Конспект уроку з хімії в 7 класі на тему: "Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують"

Про матеріал

Конспект уроку складений згідно вимог чинної програми. Використано такі форми роботи з учнями, як: слухання вірша; відповіді на запитання; проведення дослідів за допомогою вчителя; запис спостережень в зошит;робота в парах, складання сенкану тощо.

Перегляд файлу

Конструктор мотивації навчальної діяльності учнів

на уроках

Тема уроку

 

 

 

Етапи

Валентність хімічних

 елементів

Відносна молекулярна маса речовини. Її обчислення за хімічною  формулою.     

Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують

Організація класу

 

 

 

Створення ситуації успіху

Мотивація навчальної діяльності

Створення ситуації успіху або зачитування авторського вірша

Створення проблемної ситуації або бесіда

Зачитування вірша

Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

Мотиваційний прийом із використанням                                                     науково-популярної літератури                              

Мотиваційний прийом «Відгадай і обчисли»

 

Демонстрація дослідів

 

 

Мотиваційний елемент (бесіда)

 

Закріплення нового матеріалу

 

 

Прийом «Допоможи»

 

Домашнє завдання

 

 

 

Прийом «Настанова»

 

У конспекті уроку мотиваційні моменти виділено  так:

    Мотивація.

При проведенні уроку можна використовувати різні форми мотивації на одному і тому ж етапі уроку залежно від:

 

  •   результативності навчальної діяльності учнів класу;
  •      психологічно-емоційної атмосфери тощо.

 

 

 

 

 

7 клас. Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують

Цілі: повторити і поглибити знання про фізичні та хімічні властивості речовин; з’ясувати їх істотні відмінності; формувати поняття про хімічні реакції; з’ясувати ознаки хімічних реакцій та умови їх перебігу за експериментальними даними; удосконалити навички роботи з хімічними речовинами і лабораторним обладнанням.

Обладнання і реактиви:  штатив для пробірок,  пробірки, тримач, керамічна підставка, сухе пальне, шматок крейди, гранули цинку, амоній біхромат, амоній хлорид, розчини натрій гідроксиду, ферум сульфату, купрум сульфату, магній хлориду, хлоридної кислоти, аркуш паперу. 

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форми роботи: розповідь, демонстраційні досліди,усна фронтальна робота.

Очікувані результати навчання

Учень повинен знати:

  • Ознаки, що супроводжують хімічні реакції;
  • Суть фізичних і хімічних явищ.

   Учень повинен уміти:

  • описувати явища, які супроводжують хімічні реакції;
  • наводити приклади хімічних явищ у природі та побуті;
  • розрізняти фізичні та хімічні явища;
  • спостерігати за хімічними явищами й описувати спостереження, формулювати висновки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конструктор  уроку хімії  «Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують»

 

 

    Тема уроку

                                             Форми роботи на уроці

 

учнів

вчителя

Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують

 

  • налаштування на роботу;
  • слухання вірша;
  • відповіді на запитання;
  • проведення дослідів за допомогою вчителя;
  • запис спостережень в зошит;
  • робота в парах.
  • створення ситуації успіху;
  • повідомлення теми і мети;
  • зачитування вірша;
  • проведення дослідів;
  • організація бесіди;
  • проведення рефлексії.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хід уроку.

1.Організація класу.

                                                                       Створення ситуації успіху вчителем

 

У світі змін відбувається багато,

От і ви вже підросли,

Хімію почали вивчати,

Знання нові здобули.

Давайте і далі працювати,

Вивчати, спостерігати,

Тому прошу не галасувати,

А спокійно про нове дізнаватись.

 

2. Мотивація навчальної діяльності

  • шляхом використання художньої літератури .

                                                                                           Учитель читає вірш

Вірш П.П.Єршова «Горбоконик»:

Вогник той горить світліше,

Горбоконик мчить скоріше.

Ось він став там, наче пень.

Видно в полі, як удень.

Дивне світло скрізь струмує,

Та не гріє, не димує.

Здивувався тут Іван.

«Що, - сказав він, - за шайтан!

Хтозна-скільки світла ллється,

А тепло та дим не в҆ється.

Ох і дивний цей огонь!»

3.Актуалізація опорних знань.

Бесіда:                                                                       Учитель ставить запитання

З курсу «Природознавства»  пригадаємо такі поняття:

1.Що називають фізичним тілом?

2. Які  основні характеристики тіла?

3. Що називають хімічною речовиною?

4. Наведіть приклади фізичних тіл і хімічних речовин.

5. Властивості речовин поділяються на … ?

                                                                              Учні відповідають на запитання

                                                                                                   Оцінювання

4. Засвоєння нових знань.                     Учитель повідомляє тему і мету уроку

 Щоб навчитись розрізняти фізичні та хімічні явища, зрозуміти, що таке є хімічна реакція, з’ясувати ознаки хімічної реакції та умови перебігу  - проведемо відповідні досліди.                 

                                                                                    Учитель проводить досліди                  

Дослід №1.

Розглянемо аркуш паперу. Розірвемо його навпіл.

-Яке це явище?Що змінилося? (Фізичне. Змінилася форма, але не змінилася речовина.)

Запалюємо аркуш паперу. Спостерігаємо процес горіння.

-Яке це явище? Чому? (Хімічне. Змінилася речовина.)

  • Зміни, що відбуваються з речовиною внаслідок хімічних явищ описуються хімічними реакціями.
  • Речовини, що вступають в хімічну реакцію називаються вихідними речовинами, або реагентами.
  • Речовини, що утворюються внаслідок хімічної реакції називаються продуктами реакції                                        Учні роблять записи у зошитах

Умовний запис хімічної реакції:

            А + В = С +Д  , де А і В – вихідні речовини, С і Д – продукти.

- Подумайте, які умови необхідно створити, щоб відбулася хімічна реакція?

                                                                                    Учні відповідають

 Перемішування речовин; зміна температури, тиску; зіткнення речовин.

- За якими ознаками можна судити про протікання хімічних реакцій? Розглянемо на практиці.

                                                                        Досліди проводять учні з допомогою               

                                                               вчителя, підходячи до демонстраційного 

                                                              столу. Результати спостережень                  

                                                              записують в  робочий зошит

Дослід № 2.

Кипіння води.

У пробірку наливаємо 2-3 мл води. Закріплюємо пробірку у тримачі. Нагріваємо над полум’ям до кипіння.

(Згадуємо правила нагрівання речовин.)

- Яке це явище? Чому?

                                                                   Учні відповідають на запитання

Фізичне. Змінюється агрегатний стан речовини, а не сама речовина.

Дослід №3.

Виділення газу.

У пробірку із шматком крейди доливаємо хлоридної кислоти. Спостерігаємо бурхливе виділення газу.Якщо у пробірку опустити запалену скіпку, вона гасне. Отже, утворилась речовина, що не підтримує горіння – вуглекислий газ.

CaCO3 +2 HCl = CaCl2 + CO 2 +H2O

Дослід №4.

Випадання осаду.

До розчинів ферум(ІІ) сульфату, купрум(ІІ) сульфату, магній хлориду   додаємо  розчину натрій гідроксиду.

                                                                     Учитель запитуєучні відповідають

- Що спостерігаємо?     (Випадання осаду.)

- Яке це явище ? Чому?  (Утворюються речовини нерозчинні у воді, різного забарвлення.)

                                                               Оцінювання

Дослід №5.

Зміна забарвлення розчину.

До р-ну   КOH  додаємо р-н фенолфталеїну спостерігаємо малинове забарвлення розчину. Додаємо р-н хлоридної кислоти. Спостерігаємо знебарвлення розчину.

                                                                   Учитель запитуєучні відповідають

- Яке це явище? Чому? 

(Хімічне. Зміна забарвлення  розчину свідчить, що відбулася хімічна реакція.)

КOH +HCl =КCl + H2O

Дослід № 6.

 Поява запаху.

Насипаємо на дно пробірки кристалічного амоній хлориду. Доливаємо до нього розчину натрій гідроксиду об’ємом 2 мл.

Легким помахом руки, спрямовуємо газ, що виділяється, до носа. Відчуваємо  різкий запах газу.

Дослід №7.

«Вулкан» - розклад амоній біхромату.

У тигель насипаємо амоній біхромат. У речовині робимо заглибину і додаємо кілька крапель спирту. Підносимо запалений сірник.

Спостерігаємо : виділення теплоти, світла, зміну забарвлення речовини

                                                                                Ознаки реакцій учні записують

                                                                               в зошит та усно називають їх

5.Закріплення нового матеріалу.

Складання сенкану «Хімічні реакції»

Хімічні реакції

Цікаві, різноманітні,

Супроводжуються, вивчаються

Перетворення одних речовин в інші

Явища

6. Рефлексія.

Отож, про що ми нині вели розмову,

Що ви не забудете ніколи,

Як явища між собою відрізнити?

Як на дві групи їх поділити?

Коли горить свічка, що спостерігаєте,

А які ще інші ознаки знаєте?

                                                                                                      Оцінювання

7. Домашнє завдання.

Прийом «Настанова»

Щоб вам усе запам’яталось краще

Ви не будьте ледащі,

А все добре прочитайте,

Уважно все по вивчайте.

А на наступному уроці враз

Ви покажете знання на «Клас!»

1. Опрацювати параграф.

  2. Навести приклади трьох хімічних реакцій, із якими зустрічаєтесь практично щоденноу побуті та умови  їх перебігу?

                                                                        Учні записують домашнє завдання

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
6 серпня 2018
Переглядів
1648
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку