Конспект уроку з інформатики з теми "Офісні веб-програми для створення спільних документів, опитування з використанням онлайн-форм."

Про матеріал

Офісні веб-програми для створення спільних документів, опитування з використанням онлайн-форм.

Мета:

ü навчальна:сформувати предметні компетенції щодо створення спільних документів з використанням офісних веб-програм та організації опитування з використанням онлайн-форм;

ü розвиваюча: розвивати логічне й алгоритмічне мислення; формувати вміння аналізувати i робити висновки;

ü виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.

Перегляд файлу

Урок 43. Офісні веб-програми для створення спільних документів, опитування з використанням онлайн-форм.

Мета:

  • навчальна:  сформувати предметні компетенції щодо створення спільних документів з використанням офісних веб-програм та організації опитування з використанням онлайн-форм;
  • розвиваюча: розвивати логічне й алгоритмічне мислення; формувати вміння аналізувати i робити висновки;
  • виховна:  виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.

Обладнання: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, роздаткові матеріали.

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Клас: 9

ХІД УРОКУ

ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ

  1. Привітання із класом
  2. Перевірка готовності учнів до уроку

ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ: п.9.1, 9.2, робота з картками.

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Бесіда

  1. Що означає персональне навчальне середовище для вас особисто?
  2. Що таке хмарні технології та які переваги їх застосування?
  3. Які хмарні технології ви використовуєте у своєму навчальному середовищі?
  4. Поясніть, у чому суть спільного використання документів.
  5. Назвіть програмні засоби, які можна використати для колективної роботи над проектом.

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

Сьогодні на уроці ми продовжимо говорити про поняття хмарних технологій та навчимося використовувати їх для створення спільних довументів, онлайн-тестових форм. Тема нашого уроку – «Офісні веб-програми для створення спільних документів, опитування з використанням онлайн-форм».

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Організувати спільну роботу над документами учасників деякої групи можна за допомогою он-лайн сервісів, які отримали назву «Он-лайн офіси». Їх використання дозволяє людям з усьому світу у зручний для них час працювати разом над спільними документами, зберігати їх не на локальному комп’ютері, а на відділеному комп’ютері у мережі, і мати доступ до своїх матеріалів, де б ці особи не були.

Набір послуг, що надають он-лайн сервіси, зазвичай містить усі основні засоби традиційних офісних пакетів:

  • текстовий редактор;
  • табличний процесор;
  • програми для створення презентацій;
  • системи керування базами даних;
  • органайзери, календарі тощо.

Он-лайн офіс доступний з будь-якого комп'ютера, під'єднаного до мережі Інтернет, незалежно від того, яку операційну систему він використовує.

Зазвичай, основні сервіси он-лайн офісів пропонують безкоштовно, а доступ до розширених можливостей потребує невеликої абонентської плати. Користувачу не потрібно мати на своєму комп’ютері спеціального програмного забезпечення. Доступ до ресурсів здійснюють за допомогою браузерів.

Найпопулярнішою безкоштовною он-лайн службою, яка надає сервіс для колективної роботи з документами, наразі є служби One Drive — сховища даних, що дозволяє користувачам зберігати свої дані на серверах у хмарі і ділитися ними з іншими користувачами в Інтернеті. Використовуючи її, можна створювати електронні документи безпосередньо на порталі www.office.com або завантажувати з локального комп’ютера користувача, зберігати документи в он-лайн сховищі Offise 365 і мати доступ до них з довільного ПК через мережу Інтернет, надавати при необхідності доступ до цих ресурсів іншим користувачам.

Для використання сервісу Offise 365 потрібно мати обліковий запис і завантажитись під цим обліковим записом.

Щоб створити документ в Offise 365 потрібно:

  1. Зайти на свій обліковий зарис.
  2. Натиснути  http://www.kievoit.ippo.kubg.edu.ua/kievoit/2013/129/01.png.
  3. Обрати необхідну програму.

Документи під час їх створення та опрацювання буде збережено автоматично через кожні 2–3 секунди. Кожну правку буде враховано. Можна скористатися функцією відміни і повернення змін так само, як і у звичайній локальній прикладній програмі, але протягом сеансу роботи з документом. Робота користувачів відбувається в реальному часі. Інакше кажучи, якщо один з користувачів змінює вміст документа, то всі зміни одразу ж буде відображено у вікні іншого користувача. З одним і тим самим файлом одночасно може працювати до 200 користувачів, яких автор документа запросив до спільної роботи, вказавши його роль:

  • співавтор — може читати і редагувати документ, зберігати його копію на своєму комп’ютері, а також видаляти і додавати нових співавторів;
  • читач — може переглядати вміст останньої версії документа, а також зберігати її на своєму комп’ютері.

Щоб надати спільний доступ до документу необхідно виконати:

  1. Натиснути кнопку Спільний доступ;
  2. Вказати адресу електронної пошти співавтора.

Щоб створити гіперпосилання для доступу до документу потрібно:

  1. Натиснути кнопку Спільний доступ
  2. Встановити параметри перегляду та редагування документу;
  3. Натиснути кнопку Копіювати гіперпосилання;
  4. Розмістити на певному ресурсі.

Як організовують опитування за допомогою онлайнових форм?

Для організації опитування в межах персонального навчального середовища використовують Offise 365  Форми. Форми — сервіс, за допомогою якого можна організувати різні опитування, збирати відповіді в одній електронній таблиці та підбивати підсумки за результатами опитування. Зазначимо, що Offise 365  Форми часто використовують для створення системи звітів, контролю щоденної, щотижневої, щомісячної, квартальної чи річної діяльності працівників корпорацій чи державних (комунальних) установ. Для зменшення витрат часу на опис і складання паперових звітів цей сервіс пропонує електронну форму для ведення звітності, заповнити яку може кожен працівник, котрий має комп’ютер на робочому місці, підключення до Інтернету та встановлений браузер.

Щоб створити форму потрібно:

  1. Натиснути  http://www.kievoit.ippo.kubg.edu.ua/kievoit/2013/129/01.pngФорми.
  2. Обрати Створити форму або Створити тест.
  3. Вказати назву.
  4. Натиснути кнопку Додати запитання.
  5. Оберіть тип запитання

В онлайновій формі можна використати такі типи елементів при формуванні запитань для опитування:

  • з короткими відповідями — невеличке поле для відкритої відповіді (наприклад, підходить для запитань про прізвище, посаду, ввести певне число тощо);
  • абзац — велике текстове поле для відкритої відповіді (наприклад, Ваші побажання, Коментарі тощо);
  • прапорці — усі варіанти відповіді відображаються списком і можна обрати будь-яку кількість варіантів.
  • спадний список — варіанти відповіді відображаються випадаючим списком і можна обрати лише один варіант.
  • лінійна шкала — відповідь відображається у вигляді шкали (від 3 до 10 проміжних значень), на якій можна задати опис тільки крайніх значень.
  1. Вкажіть кількість балів, якщо необхідно.

ВПРАВИ ДЛЯ ЗНЯТТЯ М'ЯЗОВОЇ ВТОМИ

ФОРМУВАННЯ ПРАКТИЧНИХ УМІНЬ І НАВИЧОК

  1. Інструктаж з ТБЖ;
  2. Інструктаж вчителя;
  3. Робота за комп'ютером;
  4. Вправи для корекції зору.

ПІДСУМОК УРОКУ

Рефлексія

  • Що нового сьогодні дізналися?
  • Чого навчилися?
  • Що сподобалось на уроці, а що ні?
  • Чи виникали труднощі?



Завдання:

створити онлайн-презентацію і форму для онлайн-опитування за допомогою веб-програм  Offise 365.

Обладнання:

комп’ютер, під’єднаний до мережі Інтернет.

Офісні веб-програми для створення спільних документів, опитування з використанням онлайн-форм.

Хід роботи

  1. Увійдіть до свого облікового запису Offise 365.
  2. Відкрийте додаток One Drive. Створіть на хмарному диску папку з назвою  Моя маленька батьківщина.
  3. Скопіюйте посилання для перегляду створеної папки та надішліть його однокласнику,  що сидить праворуч від вас та вчителю.
  4. Створіть у папці презентацію з назвою Моя маленька батьківщина.
  5. На першому слайді створіть заголовок із назвою вашого населеного пункту. До підзаголовку впишіть ваші прізвище, ім’я та клас, в якому навчаєтеся.
  6. До другого слайда презентації додайте зображення карти вашого міста.
  7. До третього слайда додайте коротку інформацію про одну з пам’яток  вашого міста та її фото.
  8. Створіть форму для онлайн-опитування на тему «Подорож». Внесіть до форми три  запитання з відповідями різних типів:
  1. «Ваше  прізвище та ім’я», з відкритою відповіддю (тип - Текст).
  2. «Чи доводилося вам подорожувати Україною?» з вибором однієї з двох відповідей («Так», «Ні»);
  3. «Яке місто (населений пункт) ви хотіли б відвідати?» з можливістю вибору кількох відповідей (наприклад, «Київ», «Харків», «Одеса», «Львів» , «Інше»).
  1. Дайте назву формі – Подорож.
  2.                    Створіть форму для онлайн-тестування на тему «Україна». Внесіть до форми три  запитання з відповідями різних типів:
  1. «Ваше  прізвище та ім’я», з відкритою відповіддю (тип - Текст).
  2. «Яка столиця України?» з вибором однієї з двох відповідей («Київ», «Львів», «Суми», «Харків»);
  3. «Вкажіть державні свята України» з можливістю вибору кількох відповідей (наприклад, «Різдво», «День Конституції України», «День соборності України», «День Незалежності України», «День місцевого самоврядування»).
  1.                    Увійдіть у свою пошту та перегляньте отримані листи, дайте відповіді на запитання в листі з онлайн-опитуванням.
  2.                    Закрийте всі відкриті вікна.
  3.                    Повідомте вчителя про завершення роботи.

 


Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.

Ознайомтеся з використанням сервісу Google Диск і зберіть з однокласниками фотографії цікавих місць вашої місцевості.

Для цього:

1. Увійдіть у свій обліковий запис у середовищі Google.

2. Виберіть сервіс Google Диск.

3. Створіть на Google Диск папку Мій хмарний кабінет.

4. Завантажте у створену папку з вашого комп’ютера шість файлів різних типів: текстовий документ, малюнок, презентацію, електронну таблицю, аудіо- і відеофайл, наприклад з папки Розділ 9\Пункт 9.1\ Вправа 4.

5. Переконайтеся, що файли завантажились на Google Диск і їхні імена з’явились у списку об’єктів.

6. Відкрийте по черзі ці файли в середовищі Google. Зверніть увагу на особливості їх відкриття в хмарному середовищі.

7. Перейменуйте текстовий документ і презентацію на імена файлі і файл2, інші файли видаліть, кошик очистіть.

8. Створіть на локальному комп’ютері папку Моя маленька батьківщина.

9. Знайдіть в Інтернеті фотографію цікавого місця вашої місцевості та скопіюйте її у створену папку.

10. Завантажте папку Моя маленька батьківщина на Google Диск.

11. Відкрийте до папки Моя маленька батьківщина доступ на редагування за посиланням.

12. Відправте кільком вашим однокласникам і вчителю електронного листа за допомогою сервісу Gmail, надавши їм посилання на вашу папку.

13. Перевірте свою поштову скриньку і прийміть аналогічні запрошення від двох однокласників.

14. Перегляньте спільні папки кількох однокласників, завантажте в них графічне зображення, яке ви знайшли в Інтернеті та зберегли у себе на локальному диску.

15. Перегляньте свою папку Моя маленька батьківщина і з’ясуйте, хто з однокласників завантажив до неї свої зображення.

16. Вийдіть зі свого облікового запису та закрийте сайт Google.

Для облаштування та ефективної організації своєї навчальної роботи користувач створює персональне навчальне середовище — набір інструментів і сервісів, використання яких забезпечує конкретному користувачу досягнення власних освітніх цілей. Сьогодні користувачі для цих цілей активно використовують хмарні технології — інформаційно-комунікаційні технології, що передбачають віддалене опрацювання та зберігання даних. До хмарних сервісів належать: сховище файлів, онлайн-ре-дактори, сервіси для проведення онлайн-конференцій, розміщення відео, фотографій, конструктори сайтів і блогів тощо.

Найбільш популярні хмарні середовища сьогодні G-Suite від компанії Google та Office365 від компанії Microsoft.

Google Диск — це хмарне сховище даних, де користувач може зберігати свої файли та надавати доступ до них іншим користувачам в Інтернеті. На цьому ресурсі можна зберігати текстові документи, фотографії, музику, відео та інші файли — файли тридцяти різних типів.

До документів на Google Диск можна надавати спільний доступ потрібним користувачам за їх електронними адресами або за посиланням. Можна встановлювати різні рівні доступу — на редагування, коментування чи перегляд. Робота користувачів зі спільним Google-документом відбувається в реальному часі, тобто якщо один з користувачів змінює вміст документа, то всі зміни одразу ж відображаються і у вікні інших користувачів.

Для зручності користувачів, які працюють зі своїми файлами і в хмарному середовищі, і на локальному комп’ютері, слід налаштувати на своєму комп’ютері автоматичну синхронізацію даних. Для цього потрібно на своєму комп’ютері встановити спеціальну програму-агент, яка відслідковуватиме в автоматичному режимі файли, які змінились, і за вибору відповідної команди буде змінювати старі версії на більш нові на тих носіях даних, які вкаже користувач. Цей процес називається синхронізацією даних.

Дайте відповіді на запитання

1°. Що таке персональне навчальне середовище? Для чого воно створюється?

2*. Як соціальні мережі можна використовувати для свого навчання? 3*. Що таке хмарні технології? Які переваги в їх використанні?

4*. Які сервіси належать до хмарних? У чому їхня сутність?

5*. Які можливості надає користувачу хмарне сховище Google Диск?

Які операції над файлами можна виконувати?

6*. Файли яких типів можна завантажувати на Google Диск?

7°. Що таке віртуальний офіс? Яке його призначення?

8*. У чому сутність спільного використання документів? Які рівні доступу можуть отримувати користувачі за спільного використання документів?

9*. Які є способи встановлення доступу до документів на Google Диск? Чим вони відрізняються?

10°. Що таке синхронізація даних? Для чого її виконують?

Виконайте завдання

1*. Використовуючи карти знань, створіть карту власного навчального середовища. Поясніть призначення її компонентів.

2*. Створіть у текстовому документі таблицю порівняння п’яти хмарних сервісів Google і Office365.

3*. Ознайомтеся із хмарним сервісом Веб-пошук у середовищі Google. Створіть презентацію на 3-5 слайдів, у якій поясніть призначення та можливості цього сервісу.

4*. Ознайомтеся з використанням хмарного сервісу OneNote у середовищі Office365. Створіть презентацію на 3-5 слайдів, у якій поясніть призначення та можливості цього сервісу.

5*. Ознайомтеся із хмарним середовищем Yandex. Створіть у текстовому документі схему його сервісів.

6*. З’ясуйте, які хмарні сервіси Google та Office365 мають версії для використання на мобільних телефонах. Установіть на ваш мобільний телефон один з них. Опрацюйте його використання. Поясніть призначення та можливості цього сервісу.

7*. Завантажте на Google Диск одну презентацію та один текстовий файл. Відкрийте їх із хмарного сховища. З’ясуйте, які параметри форматування об’єктів цих документів змінилися.

8*. Створіть у PowerPoint презентацію з двох слайдів для представлення себе, коли ви вчились у 1-му класі. Завантажте файл на свій Google Диск, надайте до нього спільний доступ за посиланням. Відправте це посилання однокласникам електронною поштою з проханням представити аналогічним чином себе як першокласника. Перегляньте документ через кілька днів і з’ясуйте, хто з однокласників створив у спільному документі слайди про себе.

9*. Створіть текстовий документ для збору відомостей про дати народження однокласників. Унесіть у нього відомості про себе. Завантажте файл на ваш Google Диск і надайте до нього спільний доступ однокласникам за їх електронними поштовими адресами. Перегляньте документ через день і з’ясуйте, хто з однокласників уніс свої дані у спільний документ

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Врублевська Ірина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
4 вересня 2018
Переглядів
13847
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку