г) KPO3.
а) CaCl2; б) CaCO3; в) MgCO3; г) CO2.
а) індикатори; б) луги; в) вапняне молоко; г) каталізатори.
Y. Узагальнення й систематизація основних теоретичних положень.
Самостійне виконання учнями завдань під контролем учителя.
Конкурс «Хто швидше ? »
Кожній команді роздається аркуш паперу із задачами із попередньої теми «Кількість речовини. Обчислення за хімічними формулами». Кожна правильно розв’язана задача - 3 бали. Перевіряє журі.
І команда
1. Скільки атомів та молекул міститься у бромі кількістю речовини 7 моль ?
2. Обчисліть об’єм 5 г вуглекислого газу.
ІІ команда
1. Скільки атомів та молекул міститься у кисні кількістю речовини 0.5 моль ?
2. Обчисліть об’єм 10 г хлору.
YІ.Підведення підсумків уроку
2.Оцінка навчальної діяльності учнів. (Оголошення результатів. Картка
оцінювання).
VІІ. Домашнє завдання
Рівень А
Підготуватися до контрольної роботи з теми «Основні класи неорганічних сполук», повторити с.89-94, (підручник Н. Буринська )
Рівень Б Вправи 8, 9 (с. 94, підр.).
Рівень С Задачі 12*, 13* (с. 94, підр.)